IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Китай наблюдава колебанията на руската икономика

Путин твърди, че руската икономика се справя добре, но това не е така

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Си Дзинпин е внимателен наблюдател на тригодишната война на Русия в Украйна. Китайският президент снабдява своя „скъп приятел“ Владимир Путин с модерни технологии и помага за подпомагането на руската икономика, а също така проучва способността на Русия да устои на западните санкции. Си търси улики за това как Западът може да се опита да накаже Китай за смазването на тайванската независимост, пише The Wall Street Journal.

Путин твърди, че руската икономика се справя добре, но това не е така. Комбинираният ефект от военната повинност, увеличаването на производството в областта на отбраната и масовото напускане на мъже в трудоспособна възраст доведе до недостиг на работна ръка, който повишава заплатите и отслабва сектора на отбранителната промишленост. Официално инфлацията е 10 %, въпреки че повечето икономисти смятат, че тя е много по-висока. Наемите в големите градове са непосилни за повечето жители от средната класа. Лихвените проценти по търговските заеми са 21% и се очаква да се повишат още, което подкопава финансовата жизнеспособност на руските компании. Банките са изправени пред предизвикателството на изискванията на Кремъл да предоставят по-ниски от пазарните лихви и почти неограничени нива на кредитиране на фирми, свързани с военната сфера. Москва намалява социалните разходи, за да посрещне военните си нужди. Рублата е изключително нестабилна.

Под ръководството на САЩ санкциите прекъснаха възможността на Русия да набира капитал от западни източници. През 2023 г. и 2024 г. няколко аукциона на рублеви облигации се провалиха. Това подсказва, че руските банки и олигарси все по-неохотно поемат дълг, емитиран от стресирания Кремъл. Доходността на 10-годишните държавни облигации рязко нарасна. От началото на войната цялата наличност на държавен дълг е намаляла с 35%.

Китай също се опасява да купува руски облигации от войната, тъй като се страхува от санкции срещу собствените си банки. Пекин не иска да загуби достъпа си до финансовата система, деноминирана в долари.

Единствените останали източници на финансиране на Русия са нейният фонд за национално богатство и приходите от износа на петрол и газ. Фондът е принуден да ликвидира авоари, за да покрие текущите си нужди. Преди войната той притежаваше около 300 млрд. долара чуждестранни резерви, които сега са замразени. Преди войната вътрешните му резерви, също около 300 млрд. долара, бяха намалени с две трети. При сегашните темпове ликвидните резерви ще бъдат изчерпани някъде през 2025 г.

От началото на войната Русия изпраща 90% от износа си на петрол за Китай и Индия, но пристанищата в двете страни започнаха да отказват да приемат доставките поради страх от санкции срещу техните банки и други компании. Северноевропейските държави също се оттеглят. Последният източник на газопровод от Русия за Европа е затворен в края на 2024 г.

Без достъп до нова ликвидност Путин има малко добри възможности да изпълни бюджета си. Той може да печата пари, което може да доведе до хиперинфлация, или да повиши данъците, което може да доведе до социални вълнения. Вече изпадналият в криза руски народ се противопоставя и на двете възможности.

Китай направи каквото може, за да помогне, като увеличи износа за руския пазар на електромобили и други произведени потребителски стоки. Но на китайските банки бяха наложени санкции за улесняване на руското придобиване на военни стоки. Икономиката на Китай също е в спад. По-нататъшни санкции могат да поставят на изпитание апетита на Пекин за конфликт със Запада.

Наскоро президентът Тръмп заплаши Москва с нови санкции, ако Путин не се съгласи на бърз мир в Украйна. Руският президент би трябвало да приеме заплахата сериозно, защото опустошената икономика на страната му се колебае на ръба. Поредният кръг от строги санкции може да я тласне към открита криза. Ако това се случи, Си със сигурност ще получи послание. Той ще бъде принуден да се замисли за цената на собствената си агресия срещу Тайван.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата