IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Санторини остана празен, а избягалите жители разказват: Вулканът е истинската ни тревога

Онези, които останаха, се радват на тишината на острова

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

На втория ден, когато усети как земята се тресе под краката й, Вероники Балабониди реши, че е време да напусне Санторини. В 4.30 сутринта в неделя тя и двете й малки деца вече се бяха качили на ферибот, пътуващ за пристанището на Пирея, заобиколени от други семейства, бягащи от острова в Егейско море.

"Беше пълно с жители като нас, на които им беше писнало от несигурността", казва тя, говорейки от дома на свекъра си в Атина. "Да усещаш как земята трепери толкова често е много обезпокоително, но не това ни притесняваше. Ние, местните, сме свикнали със земетресения. Вулканът – страхът, че може да изригне и да започне да бълва много токсичен дим – беше истинската ни тревога."

До вторник около 6000 души – въпреки че според някои изчисления изселването е почти два пъти повече – последваха примера, използвайки всички налични средства: самолети, лодки и дори частни яхти и развлекателни катери. Aegean, националният превозвач на страната, обяви, че в рамките на 48 часа е превозил 2700 пътници от Санторини до гръцката столица, след като удвои полетите до острова от понеделник.

С настъпването на нощта в деня, осеян от трусове, един от които беше с магнитуд 5,0 по Рихтер - най-силното земетресение досега – улиците и алеите на Фира, грандиозният град на скалите на острова, бяха зловещо празни, магазините затворени, таверните затворени.

Местните хора бяха напуснали, както и повечето чуждестранни работници и туристи, които посещаваха острова извън сезона. За първи път от много години, Санторини беше в тиха зона.

"Чух съм за летовници, които си тръгват и искат от хотелиерите парите си обратно“, казва Артемиос Дросос, който управлява Grandma’s - ресторант във Фира, повече от две десетилетия. „Лесно е да се разбере защо. Това, което се случва, е много неестествено, едно земетресение след друго в такава бърза последователност, но аз лично свикнах с тях и имам резервация за обратен полет от Атина този уикенд. Имам неща за вършене и ги очаквам с нетърпение."

Панайотис Хацигеоргиу, пенсиониран полицай и корабен работник, повтори това мнение. „Сега можем да слушаме музика сами и да пием кафе сами“, сподели той пред Асошиейтед прес.

Глобална дестинация във веригата от Цикладски острови, Санторини е най-популярният остров в Европа, привличайки рекордните 3,5 милиона туристи миналата година. Голяма част от привлекателността му се дължи на красотата, родена от вулканично изригване – смятано за най-голямото в човешката история – случило се преди 3500 години, оставяйки острова с формата на полумесец, покрит с пепел и с огромни скали от лава.

По всякакъв начин водите около Санторини бяха засегнати от необичайно интензивен клъстер от земетресения през последните 72 часа. Регистрирани са повече от 300 подводни труса, много от които с магнитуд над 4,5 по скалата на Рихтер.

За по-малко от 50 минути преди 8 часа сутринта във вторник, когато учениците обикновено посещават първия си час - училищата в Санторини и 12 други острова в Егейско море бяха затворени от гръцкото министерство на гражданската защита - сеизмографите регистрираха шест земетресения, две с магнитуд 4,8 и 4,9.

Ако сеизмолозите са съгласни с нещо, то е, че разломът, който предизвика опустошително земетресение с магнитуд 7,7 по Рихтер и цунами през 1956 г., оставяйки 53 мъртви и повече от 100 ранени, е „активиран“ между Санторини и Аморгос, най-източния остров на Цикладите.

„Всички, които познавам, спят навън, в колите си, като един член на семейството остава буден цяла нощ, за да пази“, казва Балабониди. „Аз съм на 38 и никога не съм изпитвал нещо подобно. Всички са нащрек.“


За експертите по природни бедствия големият въпрос сега е дали сеизмичната активност е предвестник на много по-мощно земетресение – такова, което може би може да предизвика цумани – или дори на вулканично изригване. Тъй като трусовете са се засилили, свлачищата са се умножили. Спешните и спасителни екипи, изпратени на острова, са описали звукови вълни, които се равняват на почти постоянен тътен.

Вулканът на Санторини изригна за последно през 1950 г. и експертите казват, че наближава моментът, когато той може отново да „изпусне парата“. А втори подводен вулкан – пет мили североизточно от Санторини и също активен – предизвика допълнителна тревога, тъй като беше по-близо до епицентровете на земетресенията.

Министерството на климатичните кризи и гражданската защита на Гърция заяви миналата седмица, че сензорите за наблюдение са засекли "лека сеизмично-вулканична активност" в калдерата на острова.

"Ние вярваме, че вулканът има малки експлозии средно на всеки 50 години … така че сме в рамките на времевата рамка това да се случи", обяснява Костас Синолакис, международно известен пионер в областта на природните бедствия, изключвайки по-голяма експлозия въз основа на това, че те се случват "на всеки 17 000 години".

"Трябва да наблюдаваме вулкана много внимателно. Не можем да изключим нито един сценарий", допълни той.

Някои останаха незагрижени. 43-годишният Уатару Сайто, икономист, прекарал един ден на острова, каза пред АФП: "Не съм толкова притеснен за земетресението или вулкана, защото дойдох от Токио."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата