IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Палестинците се опасяват, че кошмарът им с Доналд Тръмп е започнал

Тези, които са напуснали през 1948 г., не са могли да се върнат

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

По време на първия мандат на Доналд Тръмп администрацията му погази палестинците, като промени десетилетията на американската политика, признавайки оспорвания град Йерусалим за столица на Израел и заявявайки, че САЩ вече няма да смятат израелските селища в окупирания Западен бряг за нарушение на международното право. Но дори и този рекорд не подготви палестинците за предложението на Тръмп от тази седмица САЩ да превземат Газа - ако се наложи със сила - и да прехвърлят 2 млн. души, живеещи в разрушения палестински анклав, в чужбина.

„Тръмп не познава хората в Газа. Тръмп не познава хората на Западния бряг. Хората тук предпочитат да умрат в родината си, отколкото да я напуснат. Родината е само една“, казва Абед, 21-годишен студент от Рамала. „Засмях се [когато чух плана]. Защото това е невъзможно, няма да се случи.“

Наред с настроението на предизвикателство и недоверие обаче се усещаше и тревога, тъй като местните жители в Рамала - град, който е административен център на Западния бряг - усвояваха замисъла на Тръмп и какво означава той за тях и за палестинската кауза, пише още изданието.

На пресконференция с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху във вторник Тръмп представи идеята си като начин да се сложи край на жестоката война, предизвикана от нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г., което се превърна в най-кървавия кръг от бойни действия в историята на десетилетния израелско-палестински конфликт.

Но за палестинците необичайната визия подчерта съвсем реалната опасност Тръмп да окуражи едно правителство, което се смята за най-дясното в историята на Израел, и да даде зелена светлина на ултранационалистите, склонни да анексират Западния бряг и да възстановят еврейските селища в Газа.

Опитът ни с Тръмп по време на предишното му президентство беше ужасен и изглежда, че това ще бъде още по-ужасно“, казва Гасан Хатиб, преподавател в университета Бирзейт. „Той не говореше от ръкава. Той четеше писмено изявление. Мисля, че трябва да се отнесем сериозно към това, което каза“.

Тъй като се стигна до международно осъждане на плана на Тръмп, представители на администрацията се опитаха да оттеглят идеята, че САЩ ще разположат войски в Газа. Но израелските официални лица посрещнаха предложението му с ентусиазъм, като в четвъртък министърът на отбраната Израел Кац нареди на военните да подготвят план, който да позволи на жителите на Газа да напуснат анклава „доброволно“.

Малко са заплахите, които имат по-дълбок отзвук за палестинците от тази за изселването. През 1948 г., по време на войната, съпътстваща основаването на Израел, 700 000 палестинци избягаха или бяха прогонени от домовете си от израелските сили. Почти на никой от тях не е било позволено да се завърне. Палестинците наричат това преживяване Накба, или катастрофа, и решимостта да се избегне повторение е дълбоко вкоренена в националната психика.

ивицата Газа

Тези, които са напуснали през 1948 г., не са могли да се върнат. Животът им в изгнание не е лесен. Много от тях нямат паспорти. Те нямат същите права като хората в страните, в които живеят“, казва Нардин Каваа, учител от Наблус. „Виждаме, че те страдат. Научихме се от миналото и няма да го направим отново“. Дори разрушенията, които Израел е нанесъл в Газа, по-голямата част от която сега е в руини, не са променили тази решимост, според Сами Караин, 44-годишен компютърен инженер от Йерусалим. „Това ново поколение не е като нашите бащи“, казва той. „Те имат различен манталитет. Те са по-привързани към земята.“

Но рискът от изселване от Газа не беше единствената заплаха в пресконференцията на Тръмп. Запитан дали би подкрепил Израел да анексира „райони“ на Западния бряг, Тръмп заяви, че макар администрацията му все още да не е заела позиция, „хората харесват идеята“ и той „вероятно“ ще направи изявление по темата през следващите четири седмици. За Тръмп, който призна израелския суверенитет над окупираните Голански възвишения по време на първия си мандат, би било много по-лесно да одобри анексирането, отколкото превземането на Газа.

За мнозина на Западния бряг, особено в по-селските райони, анексирането изглежда така, сякаш вече се е случило. В продължение на десетилетия израелските селища - считани за незаконни според международното право - се разширяват неумолимо, а новите пътища, които ги свързват, прекосяват територията, оставяйки палестинските общности откъснати една от друга.

От 7 октомври насам, според местните жители, ситуацията е станала още по-задушаваща, като насилието от страна на заселниците се е увеличило, а израелските военни са убили стотици хора в рейдове срещу бойци в градове като Дженин и Наблус и са наложили мрежа от контролно-пропускателни пунктове, които са превърнали някогашните кратки пътувания в непредсказуеми одисеи.

След като Тръмп отново е в Белия дом, мнозина се опасяват, че ситуацията може да стане още по-тежка. Още преди обявяването си Тръмп подкрепи израелската крайна десница, като назначи твърди поддръжници на Израел на висши административни постове и премахна санкциите, наложени от администрацията на Джо Байдън на заселници, извършили нападения срещу палестинци на Западния бряг.

„Мисля, че ще има повече контролно-пропускателни пунктове, повече хора ще умират без причина, повече хора ще напускат, защото това не е безопасно място за израстване на децата“, каза Абделрахман Вахдан, 19-годишен студент от Рамала, чиито курсове са били преустановени, тъй като поради трудното придвижване из Западния бряг не са могли да ги посещават достатъчно студенти.

Израелците ще се чувстват по-силни, защото зад тях стоят САЩ. Нито един от президентите на САЩ не е бил добър за нас... те винаги са били против арабите“. Други казаха, че се надяват, че международният натиск все пак може да смекчи въздействието на Тръмп - поне що се отнася до плановете му за Газа. Арабските държави отхвърлиха призива на американския президент да приемат жителите на Газа, като страни като Йордания и Египет твърдят, че това ще подкопае както надеждите на палестинците за създаване на собствена държава, така и сигурността на собствените им държави.

Но Ибрахим Далалша, директор на Центъра за политически изследвания „Хоризонт“ в Рамала, заяви, че дори ако отказът на арабските държави да приемат палестинци в крайна сметка осуети идеята на Тръмп за презаселване, предложението му все пак може да има далечни последици, не на последно място, ако спомогне за проваляне на опитите за удължаване на крехкото, триседмично примирие в Газа.

Във вторник Нетаняху, който е подложен на натиск от страна на крайно десните си съюзници да възобнови бойните действия, се зарече, докато стоеше редом с Тръмп, че Израел ще се върне към войната, за да осигури пълна победа над Хамас.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата