"Време е да направим Европа отново велика", заяви в понеделник италианският вицепремиер, министър на транспорта и лидер на италианската крайнодясна партия “Лига“ Матео Салвини. Призивът му беше отправен в пост в социалните мрежи, в които той използва де факто призива MEGA (Make Europe Great Again) на милиардера Илон Мъск, който от 20 януари е и съръководител на службата за ефективност на федералната администрация на САЩ.
В същия ден, в който Салвини отправи този призив, цитирайки Мъск, другият италиански вицепремиер и външен министър, както и лидер на десноцентристката партия “Форца Италия“, Антонио Таяни заяви, че “планът MEGA“ на Мъск не е проект за тази Европа, за която той лично бленува. Таяни каза, че той лично вярва в една федерална, народна Европа, която има юдеохристиянска душа. И припомни, че освен че вярва във федерализма, той вярва и в суверенитета на Европа и подчерта, че също така е и италиански патриот. "Всеки има право на свои собствени идеи, но тези на Мъск не са моите идеи“, каза още Таяни.
"Планът MEGA" за път беше споменат от Мъск в пост в социалната му мрежа X в средата на януари. В типичения си стил постът не беше пропит с детайли. Мнозина съзряха леко преформулиране на лозунга от първата кандидатпрезидентска кампания на Доналд Тръмп MAGA (Make America Great Again).
Противници на този подход на Мъск са побързали на свой ред да преформатират лозунга му MEGA, така че той да започне да гласи Make Elon Go Away (“Нека Илон да си отиде“), като тук се подразбира: “И да спре да се бърка в делата на Европа“.
В началото на месеца Мъск отново заговори за Проект MEGA и отново пусна лаконичен пост в Х: “Хора от Европа, присъединете се към движението MEGA! Нека направим Европа отново велика!“, припомня АНСА. Именно два дни след този пост дойдоха и коментарите от страна на Таяни и Салвини.
Какъв е точно “Планът MEGA“ на Мъск все още не е ясно. Но е ясно, че Мъск смята, че трябва да има обновление на политическите елити в Европа, отбелязват АНСА и Скай Ти Джи 24. В аналитичен материал, публикуван в изданието „Ла Сестина“ на факултета по журналистика към Университета на Милано анализаторката Линда Тропеа също отбелязва, че засега Мъск не е представил никакви детайли и никаква програма във връзка с плана си. Но подхвърлените от него туитове относно такъв план, който ще върне величието на Европа, вече подпалиха дебата и след призива на Мъск към народа на Европа да се присъедини към “Движението MEGA“ социалните мрежи се изпълниха с коментари, сред които имаше и такива, приветствали инициативата на магната като свеж полъх на Стария континент.
В тази европейска стратегия на Мъск Германия се очертава първата политическа битка, допълва италианската експертка. В навечерието на предсрочните парламентарни избори на 23 февруари Мъск на няколко пъти заяви подкрепа за крайнодясната партия “Алтернатива за Германия“ и за нейната лидерка Алис Вайдел. Днес тази партия е на второ място в допитванията с около 20%.
В Европа освен в политиката Мъск води и друга открита битка – тази с Брюксел относно мерките за контрол върху големите технологични компании, посочва Тропеа. ЕС е единствената организация в света, която се опитва да наложи строги правила за защита на личните данни, до които имат достъп техногигантите, за регулиране на дейността им, за борба с монопола им, както и за данъчното им облагане. Мъск, подобно на други гиганти от Силициевата долина, като Google, Amazon, Meta и Apple, съзира в тези мерки пречка за своите интереси. Брюксел разшири обхвана на своето разследване срещу „Екс“, водено от края на 2023 г., като поиска информация за алгоритмите, които регулират видимостта на съдържанието. Разследващите подозират, че компанията може да манипулира алгоритмите си по начин, който дава по-голяма видимост на публикации, свързани например с крайната десница, отбелязва Франс прес. Мъск обвинява ЕС в цензура и се дефинира като защитник на свободата на словото. Но рискът ЕС да отстъпи на този фронт е реален. Ако натискът от страна на суверенната десница и бизнес интересите на Мъск се обединят, може да станем свидетели на дерегулация, която ще облагодетелства властта на цифровите платформи за сметка на представителната демокрация и борбата с фалшивите новини, коментира анализаторката Линда Тропеа в изданието „Ла Сестина“.
Извън ЕС Мъск води още една битка в Европа – във Великобритания. Там технологичният магнат подложи на разнородни критики премиера лейбърист Киър Стармър. Критичното мислене на Мъск не подмина и онзи, който беше възприеман като негов естествен британски съюзник – Найджъл Фараж, лидера на радикалната десница „Реформирай Обединеното кралство“ и ключов фактор в Брекзит. На британския политически фронт Мъск изненада всички, като заяви подкрепа за десния екстремист Томи Робинсън, осъден по дело за оклеветяване на мигрант и от когото дори Фараж се дистанцира, припомня “Ла Сестина“.
Мрежата на Мъск в Европа обхваща и популистките лидери на Иберийския полуостров – Сантяго Абаскал, който е начело на испанската крайнодясна партия „Вокс“, и Андре Вентура, който е начело на португалската крайнодясна партия “ШЕГА!“. И Абаскал, и Вентура, присъстваха на полагането на клетва на Тръмп, пише “Уайърд“. В Белгия Мъск на няколко пъти препоства посланията на Том ван Грикен, лидер на ксенофобската партия “Фламандски интерес“. В Австрия Мъск гледа с добро око на Мартин Зелнер, новото лице на австрийската крайна десница и лидер на крайнодясното „Движение за национална идентичност“. В Полша, където правителството на Доналд Туск наложи бойкот на „Екс“ заради полемики относно нацизма, Мъск може да разчита на бившия премиер Матеуш Моравецки и на полския евродепутат Доминик Тарчински от партията “Право и справедливост“.
В Словакия естествен съюзник на Мъск е премиерът Роберт Фицо, докато в Румъния това е кандидатът за президент Калин Джорджеску, който е проруски настроен и който дефинира като диктатори съдиите, анулирали първия тур на президентските избори миналата година заради предполагаема руска намеса в него. От Кипър Мъск получава подкрепата на евродепутата и бивш инфлуенсър в „ЮТюб“ Фидиас Панайоту, с когото са се запознали през 2023 г. От Унгария естествен съюзник на Мъск е премиерът Виктор Орбан, който първи използва лозунга MEGA още по времето на унгарското председателство на ЕС през втората половина на миналата година, коментира “Уайърд“.
Според анализатори вероятно повече подробности за този план може да се чуят на срещата в Мадрид на крайнодясното европолитическо семейство “Патриоти за Европа“, отбелязва “Ла Сестина“. Салвини също заяви, че на тази среща ще се заяви подкрепа за лозунга MEGA, предаде АНСА. Форумът, организиран от испанската крайнодясна партия „Вокс“, ще се проведе на 7 и 8 февруари, припомнят Франс прес и “Европейският нюзрум“. На него ще присъстват Орбан и Льо Пен. Австрия ще бъде представена от евродепутатът Харалд Вилимски от „Австрийската партия на свободата“, който е ръководител на делегацията на АПС в Европарламента.
„Патриоти за Европа“ е третото по големина европарламентарно семейство след това на Европейската народна партия и на „Социалисти и демократи“. То беше създадено миналия юни във Виена от Орбан, от лидера на АПС Херберт Кикъл и от бившия премиер на Чехия Андрей Бабиш, лидер на популистката чешка партия АНО. Днес наброява 84 евродепутати. В него влизат освен партиите на Орбан, Кикъл и Бабиш, и партиите на Абаскал, на Салвини, на Льо Пен и Бардела, на Вентура, както и нидерланската Партия на свободата на Герт Вилдерс, партията „Фламандски интерес“ и Датската народна партия. Към това семейство се присъединиха и отделни евродепутати от Чехия, Литва, Унгария и Чехия, припомнят Франс прес и “Европейският нюзрум“.
***
И докато в Италия тече тази полемика, в Рим за кратко посещение беше братът на Илон Мъск – Кимбал, който е предприемач в ресторантьорския бизнес. Той се срещна с министъра на културата Алесандро Джули, с кмета на столицата Роберто Гуалтиери и със самата Мелони. Докато мнозина се питаха дали това не е поредният ход на Мъск да прокара “Проекта MEGA“ в Италия, след тези срещи беше съобщено, че фондацията на семейство Мъск ще инвестира 3 милиона евро в анализи на археологически находки от епохата на Римската империя.
Кимбал Мъск имал намерение да организира светлинно шоу с дронове по време на проява, наречена “Юбилей на тийнейджърите“, която ще се проведе през април в рамките на Юбилея на Римокатолическата църква. Кимбал Мъск обаче подал документацията за организиране на светлинното шоу не до когото трябва. Вместо да се обърне към архиепископ Рино Физикела, който отговарял от името на папа Франциск за организацията на Юбилея на църквата, Кимбал Мъск се обърнал към кардинал Мауро Гамбети, протойерей на базиликата „Свети Петър“, който бил известен с това, че подкрепя проекти за технологичното обновление на Църквата. Тази грешка при адресирането на предложението, допусната от Кимбал Мъск, му коствала участие в Тийнейджърския юбилей, пише АНСА. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.