Ръстът на работните места в икономиката на САЩ се забави повече от очакваното в началото на годината, но ревизиите нагоре в края на 2024 г. може да доведат до липса на намаления на лихвените проценти в най-голямата икономика в света тази година, съобщава The Times.
Месечните данни за нарастване на заплатите в САЩ за януари - първият месец от втория президентски мандат на Доналд Тръмп - се забавиха от 307 000 на 143 000, по-ниско от 170 000, прогнозирани от икономисти. Данните за януари бяха повлияни от горски пожари в Калифорния и рязко застудяване на източното крайбрежие. Цифрите за декември и ноември обаче бяха ревизирани съответно с 51 000 и 49 000, според Бюрото по трудова статистика на САЩ.
Ревизиите означават, че нивото на безработица е спаднало леко от 4,1% на 4%, а показателите за ръст на почасовите доходи също са скочили неочаквано от 0,3% на 0,5%. Икономистите изчисляват, че САЩ са близо до пълна заетост и се нуждаят от допълнителни 100 000-150 000 работни места всеки месец, за да поддържат безработицата на настоящите нива.
Най-голямата икономика в света изпревари с рев своите връстници от Г-7, въпреки нарастващите лихвени проценти от 2022 г. насам, което повишава разходите за заеми за домакинствата и бизнеса. Пазарът на труда също се задвижва от рекордни нива на имиграция през 2022-2024 г., което доведе до най-бързия темп на растеж на населението от три десетилетия.
Федералният резерв на САЩ, който има мандат да контролира инфлацията и да гарантира пълна заетост, запази разходите си по заеми непроменени през януари , цитирайки силата на пазара на труда и все още над целевата инфлация.
Финансовите пазари очакват най-много само още едно намаление на лихвените проценти тази година, тъй като политиците се опитват да балансират силната икономика с потенциално инфлационни мита от администрацията на Тръмп. За разлика от тях Банката на Англия и Европейската централна банка облекчиха паричната политика в началото на 2025 г.
Доходността на американските държавни облигации се търгуваше по-високо след данните за работните места, като инвеститорите продаваха облигации на фона на силните възходящи ревизии на предходните месечни данни. Доходността на десетгодишните съкровищни облигации на САЩ нарасна с 0,04 процентни пункта до 4,836 на сто.
Доларът също поскъпна с 0,2% спрямо кошница от основни валути, тъй като търговците се фокусираха върху основните работни места и намаляващото ниво на безработица. Ценообразуването преди пускането на пазара показа, че американските акции също ще започнат с повишение в началото на търговията в петък.
Икономисти предупредиха, че икономиката на САЩ може да прегрее и инфлацията може да възобнови, ако Тръмп продължи с мащабни съкращения на корпоративния данък и наложи митнически данъци на търговските партньори на САЩ. Тази седмица президентът даде на Канада и Мексико едномесечно отлагане от 25-процентно мито върху целия им износ на стоки за САЩ. Тръмп продължи с допълнителни 10% мита върху китайски стоки. Президентът също така обеща да депортира милиони мигранти, фактор, който ще намали предлагането и ще повиши заплатите. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.