Йенс Столтенберг отхвърли обвиненията, че Норвегия е на „военна печалба“, защото е продала рекордни количества петрол и газ на Европа след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, пише Financial Times.
Бившият генерален секретар на НАТО, който пое поста на норвежки министър на финансите по-рано тази седмица, заяви пред FT, че не е съгласен с академичните среди и медиите, които предполагат, че страната му е реализирала огромни печалби след 2022 г., и настоява, че Осло е осигурил важни алтернативни енергийни доставки за Европа по време на криза.
„Европейските държави признаха значението на норвежкия газ за смекчаване на последиците от спирането на руския газ“, каза той. По думите му норвежкият газ сега представлява около 30% от доставките на блока, докато преди войната ЕС е внасял 40% от своя газ от Русия.
Норвегия е и голям износител на петрол, като близо 90 % от него отива за ЕС. Столтенберг също така подчерта, че Осло е увеличило военната си подкрепа за Украйна и е готово да направи още.
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом предизвика интензивен дебат в Норвегия за това дали най-големият производител на петрол в Западна Европа трябва да се сближи с ЕС, за да избегне евентуални последици от потенциална търговска война.
Притесненията се засилиха от отказа на американския президент да изключи военни и икономически действия срещу съседна Дания, за да се откаже от контрола си над Гренландия. Столтенберг, известен като „нашепвача на Тръмп“ от времето, когато е работил в НАТО, заяви, че Норвегия преди всичко „ще направи всичко възможно, за да предотврати търговска война между САЩ и Европа“.
Но ако бъдат въведени мита, Норвегия „ще работи с ЕС, за да намери начини да не се окаже между двата търговски блока“, добави той. Той заяви, че страната му остава ангажирана със силните връзки с ЕС, след като предишното коалиционно правителство се разпадна заради опита да прокара енергийните правила на блока.
Норвегия, която е член на НАТО, но не и на ЕС, приема повечето от законите, договорени в Брюксел, като част от членството си в Европейското икономическо пространство. „Трудно е да си представим по-силно послание за ангажираност към Европейския съюз от това, което видяхме през последните дни, когато всъщност бяхме готови да поемем това последствие“, каза той.
Норвежката лейбъристка партия в момента управлява правителство на малцинството в Осло, след като нейната евроскептична профермерска партия „Център“ напусна коалицията заради спор, свързан с прилагането на правилата на ЕС за чиста енергия. Норвегия оценява възможностите си в ЕС, тъй като се очертава втори мандат на Тръмп Столтенберг ръководи лейбъристите повече от десетилетие и беше министър-председател в продължение на девет години, преди да стане ръководител на НАТО. Завръщането му в норвежката политика наелектризира кампанията преди парламентарните избори през септември, като катапултира неговата Лейбъристка партия от трето на първо място в проучване на общественото мнение в четвъртък.
Но Норвегия все още е изправена пред сериозни въпроси относно отношенията си с Брюксел, тъй като Йонас Гахр Стрьоре, настоящият министър-председател и близък приятел на Столтенберг, заяви, че няма да прилага други правила на ЕС в областта на енергетиката и няма да позволи изграждането на нови междусистемни електропроводи. Нежеланието на Норвегия да поднови двете междусистемни връзки с Дания, които изтичат през следващата година, и някои партии, които поставят под въпрос други енергийни връзки преди парламентарните избори през септември, влошиха отношенията с ЕС въпреки увеличените продажби на газ. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.