Доналд Тръмп се е заобикалял с дълбоко религиозни фигури през цялата си политическа кариера, но до срещата си със смъртта миналата година собствените му вярвания са били по-близки до мейнстрийма.
Неговото съобщение на 6 февруари, че стартира работна група „за изкореняване на антихристиянските пристрастия“ в правителството и създаването на Служба за религия в Белия дом, ръководена от пастора Паула Уайт-Кейн, изглежда е кулминацията на скорошно религиозно пробуждане.
Тръмп беше потвърден в презвитерианската църква, но каза пред Religion News Service през 2020 г., че се определя като неденоминационен християнин, присъединявайки се към милиони други американци в най-бързо развиващата се протестантска система от вярвания.
Отношенията му с църквата бяха нестабилни: обвинения в сексуално насилие и съдебни дела, свързани с връзки с порно актриси, отблъснаха някои консервативни християни. Въпреки това той има подкрепата на белите евангелисти, които споделят неговата реторика против абортите.
Но през последните месеци се появи един по-набожен Тръмп. Той обясни новия си религиозен плам с неуспешния опит за покушение срещу него през юли, когато куршумът на стрелеца одраска ухото му. Той каза, че е „спасен от Бог“.
„Това промени нещо в мен“, каза той на национална молитвена закуска в Капитолия на САЩ на 6 февруари. „Чувствам се още по-силен. Вярвах в Бог, но сега го чувствам много по-силно.“
Едно специално движение, отворено за неговото тълкуване на божествената намеса, е Новата апостолска реформация (NAR), бързо развиващо се евангелско движение, което насърчава върховенството на християнството над другите религии. Тя е отворена в своите цели да търси християнско правителство за Съединените щати и желанието си да постави консервативните християни в това, което нарича „седемте планини“ на американското общество: бизнес, образование, развлечения, семейство, правителство, медии и религия.
„Новата апостолска реформация вижда Доналд Тръмп като избран от Бог да ръководи един много помазан период в историята на Съединените щати“, казва Брадли Ониши, авторът на „Подготовка за война: екстремистката история на белия християнски национализъм и какво следва“. „Много от пророчествата и много от концепциите за това какво ще се случи в бъдещето се основават на Тръмп като Божи избран инструмент.“
Уайт-Кейн, дългогодишен духовен съветник на Тръмп, е свързан с NAR, както и републиканският говорител на Камарата, Майк Джонсън, който се е появявал в радиопредаванията на пастори от NAR.
Джей Ди Ванс, вицепрезидентът на Тръмп, е приел католицизма. Той се появи на събитие в кметството миналия септември, организирано от Ланс Уолнау, водеща фигура в Новоапостолската реформация, който обвини Камала Харис, кандидатът за президент на Демократическата партия, в „магьосничество“ след дебата й с Тръмп.
Междувременно министърът на отбраната на Тръмп, Пийт Хегсет, посещава църква, свързана с Дъг Уилсън, дълбоко консервативен пастор от Айдахо, който се застъпва за християнския национализъм и критикува правото на жените да гласуват.
Но въпреки че в администрацията на Тръмп има редица фигури, свързани с християнския национализъм, движението няма широка подкрепа. Докато около две трети от американците се идентифицират като християни, скорошно проучване на Института за изследване на публичната религия установи, че по-малко от една трета от всички американци подкрепят или симпатизират на християнския национализъм.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.