ЕС планира да удари Силиконовата долина с ответни мерки, ако Доналд Тръмп изпълни заплахите да наложи мита на блока, в първото използване на брюкселска "базука", която може да въвлече услугите в търговска война, пише Financial Times.
Европейската комисия се стреми да използва своя така наречен "инструмент за борба с принудата" в потенциален спор с Вашингтон, казаха двама служители, запознати с плановете, които биха позволили на ЕС да се насочи към индустрии за услуги на САЩ като Big Tech.
Служител каза, че „всички опции са на масата“ и посочи ACI като най-твърдата налична реакция, без да се нарушава международното право.
Инструментът, който беше изготвен по време на първия мандат на Тръмп и впоследствие използван като възпиращ фактор срещу Китай, позволява на изпълнителната власт на ЕС да наложи ограничения върху търговията с услуги, ако установи, че дадена страна използва мита върху стоки, за да наложи промени в политиката.
Заплахата на Тръмп да използва мита, за да принуди Дания да предаде Гренландия и да притисне ЕС да отмени принудителните действия срещу американските технологични компании, би отговаряла на изискванията, казаха служители.
Наречен „базука“ от някои служители на ЕС, когато влезе в сила през 2023 г., ACI позволява на блока да избира от широк набор от ответни мерки, като отмяна на защитата на правата върху интелектуалната собственост или тяхното търговско използване, например изтегляне на софтуер и услуги за стрийминг.
Той също така позволява на ЕС да блокира преките чуждестранни инвестиции или да ограничи достъпа до пазара за фирми за банкови, застрахователни и други финансови услуги.
Втори служител предупреди, че въпреки че ЕС е опитен в справянето с тарифите върху стоките, той все още може да се противопостави на разширяването на спора в нови области, включително услугите и правата върху интелектуалната собственост.
Миналата седмица Тръмп каза, че "категорично" ще наложи мита върху ЕС, цитирайки действията на Брюксел срещу американските технологични компании и големия търговски дефицит на стоки. Той не даде подробности кога ще бъдат приети мерките или дали блокът може да договори отсрочка, както Канада и Мексико са осигурили .
Министрите на търговията от ЕС се срещнаха във вторник във Варшава, за да обсъдят неговите заплахи. Длъжностни лица, информирани за дискусиите при закрити врати, казаха, че мнозинството е изразило подкрепа за наказателни действия, ако е необходимо.
Комисарят по търговията Марош Шефчович каза, че иска да договори начин за избягване на митата, но добави: "Ако бъдем засегнати, ще реагираме твърдо".
Шефчович отбеляза, че блокът има голям дефицит със САЩ в услугите, въпреки че се радва на излишък в стоки.
Някои страни членки се притесняват от търговска война, когато икономическият растеж е толкова слаб. "Искаме да намалим ескалацията", каза дипломат от ЕС, запознат с дискусиите.
Всяко отмъщение трябва да бъде пропорционално и Комисията ще трябва да предостави доказателства за щети за индустриите на ЕС. Освен това трябва да поиска одобрение от най-малко 15 от 27-те държави-членки. Консултациите могат да отнемат няколко седмици; приемането на последните ответни мита, наложени на САЩ през 2018 г., отне три месеца.
За разлика от тях Канада и Мексико обявиха ответни мерки миналата седмица в рамките на часове след решението на Вашингтон да наложи мита до 25 процента.
Впоследствие Тръмп спря митата и за двете страни, уж в замяна на ангажименти за борба с мигрантите и трафика на наркотици.
Лоран Сен Мартен, министър на търговията на Франция, каза пред Financial Times, че въпреки ACI, ЕС може да се нуждае от по-бързи ответни мерки.
"Скоростта е един от ключовите въпроси, трябва да сме готови по-бързо от последния път. Трябва да сме по-единни и по-бързи".
През март 2018 г. Тръмп наложи мита от 25% върху стоманата и 10% върху алуминия. ЕС отне три месеца, за да одобри своите ответни мерки за 2,8 милиарда евро американски стоки.
Дипломат от ЕС каза, че блокът може да се движи бързо в криза, добавяйки: "Вижте нашия отговор на руската инвазия в Украйна или пандемията от Covid."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.