Главнокомандващият на Украйна Александър Сирски издаде заповед на 11 януари за прехвърляне на над 5000 военнослужещи от военновъздушните сили в сухопътните сили. Това предизвика тревога, че Украйна жертва висококвалифицирани специалисти, които няма да може да замени, за да се присъединят към фронтовата битка, пише Politico.
Сирски обаче настоя, че няма да прехвърля "незаменими" кадри. Въпросът се забелязва във Вашингтон.
"Проблемът, пред който е изправена Украйна, не е, че им свършват парите, [то] е, че им свършват украинците", каза държавният секретар на САЩ Марко Рубио по време на изслушването си за потвърждение.
Ситуацията напряга армията, с нарастващ брой зле обучени и изтощени войници, които излизат от свобода, трудности при набирането на нови войници и арести на уважавани и популярни бойни офицери.
Това се превръща в политически проблем за Киев, тъй като той се опитва да демонстрира на президента на САЩ Доналд Тръмп, че има смисъл да продължи да подкрепя Украйна, докато той настоява за бързо прекратяване на войната.
Проблемите на фронтовата линия повдигат въпроси относно качеството на военното командване на Украйна, което се опитва да премине от твърда сила в съветски стил към такава, базирана на западните принципи, докато води екзистенциална война.
"Съвременната война се развива бързо. Той е технически, сложен и непредвидим. Изисква офицери, които са предприемчиви [и] желаят да поемат рискове, [които могат] да спорят по случая и да се справят с войници, които може да са по-квалифицирани от тях", каза Глен Грант, бивш офицер от британската армия и експерт по отбраната от Baltic Security Foundation, наблюдаващ военните реформи в Украйна през последното десетилетие.
"Слабите командири мразят тези хора и или се опитват да ги накарат да млъкнат чрез бюрокрация и тормоз, или да ги отстранят напълно. Екипите за инспекция са най-лошото зло за армията, тъй като те искат съответствие в съветски стил и това ще загуби (Украйна) войната", добави той.
"Под командването на Сирски персоналът се превърна в група лоялисти. С много от командирите сменени за хората на Сирски, които не се интересуват много и искат да докладват само за победи на по-висшия щаб, без значение колко животи коства това", каза тя.
Пресслужбата на Генералния щаб на Украйна, която ръководи оперативното управление на въоръжените сили, отрече обвиненията в отговор на Politico.
"Един от основните принципи е ценността на живота на личния състав, който осигурява дългосрочната бойна готовност и стабилност на колектива", се казва в имейла.
Въпреки че висшето командване отказа да обсъжда публично каквито и да било проблеми, пред които е изправена украинската армия, тъй като това може да навреди на операциите срещу Русия, то призна, че има случаи на дезертиране - нещо, което според него се разглежда.
"Необходим е системен подход, който обхваща както управленски, така и психологически аспекти“, казаха от Генералния щаб. Киев има за цел да засили комуникацията и доверието между командването и войниците, както и обучението, медицинската и психологическата подкрепа за своите войски.
Пукнатините, които се появяват в украинската армия, са причинени от огромния мащаб на кръвопролитието.
През декември украинският президент Володимир Зеленски каза, че Киев е загубил повече от 43 000 войници, убити в битка с повече от 370 000 ранени за почти три години битки.
Кремъл не разкрива жертви, но Сирски изчисли , че само през 2024 г. Русия е загубила 150 000 войници убити и повече от 400 000 ранени. Генералният щаб на Украйна заяви, че Русия е загубила 818 740 войници убити или ранени от началото на пълномащабната война.
Въпреки че Сирски каза, че загубите на Русия са „много пъти по-големи“ от тези на Украйна, ударът се усеща на фронта.
Украинският президент Володимир Зеленски каза, че Киев е загубил повече от 43 000 войници, убити в битка с повече от 370 000 ранени за почти три години битки. | Хуан Медина - басейн/Гети изображения
"Както във всеки конфликт, продължаващ повече от година, колкото по-дълго продължава войната, толкова по-малко професионални войници остават на фронтовата линия. В същото време нараства необходимостта от набиране и обучение на хора от цивилния живот, които нямат предишен военен опит“, каза Олена Трегуб, изпълнителен директор на Независимата комисия за борба с корупцията и член на Обществената комисия за борба с корупцията към Министерството на отбраната.
"Тези хора често са психологически и физически неподготвени за битка и тяхната адаптация отнема време. Това е неизбежно предизвикателство, пред което е изправена Украйна – както и всяка друга страна, която би попаднала в такава продължителна война", добави тя.
Проблемите с персонала излизат на преден план, докато Украйна се бори да забави напредъка на Русия. От май Кремъл си върна част от района на Харков, освободен от Украйна през 2022 г., и завзе около 2800 квадратни километра земя - около 0,4 процента от територията на Украйна.
Руснаците сега затварят хватката си върху източния логистичен център Покровск - което води до повече обвинения срещу висшето командване.
"Основната причина за катастрофата в Покровското направление е висшето командване, което поставя нереалистични задачи на частите. Генерали, които не разбират възможностите на подразделенията и не се ориентират в обстановката на фронтовата линия", каза Сергей Филимонов, командир на отделния батальон „Вълците Da Vinci“ на украинската армия, в публикация през декември в Telegram.
Междувременно руснаците се сблъскват със собствените си проблеми, опитвайки се да изтласкат Украйна от курския издатък с помощта на севернокорейски войници. Въпреки седмиците на безмилостни атаки, които унищожиха корейците, украинците се задържат.
Призивите за промяна нарастват.
„На хартия има много хора на фронтовата линия, много оръжия, много оборудване и те им дават боеприпаси – и фронтът се разпада. Не защото хората не се бият, а защото има хаос в командването“, каза Тарас Чмут, виден украински военен експерт и ръководител на фондацията „Върни се жив“, която помага на украинската армия, пред вестник „Украинска правда“ през декември.
Наскоро украинските служби за сигурност арестуваха двама генерали от украинската армия по подозрение в „неадекватна защита на района на Харков“ по време на руска офанзива миналата година. Бившият командир на 155-та бригада също беше арестуван за укриване на дезертьорства по време на обучение във Франция.
Някои украински депутати твърдят, че арестите са политически мотивирани.
"Подобни действия не само подкопават доверието в армията по време на война, но и представляват пряка заплаха за отбранителните способности на страната. Това се отразява негативно както на морала на военните, така и на общественото доверие, отслабвайки националното единство в решаващ момент от борбата за независимост", каза в изявление Роман Костенко, военен ветеран и опозиционен украински депутат, който е секретар на комисията по отбрана в украинския парламент.
Има и критики за начина, по който военните включват новобранци в армията. Някои смятат, че новите войници трябва да бъдат смесени с ветерани, за да ги научат как да оцеляват на бойното поле. Има оплаквания, че висшето командване вместо това поставя необработени новобранци в нови бригади и след това хвърля неопитните части в най-горещите битки.
Това е довело до провали на бойното поле, каза командирът Филимонов.
"Ако войник попадне в част, където... чувства, че командването знае какво да прави, войникът се опитва да остане там на всяка цена. Ако командването го изпрати на позиция веднага след обучение в Европа или след основно военно обучение в Украйна без допълнителна работа с него, той или умира, или излиза в самоволна", каза Филимонов.
Въпреки нарастващите проблеми, украинската армия продължава да се реформира. Преминава се към по-модерна структура в западен стил, която повишава ефективността на командването и също така изчиства много бюрокрация и ускорява решенията чрез цифровизиране на ключови процеси, каза Трегуб, служител за борба с корупцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.