Единственият самолетоносач на Русия остава най-голямото главоболие на Кремъл, дори на фона на продължаващото нахлуване в Украйна в страната. Военният кораб "Адмирал Кузнецов", проектиран от Съветския съюз, прекара последните осем години в сух док и е малко вероятно скоро да се върне в експлоатация, пише в статия за The National Interest Мая Карлин, автор по национална сигурност в The National Interest, е анализатор в Центъра за политика на сигурност и бивш сътрудник на Анна Собол Леви в IDC Herzliya в Израел. Въпреки този факт Москва продължава да налива ресурси в „усилията за модернизация“ на превозвача.
Последният краен срок на Кремъл относно предполагаемото повторно въвеждане на Кузнецов беше пропуснат с наближаването на 2024 г. Въпреки че графикът на напредъка на военния кораб е бил увеличаван многократно през годините, не е ясно как Кремъл планира да извини този последен пропуск.
Не е изненадващо, че флагманът на руския флот е построен от Съветския съюз по време на Студената война. Масивният самолетоносач е кръстен в чест на адмирал от СССР Николай Герасимович "Кузнецов" и е въведен в експлоатация в средата на 80-те години. След разпадането на Съветския съюз наскоро независима Украйна обяви Кузнецов за украинска собственост. Това споразумение обаче беше краткотрайно и военният кораб в крайна сметка отплава от Черно море, за да се присъедини към Северния флот на Русия. Трябва да се отбележи, че е планиран втори самолетоносач от клас „Кузнецов“ , но проектът е дерайлиран в началото на 90-те години и полуизграденият боен кораб е продаден на Китай, където ще стане първият самолетоносач на Народната освободителна армия.
Спецификациите и възможностите на "Кузнецов"
„Кузнецов“ , построен за поддръжка и защита на подводници, носещи стратегически ракети и други надводни кораби в руския флот, беше определен като „тежък авионосен крайцер“, когато беше представен за първи път. „Кузнецов“ е проектиран да може да носи дузина изтребители Су-27, шестнадесет самолета Як 31-М и различни хеликоптери. Що се отнася до въоръжението, военният кораб е въоръжен с противокорабна ракетна система "Гранит" заедно с дванадесет пускови установки за ракети земя-земя.
Докато военният кораб на хартия трябваше да служи като предимство на Москва, недостатъците на „Кузнецов“ и редицата неуспехи през годините всъщност го превърнаха в пасив. Може би най-важното е, че руският военен кораб не разчита на ядрена енергия за своите двигатели и вместо това използва подобно на катран вещество, наречено мазут, като основен източник на гориво. Mazut произвежда черен дим, който при изгаряне прави превозвача видим от километри. Освен това недостатъчните тръбопроводи, инсталирани на „Кузнецов“, са повлияли на способността му да загрява адекватно.
Въпреки че източникът на гориво на „Кузнецов“ е доста недостатък, руският превозвач е помрачен от нещастни събития от въвеждането му в експлоатация. По време на първото разгръщане на военния кораб, два корпуса на самолета бяха загубени поради дефектно блокиращо окабеляване на палубата. Няколко години по-късно пожар, причинен от инцидент със заваряване в машинното отделение на кораба, доведе до смъртта на двама работници и нараняванията на много други. През 2022 г. Кузнецов беше на сух док и затова се очакваше да остане настрана от проблеми. Плаващ кран обаче се блъсна в палубата на превозвача и уби работник. Няколко месеца по-късно друг пожар избухна на борда, докато военният кораб беше в ремонт, докато беше на сух док.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.