IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Кралят на Испания за спрения испански сайт на Белия дом: Поразително!

Фелипе V се надява решението на Тръмп да е временно

Reuters

Reuters

Кралят на Испания Фелипе VI коментира решението на американския президент Доналд Тръмп да премахне испаноезичната секция от сайта на Белия дом. По думите на испанския монарх решението е "поразително" и се надява то да бъде "временно". Крал Фелипе обяви това по време на годишната среща на Борда на настоятелите на Института "Сервантес", която се проведе в Кралския дворец в Мадрид в присъствието на кралица Летисия и премиера Педро Санчес, съобщава БНР.

В Съединените щати Институтът "Сервантес" има пет центъра, а испанският език надхвърля другите езици в средното и университетското образование. Това е страна, която ще достигне почти 100 млн. испаноговорящи до 2050 г., а езикът ще се окаже вторият

Според директора на Института "Сервантес" Луис Гарсия Монтеро, Тръмп е "унизил" испаноговорещите, като е определил испанския език като език "на бедните и мигрантите". "Трябва да консолидираме престижа на испанския като език на културата, науката и технологиите", каза той пред медиите и обяви, че Кралската испанска академия вече обмисля възможността следващият Международен конгрес на езика да бъде в Съединените щати.

Крал Фелипе VI каза, че в Маями предстои да бъде отворен нов образователен център на Института "Сервантес”, а преподаването на испански е “неделима част от разпространението на културата, значението и диалога”.
 
“Не е случайно, че "мрежата от библиотеки на Института "Сервантес" е най-голямата в испаноезичния свят", като съхранява почти милион и половина документа, а само за миналата година институцията е организирала над 7 800 културни мероприятия в целия свят, допълни кралят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата