IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Какво означават безпилотните самолети за ядреното възпиране?

Използването на безпилотни летателни апарати в ситуации, в които е възможна ядрена ескалация, може да доведе до непредвидени последици

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Безпилотните летателни апарати имат потенциала да засилят ядреното възпиране, но те също така внасят значителни рискове по отношение на контрола на ескалацията и стабилността на първия удар, пише в статия за The National Interest Стивън Цимбала и Лорънс Корб.
Безпилотните летателни апарати и други технологии за автономни превозни средства вече са оказали значително влияние върху воденето на война. Технологията еволюира от прости разузнавателни средства до универсални платформи, способни да извършват наблюдение, целенасочени удари и електронна война. Ниската им цена, гъвкавостта и способността им да действат, без да излагат на риск човешките пилоти, ги направиха все по-ценни в конвенционалните военни конфликти. Разработването на по-усъвършенствани безпилотни летателни апарати, способни да нанасят прецизни удари с висока степен на автономност, доведе до разглеждането им в стратегически сценарии, включващи ядрено възпиране и война.
Благодарение на способността си за прецизно насочване безпилотните летателни апарати могат да бъдат включени в стратегиите за ядрено възпиране. Например те биха могли да осигурят оцеляването на ядрените сили на дадена държава, като предоставят непрекъснато наблюдение и ранно предупреждение срещу потенциални ядрени заплахи. Безпилотните летателни апарати могат също така да подпомогнат по-жизнеспособна способност за нанасяне на втори удар, като потенциално повишат доверието в ядреното възпиране, гарантирайки, че дадена страна запазва средства за ответен удар дори след първи ядрен удар.
Използването на безпилотни летателни апарати в ситуации, в които е възможна ядрена ескалация, може да доведе до непредвидени последици. Нарастващата автономност на безпилотните летателни апарати повишава риска от погрешно тълкуване, тъй като безпилотните летателни апарати биха могли да се възприемат като предвестник на по-сериозна атака, дори когато само извършват разузнаване. Това би могло да предизвика превантивен ядрен удар от страна на противника, което да доведе до непреднамерена ескалация в пълномащабна ядрена война. Историята на Студената война и последвалите събития показват, че опасността от непреднамерена ядрена ескалация не е незначителна.


Както Кубинската ракетна криза от 1962 г., така и епизодът с „ Able Archer“ през 1983 г. илюстрират рисковете от погрешно възприемане, водещо до по-висок риск от първа употреба на ядрено оръжие или първи удар. Възможността за разширяване на войната в Украйна от конвенционални оръжия до първа употреба на ядрено оръжие може да възникне поради погрешно тълкуване от страна на Русия на украинските дълбоки удари по руска територия с балистични и крилати ракети на НАТО, което дава един пример за опасения от тази категория. Както посочва Люис А. Дън, анализатор на националната сигурност и експерт по неразпространение на оръжия , новоизбраният президент Доналд Тръмп е изправен пред свят, който се плъзга към ядрена анархия.
Бързото противопоставяне между големите ядрени сили се засилва. Китай неумолимо разширява ядрените си сили, но отхвърля сериозния ангажимент на Съединените щати по отношение на контрола на въоръженията. Вече влошеното американско-руско сътрудничество по ядрени въпроси се влоши още повече с многократните ядрени заплахи на президента Владимир Путин . Неотдавнашни доклади, основани на информация от високопоставени американски служители, сочат, че Съединените щати също биха могли да актуализират позицията си и да разширят арсенала си, за да засилят възпирането срещу координиран руски, китайски и севернокорейски ядрен авантюризъм. Всички тези събития подкопаха критични стълбове на ядрения ред и повишиха риска от ядрена война.
Безпилотните летателни апарати са сравнително бързи, евтини и трудни за откриване, което ги прави идеални за превантивни удари срещу цели с висока стойност. Теоретично една държава би могла да нанесе удар с дрон по инфраструктурата за управление и контрол на ядрените оръжия на противника или по ракетните силози, за да прекъсне или неутрализира потенциален ядрен ответен удар, преди той да бъде предприет.


Освен това безпилотни летателни апарати, оборудвани с ядрен товар или модерни конвенционални оръжия, могат да бъдат използвани като част от удар за разоръжаване. Възможността за нанасяне на такива удари може да промени стратегическите разчети на държавите, тъй като противниците може да се почувстват по-уязвими при превантивна атака, особено ако смятат, че бързо движещите се удари с дронове могат да неутрализират техните възможности за ядрено отмъщение.
Тъй като дроновете стават все по-автономни, рискът те да вземат решения без човешки надзор се увеличава драстично. В ядрен контекст, където последствията от всяко действие са катастрофални, делегирането на вземането на решения на машини е опасно. Потенциалът на автономните дронове да предизвикат ядрен отговор или да направят фатални грешки поради алгоритмични грешки представлява възможна заплаха за стратегическата стабилност.
Тъй като безпилотните летателни апарати могат да действат автономно до известна степен, едно от предизвикателствата е да се гарантира, че техните действия няма да предизвикат непреднамерена ескалация. Освен това разчитането на технологични системи за комуникация и контрол в ядрен контекст поражда опасения относно уязвимостта на тези системи, особено ако противниците използват кибератаки или тактики за електронна война, за да нарушат операциите на дроновете.
Бъдещите поколения безпилотни летателни апарати ще си взаимодействат с изкуствен интелект (ИИ), който подпомага и други елементи в матрицата на възпирането и отбраната. ИИ ще даде предимство на възпирането чрез отричане в сравнение с възпирането чрез надеждна заплаха от неприемливо отмъщение. Това ще се случи, защото държавите ще трябва да управляват във времето възпирането и провеждането на конфликти в множество области: земя, море, въздух, пространство и киберпространство; обработката на информация и знания е в сферата на разума. Домейнът на знанието обгръща всички останали. Тя е „гностичният център“, който контролира свързва и приоритизира съставните части на различните домейни, за да се реагира правилно на заплахи или атаки.
Атаките с помощта на ИИ срещу гностичния център ще изискват незабавни реакции от страна на защити с помощта на ИИ, които могат да победят или да намалят разходите за тези атаки. Поемането на първия удар и последващото отвръщане на удара може да не е избор, който да е на разположение на обсадените и притиснати от времето отговорни лица. Тази ситуация представлява особено тревожно предизвикателство за ядреното възпиране. Решенията за или против ядрена война трябва да дават на политиците достатъчно време да обмислят алтернативите със своите съветници и да изберат най-подходящия вариант за неотложните обстоятелства. Потенциалната скорост на атаките с помощта на изкуствен интелект срещу космически и кибернетични активи, наред с нарастващата скорост на кинетичните удари с хиперзвукови оръжия, обаче може да накара лидерите да се страхуват, че врагът ще избере превантивното действие пред ответния удар.
Точно както можем да си представим безпилотните летателни апарати като платформи за разузнаване и нанасяне на удари при нападения, възможно е също така безпилотните летателни апарати да бъдат част от цялостния план за противоракетна и противовъздушна отбрана на всяка държава. Една от илюстрациите за това е използването на рояци дронове за поразяване на атакуващи дронове, натоварени с разузнавателни или разузнавателно-ударни мисии.
Друг пример би бил използването на дронове за електромагнитно „поразяване за убиване“ в атмосферата или, още по-амбициозно, за прехващане в средата на курса срещу атакуващи сили с балистични ракети. Безпилотни летателни апарати, базирани на един или повече лунни космодруми, биха могли да защитават интересите на САЩ в силунарното пространство. Футуристични дронове с вграден изкуствен интелект и оръжия „космос-космос“ биха могли да защитават орбитални спътници от нападение (т.нар. DSAT) или да атакуват спътници на друга държава, които изглеждат заплашителни (ASAT). Приоритетните DSAT и ASAT биха възпирали и защитавали от всяка заплаха за жизнеспособността на американските спътници за предупреждение и оценка, командване, контрол, комуникации, геолокация и други мисии.
По този начин сравнително евтините безпилотни летателни апарати биха могли да поемат част от тежестта на стратегическата отбрана, която в противен случай изисква както модернизирани наземни ракетни пускови установки и средства за поразяване, така и евентуално усъвършенствана защита от балистични ракети, базирана на оръжия „космос-земя“, като лазери или лъчи от частици. Бъдещите планиращи трябва да очакват по-населена космическа област, включваща по-нови поколения орбитални спътници с разнообразни мисии, космически станции, допълнителни разузнавателни и ударни оръжия, както и по-интелигентни безпилотни летателни апарати в по-големи рояци.
Предходното обсъждане на безпилотните летателни апарати и възможните им връзки с ядреното възпиране има критични последици за контрола на ядрените оръжия. По много причини е наложително да се сключи мирно споразумение за прекратяване на войната в Украйна. Една от причините е, че Съединените щати и Русия могат да възобновят преговорите за режим за контрол на въоръженията, който да замени споразумението Нов СТАРТ, чийто срок на действие изтича през 2026 г. Консултациите „отвъд Новия СТАРТ“ трябва да включват обсъждания на арсеналите от нестратегически ядрени оръжия на двете държави и протоколите за първа употреба на ядрено оръжие. Многократните предупреждения на Владимир Путин за възможността за първа употреба на ядрено оръжие от Русия в Украйна бяха отхвърлени от някои като блъфиране за постигане на ефект: форма на принудителна дипломация.
От друга страна, доктриналните промени на Русия по отношение на критериите за първа употреба на ядрено оръжие изглежда се насочват към по-снизходителни стандарти с продължаването на войната. В допълнение към изясняването на този въпрос, Съединените щати и Русия трябва да признаят, че Китай е амбициозен ядрен партньор и да го включат в дискусиите по въпроси на ядрената политика, включително прозрачност на структурите на силите и военните доктрини. Макар че е малко вероятно Китай да се интересува от намаляване на въоръженията сам по себе си, трябва да се започне диалог на експертно ниво, за да се изясни мисленето на Китай по отношение на стратегията, контрола на въоръженията и свързаните с това въпроси.
Характерът на войната винаги се променя с навлизането на нови технологии и стратегическо мислене. Все пак войната е постоянно среда на конкуренция и конфликт, несигурност, шанс и търкания. Връзката между безпилотните летателни апарати и стратегическата ядрена война представлява смесена благословия за военните плановици и контрола на въоръженията. Безпилотните летателни апарати имат потенциала да засилят ядреното възпиране, но те също така внасят значителни рискове по отношение на контрола на ескалацията и стабилността на първия удар.
Безпилотните летателни апарати могат също така да засилят възпирането чрез засилване на способността за втори удар за гарантиран ответен удар и да осигурят възможни пътища за възпиране чрез отричане, за разлика от възпирането чрез надеждна заплаха от наказание. С напредването на технологията на дроновете ще бъде от решаващо значение за политиците да разработят стратегии, които отчитат уникалните предизвикателства, които дроновете поставят пред ядреното възпиране, както и бъдещата им роля в космическите и кибернетичните войни.


Стивън Цимбала, професор по политически науки в Пенсилванския държавен университет „Брандиуайн“ и автор на множество книги и статии по въпросите на международната сигурност.
Лорънс Корб, пенсиониран капитан от военноморските сили, е заемал длъжности в областта на националната сигурност в няколко мозъчни тръста и университета и е бил помощник-министър на отбраната в администрацията на Рейгън.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата