Китайците трупат злато въпреки рекордно високата му цена, тъй като търговското напрежение между САЩ и Китай навлиза в нова фаза, пише Newsweek. Геополитическата несигурност е ключов двигател на цените на златото, тъй като инвеститорите се обръщат към метала като сигурно убежище.
Това е особено очевидно в Китай, най-големият пазар на злато в света, където продължителните спадове на фондовия пазар и сектора на имотите натежаха върху икономическия растеж и подхраниха безпокойството на инвеститорите.
Тези несигурности, съчетани с обезценяването на юана, инерцията на инвестициите и увеличената търговия с фючърси „всички допринесоха положително за зашеметяващото представяне на цената на китайското злато“, написа през декември Рей Джиа, изследователски ръководител на Световния съвет по златото за Китай. Друг фактор беше лунната Нова година в края на януари и началото на февруари, която "предизвика добър прилив на покупки" в страната, пише държавната медия Global Times . Златото е във възходящ период от една година, достигайки нови върхове на фона на кризи като войните в Украйна и Газа и очакванията за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв. Кюлчетата скочиха до над 2836 долара за тройунция, отбелязвайки повече от 38% увеличение спрямо февруари 2024 г.
Добавяне към глобалните тревоги беше ходът на президента Доналд Тръмп тази седмица да повиши митата върху китайски стоки с 10 процента. Пекин отвърна на удара , като обяви мита, контрол върху износа на волфрам и други стратегически материали и антитръстово разследване на Google . Пазарите очакват потенциални "ефекти на вълни", произтичащи от паричната политика на САЩ, в случай че новият кръг от мита доведе до инфлация, пише Bloomberg.
Що се отнася до покупките на златни бижута, те се определят не само от цената на златото, но и от икономическия растеж, нивата на брачност и лихвените проценти, свързани с ипотечните тежести и разполагаемите доходи, каза за Newsweek Световният съвет по златото, базирана в Лондон международна търговска асоциация .
Представител на Световния съвет по златото каза пред Newsweek : „Ако Тръмп наложи мита на Китай , както направи през 2018 г., може да видим повишена волатилност на ренминби [юана] и местните активи, което може да стимулира нарастващото търсене на злато като безопасно убежище.“
Пан Хелин, член на Министерството на промишлеността и информационните технологии, каза пред Global Times : „Ентусиазмът за закупуване на златни бижута показва активно потребление по време на празниците, както и доверието на потребителите във вътрешното развитие.“
След повишаването на митата на Тръмп, Пекин призова Вашингтон да започне преговори и да „срещне Китай наполовина“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.