IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Новите бракове в Китай се сринаха до рекордно ниско ниво, разводите растат

Низходяща тенденция е резултат и от променящите се нагласи към брака

Pixabay

Pixabay

Броят на новите бракове, регистрирани в Китай, спадна до рекордно ниско ниво миналата година, въпреки мащабните усилия на правителството да насърчи младите хора да се женят и да имат бебета, за да спре демографския спад във втората по големина икономика в света.

Около 6,1 милиона двойки са регистрирали брака си през 2024 г., което е спад от 20,5% спрямо предходната година, според данни, публикувани в събота от Министерството на гражданските въпроси на Китай. Това е рекордно ниско ниво, откакто министерството започна да публикува статистика през 1986 г.

Стремително намаляващите бракове – и раждаемостта – представляват сериозно предизвикателство за Пекин, тъй като той се бори с натиска на намаляващата работна сила и бързо застаряващото население върху забавящата се икономика на страната, съобщава CNN.

Резкият спад в броя на браковете през 2024 г. възобнови продължилия десетилетие спад от 2013 г. насам, след кратко възстановяване през 2023 г. след премахването на строгите ограничения за Covid.

Миналогодишната цифра е по-малко от половината от 13-те милиона брака, регистрирани на пика през 2013 г.

Данните показват леко увеличение на броя на разводите. Миналата година близо 2,6 милиона двойки са се регистрирали за развод, което е увеличение с 28 000 спрямо 2023 г.

От 2021 г. насам Китай наложи 30-дневен период на “очакване“ за хората, които подават молба за развод, въпреки критиките, че това може да затрудни жените да напуснат разбити или дори насилствени бракове.

Населението на Китай намалява за три поредни години въпреки лекото увеличение на раждаемостта миналата година.

Работещото население, класифицирано като това на възраст между 16 и 59 години, също е намаляло с 6,83 милиона миналата година, добавяйки към продължаващото свиване. Популацията на тези над 60 години, междувременно, продължи да се разширява, за да представлява 22% от общото население.

Китайските служители виждат пряка връзка между по-малкото бракове и намаляващата раждаемост в страната, където социалните норми и правителствените разпоредби правят предизвикателство за неженените двойки да имат деца.

За да обърнат спада, китайските власти въведоха набор от мерки, от финансови стимули до пропагандни кампании, за да подтикнат младите хора да се оженят и да имат деца.

“Животът е толкова изтощителен, кой може да има смелост да се ожени?“, гласи топ коментар в китайската социална платформа Weibo в неделя в отговор на новината за рекордно ниския брой бракове.

Спадът както на браковете, така и на ражданията се дължи отчасти на десетилетия на политики, предназначени да ограничат нарастването на населението на Китай, което доведе до по-малко млади хора в брачна възраст, според китайски служители и социолози.

През 2015 г. Китай обяви край на своята продължила десетилетия политика за едно дете, позволявайки на двойките да имат две деца, след което увеличи това до три деца през 2021 г. – но както бракът, така и раждаемостта продължават да спадат.

Упоритата низходяща тенденция е резултат и от променящите се нагласи към брака, особено сред младите жени, които стават все по-образовани и финансово независими.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата