Балтийските държави ще прекъснат последната голяма енергийна връзка с Русия и ще станат част от електрическата мрежа на ЕС в неделя, във време на задълбочаващи се страхове от по-нататъшен саботаж на критични кабели. Естония, Латвия и Литва ще се откажат от така наречената система Brell, свързваща ги с Русия и Беларус от края на Втората световна война и управлявана почти изцяло от Москва, пише Financial Times.
Не е имало търговия с електроенергия след пълномащабното нахлуване на Владимир Путин в Украйна през 2022 г., но връзката беше от решаващо значение за балансирането на регионалното потребление и производство.
„Ние се интегрираме в най-голямата синхронна зона в света“, каза Жигимантас Вайчюнас, министър на енергетиката на Литва. „Това не е само техническа мярка, но и исторически и символично много важно действие.“
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще се присъедини към балтийските лидери в литовската столица Вилнюс, за да отбележи деня на синхронизирането с мрежата на ЕС през Полша.
Соня Тухиг, генерален секретар на Асоциацията на операторите на преносни системи в ЕС, каза, че това е „важен повод“ за балтийските страни. Обратното броене до „енергийна независимост“ е изложено на уебсайтовете на всички балтийски оператори на преносни системи, като прекъсването на връзката с Brell ще се извърши в събота.
Но балтийските служители се опасяват, че синхронизирането не е без рискове след нарастващия брой предполагаеми актове на саботаж на връзките за захранване, данни и газ в Балтийско и Северно море.
През последните 18 месеца повече от 10 кабела за електричество и данни или тръбопроводи са били повредени от поне три предполагаеми саботажни инцидента, включващи кораби, влачещи котви.
Балтийски служители лично смятат, че има шанс саботажът на Estlink 2 , подводен електрически кабел между Естония и Финландия, да има връзка с усилията за десинхронизация. Финландия конфискува кораб, принадлежащ на руската сенчеста флота от петролни танкери заради инцидента.
„Нашата работа е да се подготвим така, че това да не повлияе на нашата електрическа система. Но не може да се пренебрегне, че една от идеите [за Русия] е да компрометира проекта за синхронизация“, каза Вайчюнас.
Естонският министър на климата Йоко Алендер каза, че Талин разполага войници за приземяване на съединители и електроцентрали по време на процеса на синхронизиране.
„С Русия никога не се знае. Това е една от мислите и сценариите, че това може да се случи. Те могат да ни отрежат“, каза дипломат от ЕС, участващ в процеса.
Нечестни участници, подкопаващи доверието на потребителите в операцията, също са били критична загриженост.
Латвийски служители казаха пред Financial Times, че всички правителствени министерства са били поставени нащрек, за да се противопоставят на кампании за дезинформация, които разпространяват фалшиви съобщения за скокове на цените и спирания на тока. Съобщения за усилията, положени за превръщането на синхронизацията в плавен процес, се правят ежедневно в новинарските емисии, каза един.
Стефан Константинов, старши енергиен анализатор във фирмата за енергиен анализ ICIS, каза, че не очаква свързването на балтийските страни с електрическата мрежа на ЕС да окаже значително влияние върху цените.
Но тъй като Estlink 2 не работи за ремонт до средата на 2025 г., „всякакви потенциални инциденти, водещи до повреда на останалите подводни интерконектори, Estlink 1 и NordBalt, вероятно ще доведат до допълнителни скокове в балтийските цени“, добави той.
Балтийските страни ще се свържат с мрежата на ЕС точно както Украйна направи две седмици след пълномащабното нахлуване на Москва, ход толкова бърз, че някои служители на ЕС го описаха като „чудотворно“. Връзката с по-малката балтийска мрежа отне много повече време поради необходимостта от значителни инвестиции.
Операторът на преносната система на Естония Elering каза, че координацията със съседите му от ЕС е била „значително трансгранично предизвикателство“, тъй като е трябвало да поддържа графика за изграждане на мрежата на фона на прекъсвания на доставките, свързани с пандемията Covid-19 и войната в Украйна.
След 9 февруари руският ексклав Калининград, който беше част от Брел, ще трябва да работи като независим енергиен остров. Руските власти са "инвестирали сериозно в активи за производство на електроенергия", за да осигурят самодостатъчността на Калининград, каза Константинов.
Представители на ЕС казаха, че Калининград е построил нови газови централи и е провел няколко теста, въпреки че не е имало комуникация между двете страни.
Алендер каза, че енергийната независимост от Русия е принудила балтийските страни да увеличат инвестициите във възобновяеми енергийни източници, както и в газови инсталации, които по-късно могат да бъдат преобразувани за използване с биогаз. Естония и Финландия изграждат и трети кабел Estlink, който трябва да бъде завършен през 2035 г. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.