Въпреки че тази нова способност е тревожна, Техеран понякога има тенденция да преувеличава своите военни характеристики. В опит да покаже на света, че остава силен сред набор от опустошителни регионални неуспехи, Иран изпробва нова ракетна система в началото на февруари.
Техеран беше в много по-силна стратегическа позиция преди клането на Хамас на 7 октомври 2023 г. и последвалата война чрез посредници, пише в статия за The National Interest Мая Карлин , автор на статии за национална сигурност в The National Interest, е анализатор в Центъра за политика на сигурност и бивш сътрудник на Анна Собол Леви в IDC Herzliya в Израел. Следващата година видя пораженията на поддръжниците на Иран в Газа и Ливан и в крайна сметка доведе до падането на режима на Асад в Сирия, нанасяйки критичен удар върху способността му да упражнява влияние в Леванта. Въпреки тези неуспехи Техеран се е ангажирал да покаже на международната общност, че поддържа капацитета си за производство на оръжие. Тестовото изстрелване на нова антикорабна крилата ракета от IRGC подчертава тази цел.
Ръководителят на военноморския флот на IRGC генерал Али Реза Тансири отбеляза, че оръжието Ghadr-380 mile тип L. има обсег от над 1000 километра. Дебютът на това оръжие съвпада с дебюта на Техеран на още един подземен „ракетен град“, за който Тансири обещава, че представлява само „една част“ от ракетните способности на гвардията.
Новата противокорабна ракета се рекламира като усъвършенствано оръжие от IRGC, което може да създаде „ад за военните кораби на врага“. Според държавни новинарски издания новата ракета е била изстреляна от централен Иран в Оманско море.
Иранският режим се надява да покаже своите запаси, разположени под земята, за да възпира противниците от атака. Миналият месец военноморските сили на IRGC разкриха друга подземна военноморска база близо до Персийския залив. Една седмица преди това аерокосмическото подразделение на IRGC дебютира с подобен подземен ракетен град.
Ракетната експанзия на Техеран може да се датира от войната между Иран и Ирак през 80-те години на миналия век, въпреки че по-забележимото нарастване на страната се случи през последното десетилетие. Всъщност Ислямската република притежава най-големия и най- разнообразен ракетен арсенал в Близкия изток, според Центъра за стратегически и международни изследвания. Американски служители смятат, че днес Техеран разполага с най-малко 3000 балистични ракети. Въпреки че тези оръжия може да имат по-ограничен обсег, експертите твърдят, че режимът има за цел да адаптира и разположи балистични ракети с по-голям обсег. За да подчертае ракетната мощ на нацията-измамник, Иран изстреля приблизително 180 балистични ракети към Израел при своя бараж през октомври 2024 г. Държавни новинарски издания твърдят, че по-голямата част от тези оръжия са били ракети със среден обсег, включително ракети Emad, Ghadr, Kheibar Shekan и Fattah.
Държавни новинарски издания описаха ракетата Fattah като способна да проникне във всички системи за противовъздушна отбрана и да ги унищожи. Хиперзвуковите балистични ракети могат да летят със скорост пет пъти по-висока от скоростта на звука и по сложна траектория, която ги прави трудни за откриване и прихващане.
Въпреки че тази нова способност е тревожна, Техеран понякога има тенденция да преувеличава своите военни характеристики. Независимо от това, напредъкът на Техеран по отношение на неговите преследвания на балистични и хиперзвукови ракети трябва да тревожи Израел и Съединените щати. Прокси групите на Иран често разполагат въздушни оръжия в Оманския и Персийския залив и със сигурност вече са в състояние да прекъснат тези критични водни пътища; лесно е да си представим, че оборудвани с новата ракета, техните операции биха могли да бъдат много по-силни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.