IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Мексико се опитва да укроти „чудовищните“ картели, за да угоди на Доналд Тръмп

Миналата година седем от 10-те най-големи градове в света по процент на убийства бяха в Мексико

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Хиляди камиони, насочващи се към Тексас, гърмят по магистралата всеки ден към Нуево Ларедо, най-натовареният пункт за преминаване на товари на границата между Мексико и САЩ, пише Financial Times.
Висши бизнес лидери посетиха в четвъртък, за да открият международен железопътен товарен мост над Рио Гранде на стойност 100 милиона долара, описан от мексиканския президент Клаудия Шейнбаум като символ на северноамериканската интеграция. Но три дни по-рано Нуево Ларедо попадна в новините по друга причина.
Двете лица на Нуево Ларедо – оживен граничен търговски център и осеяно с куршуми наркобойно поле – обединяват проблемите, по които президентът на САЩ Доналд Тръмп изправи Мексико, и борбата, пред която е изправен Шейнбаум, опитвайки се да го успокои.
Около 3 милиона камиона годишно преминават през Нуево Ларедо, но градът е станал толкова опасен, че ръководителите от близкия бизнес център Монтерей го избягват на всяка цена. „Никога не ходя там заради ситуацията със сигурността“, каза един богат финансист. „Имам дом в Сан Антонио, Тексас на два часа и половина на север от Ларедо с кола, но винаги летя със самолет, вместо да шофирам.“
Като част от набързо договорена сделка за предотвратяване на заплахата на Тръмп от мита от 25 процента върху целия мексикански внос в САЩ - ход, който доведе до катастрофа за експортно ориентираната икономика на Мексико - Шейнбаум се съгласи да изпрати 10 000 допълнителни войници от Националната гвардия на границата, за да спре нелегалния износ на силно мощния опиоид фентанил. Това беше основен приоритет за Тръмп.
Но с около 20 000 камиона и 208 000 коли, пресичащи границата всеки ден, малко експерти смятат, че няколко хиляди допълнителни войници ще имат голямо значение по протежение на граница от 2000 мили, тъй като те търсят толкова концентриран наркотик, че годишните незаконни доставки от САЩ биха се поместили в няколко пикапа.
„Мексиканското правителство в началото беше много снизходително към престъпността. . . и това беше нещо като снежна топка, която стана по-голяма и когато те искаха да се борят с нея, разбраха, че е много по-голямо чудовище, отколкото си мислеха“, каза Едуардо Гереро, мексикански експерт по сигурността. „Те не са имали и нямат капацитет да победят този враг.“
Особено неловко за Шейнбаум беше изпълнителната заповед на Белия дом миналата събота, обвиняваща мексиканското правителство в „непоносим съюз“ с наркокартелите.
Въпреки че много мексиканци лично вярват, че администрациите отпреди десетилетия може да са имали подобни връзки, никое правителство на САЩ не е направило такова раняващо твърдение публично, а Шейнбаум възмутено отхвърли това, което тя нарече „клевета на Белия дом“.
Левият мексикански лидер сега е изправен пред голямо предизвикателство да убеди Тръмп, че постига резултати бързо.
Нейното правителство наследи ужасна ситуация със сигурността от своя предшественик Андрес Мануел Лопес Обрадор, чиято политика на „прегръдки, а не куршуми“ за успокояване на картелите доведе до увеличаване на насилието. Северното командване на САЩ е изчислило, че наркокартелите контролират между 30 и 35 процента от територията на Мексико.
Картелите се разрастваха като гъби в продължение на десетилетия, като най-големите се превърнаха в транснационални организирани престъпни синдикати, които се състезават да произвеждат и контрабандират наркотици, да изнудват бизнеса и да трафикират мигранти.
Миналата година седем от 10-те най-големи градове в света по процент на убийства бяха в Мексико. „Наркосите“ взривяват коли бомби, публикуват видеоклипове на изтезания онлайн и окачват телата на враговете си на мостове. Мексиканците рутинно посочват сигурността като основна грижа в анкетите.
Тръмп се фокусира върху ролята на мексиканските трафиканти в доставянето на фентанил, който се превърна във водеща причина за смърт сред младите хора в САЩ.
„Синтетичните наркотици са твърде лесни за транспортиране поради тяхната силно концентрирана природа“, каза Дънкан Ууд, президент на Тихоокеанския съвет за международна политика. „Можете да спрете 90 процента от фентанила, излизащ от лабораториите, и пак да имате сериозен проблем за общественото здраве.“
Шейнбаум възприе по-агресивен подход след встъпването си в длъжност през октомври миналата година. Тя е увеличила конфискациите на наркотици, включително най-големия в историята улов на фентанил, и е организирала повече военни операции срещу картелите. Но нейната стратегия все още не е успокоила най-горещите точки на насилие, докато бюджетните съкращения се отразиха на операциите; сигурността е разпокъсана между армията и местната полиция.
В Мексико се разпространяват спекулации, че Тръмп може да е изтръгнал други, все още неразкрити ангажименти от Шейнбаум като част от сделката им, която включва и действия за ограничаване на нелегалната миграция през границата на САЩ - проста задача за Мексико в сравнение с борбата с картелите.
Споразумението между САЩ и Мексико може да включва разрешение на американските военни и агенти за борба с наркотиците да действат по-свободно, казаха хора след дискусиите. Мексиканското правителство не е коментирало.
„Това е възможност за нулиране“, каза Рей Донован, бивш началник на операциите в Американската администрация за борба с наркотиците, имайки предвид отношенията по сигурността между САЩ и Мексико. „Надеждата е, че Мексико . . . биха искали да си сътрудничат навсякъде. Това би имало много смисъл и за двете нации.“
Американски военен разузнавателен самолет прелетя около брега на мексиканския полуостров Баха Калифорния в международното въздушно пространство в началото на тази седмица, съобщиха наблюдателите на самолета. Един бизнес ръководител от Монтерей, пожелал анонимност, нарече това „ясно послание към картела Синалоа най-голямата група за трафик на наркотици в страната от американците“.
Допълнително нагнетявайки топлината, Тръмп подписа изпълнителна заповед за започване на определянето на наркокартелите като чуждестранни терористи, ход, който може да отприщи икономически санкции и да отвори пътя за военни действия. В бележка от четвъртък Министерството на правосъдието нареди „пълното премахване“ на групите.
Тръмп и други републиканци предложиха набор от въоръжени интервенции в Мексико, от удари с дронове срещу нарколаборатории до операции на специалните части.
Запитан тази седмица дали може да „преследва“ наркокартелите в Мексико, американският министър на отбраната Пийт Хегсет каза пред Fox News: „Всички опции са на масата“.
Проучване на общественото мнение от декември на Parametria показа, че повечето мексиканци биха подкрепили известна степен на участие на САЩ срещу трафика на наркотици, включително изпращане на дронове и финансиране, оборудване и обучение на мексиканските сили за сигурност - но не и изпращане на американски агенти.
Сесилия Фарфан-Мендес, изследовател в Института за глобални конфликти и сътрудничество на UC, каза, че американците няма да имат карт бланш. „Мексиканското правителство показа, че желае да води тези разговори и иска да се справи с тези проблеми, но има и червени линии.“
Най-чувствителният въпрос е обвинението за връзки между организираната престъпност и мексиканските власти, като местните медии питат дали Тръмп е видял конкретни разузнавателни данни, за да подкрепи твърдението си.
Това се подхранва от отвличането и предаването в САЩ на Исмаел „Ел Майо“ Замбада през юни, след като той беше предаден от бивш бизнес партньор. Замбада беше в продължение на десетилетия главният политически агент на картела Синалоа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата