Президентът на САЩ Доналд Тръмп се оказва донякъде популярен в Русия, което кара Кремъл да се замисли как да противодейства на любовта на руснаците към лидер, който не е президентът Владимир Путин, сочат последните съобщения в медиите. Путин отдавна се стреми да превърне Запада, в частност Съединените щати, във враг. През 2022 г. руският президент обвини САЩ и техните съюзници в „деспотизъм“ и „сатанизъм“, пише Newsweek.
Популярността на Тръмп след завръщането му в Белия дом за втори мандат на 20 януари обаче затруднява руския лидер да демонизира САЩ и да обвинява тях и Запада за проблемите на руснаците. ВЧК-ОГПУ, новинарска служба, която претендира, че разполага с вътрешна информация от руските сили за сигурност, заяви в публикация в Телеграм в сряда, че разполага с надеждна информация, че Кремъл проучва начини да противодейства на популярността на Тръмп в страната.
На 27 януари Репост, независим руски дигитален вестник, публикува статия със заглавие „Кремъл е обезпокоен от популярността на Тръмп и неговите идеи сред руснаците“. Същия ден Роман Цимбалюк, украински журналист и YouTuber с 1,28 млн. абонати, публикува видеоклип с подобно заглавие: „Кремъл е обезпокоен от необичайното нарастване на популярността на Тръмп сред населението“.
Позовавайки се на неназован източник, ВЧК-ОГПУ съобщи, че медиите в Русия са получили „строга заповед“ да спрат да публикуват новини, които отразяват „положителните аспекти на вътрешната политика на Тръмп“.
„Вътрешната политика на САЩ сега напълно съвпада с ценностите, които преди това Кремъл правеше „уникални“ за руснаците“, казва източникът. „Ако при политиката на предишната американска администрация беше лесно да се създаде образ на враг за средния руски гражданин въз основа на ценностните ориентации, то сега Тръмп като президент отговаря на изискванията на руските граждани повече, отколкото самият Путин“, допълват те.
Източникът заяви, че Тръмп е популярен в Русия, защото е „семеен човек с отворено голямо семейство“ и информацията за членовете на семейството му не е засекретена от специалните служби на страната, както е при Путин.
Президентът на САЩ също така „твърдо защитава интересите на американските граждани по въпросите на мигрантската престъпност и в отношенията със страните на техния произход“, продължават те, и „насърчава намаляването на данъците за собствените си граждани и фирми, като налага мита и тарифи на чужди държави“.
„Докато в Русия се наблюдава увеличаване на данъците (върху печалбата, ДДС, данък върху доходите на физическите лица, такси за рециклиране, тарифи на държавните монополи в областта на жилищното строителство и комуналните услуги) за собствените граждани и бизнеса и постоянни отстъпки, опрощаване на дългове, намаляване на доставните цени на ресурсите за чужди държави“, заяви източникът, пожелал анонимност.
Те допълват: „За Кремъл е очевидно, че Москва вече няма да може да се конкурира с Вашингтон в областта на традиционните ценности“. Александър Баунов, главен редактор на „Карнеги политика“ и старши научен сътрудник в Руския евразийски център „Карнеги“, заяви в анализ, публикуван на 31 януари, че в Русия Тръмп е новият „анти-елитарен президент“, който „подобно на любим холивудски самотен герой е по-близък и по-разбираем за поколението на руския елит, преживяло 90-те години или израснало, гледайки американски филми, отколкото Путин с неговата тиха апаратна кариера в специалните служби“.
Той допълва, че платформите на руските официални лица и депутати в социалните мрежи, които са отворени за коментари, са „залети с искания за напускане на СЗО, затягане на политиката спрямо мигрантите, въвеждане на визов режим със страните от Централна Азия, обявяване на диаспорите и техните лидери за „чуждестранни агенти“ и приравняване на етническата престъпност с тероризма“.
„С други думи, да правят това, което прави Тръмп“, пише Баунов. „Тръмп е по-енергичен, по-свеж, по-нов от Путин, от чиито повторения са уморени дори неговите съмишленици. И колкото повече руският елит е длъжен да харесва шефа си по силата на работата си, толкова по-искрена и сърдечна е симпатията към някой друг“, продължава той.
Александър Баунов, главен редактор на „Карнеги политика“, пише в коментар, публикуван през ноември: „Тръмп може успешно да измести руския президент от това, което Путин смяташе за своя ниша: като лидер и вдъхновител на антилибералните, консервативните и антиелитарните сили на Запад.
„Основната трудност, която победата на Тръмп поставя пред Кремъл, е, че макар Тръмп да иска да демонстрира своята ефективност, като наложи примирие в Украйна или поне замрази конфликта, в момента това не е в интерес на Путин.
„В момента изглежда, че руският президент не иска никакви конкретни предложения от Запада за прекратяване на огъня в Украйна, дори ако те водят до отстъпки от украинската страна. Липсата на такива предложения позволява на Путин да продължи войната, като същевременно обвинява Украйна и Запада, че не са успели да предложат реалистичен мирен план.“ Предстои да видим дали ще има по-нататъшно влошаване на отношенията между Вашингтон и Москва заради войната в Украйна. Тръмп обеща да сложи край на войната, чиято трета годишнина ще се навърши на 22 февруари.
В сряда агенция Блумбърг съобщи, позовавайки се на запознати лица, че съюзниците на Вашингтон очакват администрацията на Тръмп да представи план за прекратяване на конфликта на Мюнхенската конференция по сигурността в Германия следващата седмица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.