Миналата година Европейският съюз изготви тайни планове за това какво ще направи блокът, ако президентът Тръмп изпълни заплахите си за налагане на по-високи мита върху европейските стоки и услуги. Сега, когато тези заплахи се превръщат от хипотетични в потенциално неизбежни, плановете на ЕС се разглеждат в широк план.
Удари конкретни, политически чувствителни сектори - като продукти, произведени в републикански щати - с целеви мита, целящи да причинят максимална болка. Не се превръщайте в съревнование „титла срещу титла“, ако това може да се избегне. Действайте бързо и решително, като евентуално използвате нови тактики, които биха могли да засегнат доставчици на услуги като големите технологични фирми от Силициевата долина, пише The New York Times.
Това е груб наръчник - описан в общи линии от трима дипломати, пожелали анонимност, тъй като плановете все още се обсъждат - който Европа предпочита да не използва. Първата цел е да се избегне търговска война, като се предложи да се преговаря и да се размахват моркови, включително повече европейски покупки на американски газ, за което настоява Тръмп. Представители на ЕС предупредиха, че търговска война между блока и САЩ би била саморазрушителна катастрофа, която ще струва скъпо и на двете страни и ще облагодетелства геополитически съперници като Китай и Русия.
Но Тръмп държи континента на прицел, като тази седмица заяви, че блокът „със сигурност“ ще се сблъска с мита и то „съвсем скоро“. Ако умиротворяването се провали, Европа дава да се разбере, че е готова да отвърне на удара.
„Подготвени сме“, заяви Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, по време на пресконференция тази седмица в Брюксел, когато беше попитана дали е готова да отблъсне увеличаването на митата от новата американска администрация.
Комисията, изпълнителното звено на блока, остава стегната по отношение на това кои продукти може да засегне с по-високи мита, дори когато се среща с посланици и други дипломати от страните от ЕС, казаха тримата дипломати, които са били информирани за общите идеи, разработени от т.нар. работна група „Тръмп“. Блокът има 27 държави членки и плановете, които се споделят твърде широко, вероятно ще изтекат, което ще елиминира стратегическото им предимство.
Но няколко ръководни принципа са все по-ясни, казаха двама от дипломатите, резултат както от работата на работната група на комисията, така и от опита, натрупан от първия мандат на Тръмп. Дипломатите пожелаха анонимност, за да обсъждат политически чувствителни въпроси.
Първата идея е, че тарифите най-вероятно ще бъдат целеви, независимо дали това означава, че ще бъдат наложени на определени индустрии или на географски обвързани продукти. През 2018 г. например Европа реагира на митата върху стоманата и алуминия, като удари с голяма тарифа американското уиски, което навреди на индустрията за бърбън в Кентъки и по този начин на електорат, критичен за Мич Макконъл, републиканец от Кентъки, който тогава беше лидер на мнозинството в Сената.
Втората идея е да се разсрочи отговорът, като се въведат или увеличат ответните мерки само ако са изпълнени определени критерии или са изтекли определени дати - казаха двама от дипломатите. Според един от дипломатите умишленото предприемане на такива действия осигурява повече възможности за въздействие и предотвратява незабавния и болезнен ефект върху търговията.
Третата причина е, че според тримата дипломати отговорите няма да бъдат непременно „ответна реакция“. Ако Тръмп нареди 20-процентно общо мито за Европа, това не означава, че Европа трябва да отговори с 20-процентно общо мито за САЩ. Европейският съюз все още иска да спазва правилата на световната търговия, поддържани от Световната търговска организация, което може да предполага по-оперативен подход. Една от обсъжданите възможности е използването на „инструмент за борба с принудата“ - сравнително нова правна рамка, която би позволила на блока бързо да се насочи към големите американски доставчици на услуги - като големите технологични компании - с мита.
В сила от 2023 г., инструментът позволява на ЕС да използва „широк спектър от възможни контрамерки“ като по-високи мита или ограничения на вноса, когато друга държава вреди на европейската индустрия в опит да окаже натиск върху правителството и да предизвика политическа или политическа промяна. Идеята е да се даде възможност на блока да реагира бързо и строго на манипулативен политически натиск.
Първоначално „Файненшъл таймс“ съобщи, че комисията може да използва инструмента, за да удари доставчиците на услуги, включително големите технологични компании от Силициевата долина, в отговор на американските мита. Двама от дипломатите потвърдиха, че използването на инструмента се обсъжда, макар и да е далеч от сигурен план.
Те заявиха, че използването на инструмента може да се окаже твърде драстичен вариант, тъй като крайната цел на Европа не е да разпали тотална търговска война. Засега е невъзможно Европа да затвърди план за реакция. Причината е проста: Никой не знае какво ще направи Тръмп.
„Те искат да сключат сделка - мисля, че все още са много несигурни относно това какви са истинските цели“, каза Йорн Флек, старши директор на Европейския център в изследователската група Атлантически съвет.
Освен това лидерите на ЕС понякога изпитват трудности да се свържат с Вашингтон по телефона. Държавният секретар Марко Рубио е бил поканен да се срещне с външните министри, но не го е направил, въпреки че е провел разговор с топ дипломата на блока Кая Калас. Фон дер Лайен не се е срещала с Тръмп от встъпването му в длъжност през януари. Въпреки че Тръмп не е казал как биха изглеждали митата за Европа, той многократно е заявявал, че иска Европа да купува повече американски автомобили и селскостопански продукти, в допълнение към газа.
Това накара Европа да предложи стимули в опит да отблъсне търговската война, преди тя да е започнала. Официалните лица ясно заявиха, че са готови - дори готови - да купуват повече американско гориво. Длъжностните лица вече се опитват да намерят начин за разнообразяване на енергийните си източници, тъй като континентът се отказва от руския газ.
„Все още получаваме много втечнен природен газ от Русия и защо да не го заменим с американски втечнен природен газ“, каза фон дер Лайен в дните след избирането на Тръмп, визирайки втечнения природен газ.
Европейските официални лица също така заявиха, че вероятно ще купуват повече американски отбранителни продукти, тъй като увеличават военните разходи в целия блок. По-високите военни разходи са отчасти отговор на Тръмп, който настоява европейските държави да харчат повече за НАТО. А когато става въпрос за Гренландия - автономна територия на Дания, член на ЕС, която Тръмп иска да анексира заради стратегическото ѝ значение - европейците подчертаха, че са отворени да инвестират повече в острова.
„Напълно съм съгласна с американците, че Далечният север, че арктическият регион, става все по-важен, когато говорим за отбрана, сигурност и възпиране“, заяви тази седмица в Брюксел Мете Фредериксен, министър-председател на Дания. „И е възможно да намерим начин да осигурим по-силни следи в Гренландия“.
Преди всичко европейските лидери се опитват да напомнят на Америка колко важни са отношенията между ЕС и САЩ, както в икономически план, така и за световния мир.
Не само, че ЕС, когато се разглежда като блок, е най-важният търговски партньор на Америка. Тя е и основен вносител на американски услуги и, както многократно подчертаха официални лица през последните дни, европейските компании наемат милиони американци.
„Залогът е много голям и за двете страни“, каза фон дер Лайен тази седмица.
Но тя добави, че „ние винаги ще защитаваме собствените си интереси - както и когато това е необходимо“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.