IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Изтекъл документ разкрива опасенията на Русия от бившите съветски републики

Натискът от страна на Запада възпрепятства усилията на Москва да привлече бившите съветски държави в своята орбита

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Руски официални лица смятат, че натискът от страна на Запада възпрепятства усилията на Москва да привлече бившите съветски държави в своята орбита и да изгради икономически връзки с глобалния юг, според изтекъл правителствен доклад.
Вътрешната презентация, показана на стратегическа сесия, ръководена от министър-председателя Михаил Мишустин през април миналата година, предлага рядък поглед върху това как войната в Украйна е навредила на връзките на Русия с някои от най-близките ѝ съюзници, пише Financil Times.

Анализът по-специално признава, че натискът на западните санкции, както и икономическите увертюри, са успели да вбият клин между Москва и някои от най-близките ѝ търговски партньори. Според уебсайта на руския кабинет той е бил представен пред няколко десетки висши държавни служители и висши ръководители на някои от най-големите руски държавни компании. На срещата присъстваха и експерти от твърдата линия като Сергей Караганов, който призова Путин да използва ядрено оръжие срещу Европа, и Александър Дугин, привърженик на радикалното насилие срещу украинците.

В доклада се казва, че амбицията на Москва е да възстанови достъпа си до световната търговия, като постави Русия в центъра на евразийски търговски блок, който ще се стреми да съперничи на сферите на икономическо влияние на САЩ, ЕС и Китай.

Русия разглежда създаването на „макрорегиона“ като важен дългосрочен проект, който ще надживее всякакви преговори със Запада за бъдещето на Украйна и ще помогне за укрепване на позициите ѝ на „световната арена“, се казва в доклада.

Новият блок ще свърже Русия с глобалния юг, като предостави на всяка от страните достъп до суровини, развие финансови и транспортни връзки и ги обедини чрез общ „мироглед, в който ще пишем правила за новия свят и ще имаме собствена политика на санкции“, се твърди в доклада.

В доклада обаче се признава, че пречките пред глобалното възраждане на Русия остават значителни. В доклада се казва, че западните страни успешно са заплашили централноазиатските държави да се подчинят на санкциите чрез подхода „морков и тояга“, като същевременно са им предложили достъп до световните пазари, транспортни коридори и вериги за доставки, които заобикалят Москва.

Междувременно съюзниците на Русия са се възползвали от санкциите, като са изтласкали руските предприятия от родната им юрисдикция, поели са контрола върху потоците на вноса и износа и са преместили производството си от Русия, се посочва в доклада. В него се добавя, че централноазиатските държави също са потърсили допълнителни комисиони, за да компенсират рисковете от нарушаване на санкциите.

В доклада се признава, че Русия ще трябва да „играе дългосрочно“, за да задържи централноазиатските държави в своята орбита. В него се предлага Москва да се позове на общата им история и да уважава независимостта им, като същевременно разбира, че руската победа във войната срещу Украйна няма да е достатъчна, за да се прекрати натискът на западните санкции

„Близките отношения с държава като Русия ще бъдат източник на трудности“, се казва в доклада.

В доклада се добавя, че централноазиатските държави се възползват от „уязвимостта на Русия“ и се стремят да се „интегрират без Русия“ в групи като Организацията на тюркските държави. Народите са „променили светогледа си“, като са „преосмислили колективната ни история“, насърчават английския като втори език вместо руския и преминават към западни образователни стандарти, както и изпращат елитите си да се обучават на Запад.

Страните ще трябва да „вземат решение за позицията си спрямо Русия“, заключава докладът, без да дава подробности.

Казахстан, най-голямата икономика в региона, осъди инвазията, отказа да признае териториалните придобивки на Русия и положи усилия да демонстрира спазването на западните санкции. Съседен Киргизстан обаче се присъедини твърдо към Русия и се превърна във важен маршрут за предполагаемо заобикаляне на санкциите.

Докладът изтъква Беларус като най-успешния пример за Русия, като сравнява призива на силния президент Александър Лукашенко да се диверсифицира икономически от Русия през 2018 г. с декларацията му шест години по-късно, че „винаги ще бъдем единни с Русия“.

Но развитието на ръководения от Москва Евразийски икономически съюз, който включва Беларус, Армения, Казахстан и Киргизстан, също се бори със „системни проблеми“, се посочва в доклада. Сред тях са рисковете, свързани със санкциите, използването на различни платежни системи, след като западните страни изключиха Русия от системата за съобщения Swift, и валутният контрол, който Москва въведе, за да помогне за преодоляване на въздействието на санкциите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата