IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо фентанилът е в центъра на новата търговска борба между САЩ и Китай?

Китай отвърна на новите мита

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Заповедта на президента Доналд Тръмп за налагане на повсеместно 10% мито върху целия китайски внос влезе в сила на 4 февруари. Цялостният данък върху вноса допълва вече действащите мита върху определени китайски стоки и сектори, които бяха наложени от Тръмп по време на първото му президентство и разширени от неговия наследник Джо Байдън.

Администрацията на Тръмп предположи, че тарифите са начин да се потърси отговорност от Китай за предполагаемия му неуспех да ограничи износа на фентанил и неговите химически прекурсори, които са допринесли за опиоидната криза в САЩ. Президентът заяви пред репортери, че заповедта е „начален залп“ в търговската война с Китай, пише Bloomberg.

Китай отвърна на новите мита, като се насочи към няколко американски компании и наложи налози върху някои американски стоки, с ход, който очевидно имаше за цел да избегне значителна ескалация на напрежението между най-големите икономики в света.

Защо Тръмп увеличи митата върху вноса от Китай?

Администрацията на Тръмп твърди, че увеличаването на митата ще даде на САЩ възможност да окажат натиск върху китайското правителство да ограничи износа на фентанил и химикалите, използвани за производството му.

Указът на Тръмп обвинява управляващата комунистическа партия, че „активно поддържа и разширява бизнеса с отравяне на нашите граждани“. Позовавайки се на официалното име на страната - Китайска народна република, в нея се посочва, че партията „субсидира и по друг начин стимулира химическите компании от КНР да изнасят фентанил и свързаните с него химически прекурсори, които се използват за производството на синтетични опиоиди, продавани незаконно в Съединените щати“. В него китайското правителство се обвинява, че предоставя „сигурно убежище“ на транснационални престъпни организации, които изпират приходите от продажбата на фентанил.

Тръмп и преди е обвинявал китайските лидери, че не спазват поетите в миналото ангажименти за борба с търговията с наркотици. В края на 2023 г. той публикува в своята социална медийна платформа Truth Social, че китайският президент Си Дзинпин е отстъпил от това, което Тръмп твърди, че е било обещание през 2018 г. за налагане на смъртно наказание на наркодилърите.
Лин Джиан, говорител на китайското външно министерство, обвини САЩ, че пренебрегват „плодотворното сътрудничество“ на страната в борбата с проблема с незаконния фентанил. Властите отказаха да поемат нови ангажименти за спиране на потока на наркотика

„САЩ трябва да разгледат и решат собствения си проблем с фентанила по обективен и рационален начин, вместо да заплашват други държави с произволно повишаване на митата“, заяви външното министерство в отделно изявление.

Защо Тръмп се фокусира върху фентанила?

Фентанилът е мощно синтетично опиоидно болкоуспокояващо, което се използва за лечение на болка, свързана с операция или други сложни състояния. Той може да се произвежда чрез сравнително евтини средства и да се разпространява незаконно. Незаконният фентанил е допринесъл за увеличаването на броя на смъртните случаи от свръхдоза в САЩ през последното десетилетие. Подкрепата за справяне с проблема е от различни партии в САЩ.

Каква е ролята на Китай в търговията с фентанил?

Според доклад от 2021 г. на Американско-китайската комисия за преглед на икономиката и сигурността Китай, който има голяма химическа промишленост, остава „основната страна на произход на незаконния фентанил и свързаните с него вещества, които се трафикират в Съединените щати“. Характерът на ролята на Китай във веригата за доставка на фентанил обаче се е променил. Американската администрация за борба с наркотиците съобщава, че от 2019 г. насам китайските трафиканти до голяма степен са се изместили от производството на готов фентанил, като вместо това изнасят предимно прекурсори на мексикански картели, които произвеждат и доставят готовия продукт.

Какво е направил Китай за ограничаване на търговията с фентанил?

През 2018 г. Китай обеща да затегне надзора и да преразгледа правилата за производство на фентанил, след като Тръмп и Си се срещнаха на срещата на върха на Групата на 20-те в Аржентина. Ръководството му позволи на американските правоприлагащи органи да поемат по-голяма роля в разследването на контрабандните кръгове в страната.

Следвайки обещанията си, през 2019 г. Китай затвори вратичка, която възпрепятстваше усилията за разправа с лабораториите, превърнали страната в най-големия износител на фентанил в света. Същата година Китай осъди и трима китайски граждани на максимални наказания за контрабанда на фентанил в САЩ, като даде на единия условна смъртна присъда, а на другите двама - доживотни присъди.

Но двустранното сътрудничество забуксува, когато отношенията между САЩ и Китай се обтегнаха заради разногласия, свързани с Тайван и пандемията Ковида-19. През август 2022 г. Китай официално обяви, че преустановява всякакво сътрудничество със САЩ в областта на борбата с наркотиците и правоприлагането. Сътрудничеството беше възстановено в края на президентството на Джо Байдън.

САЩ искат от Китай да засили вътрешното прилагане на своите разпоредби, да предприеме по-конкретни действия срещу китайските контрабандисти на наркотици и перачи на пари и да засили регулаторния надзор върху химикалите прекурсори.
Администрацията на Тръмп твърди, че властите в Китай са способни да овладеят кризата. Китай „прилага най-усъвършенстваната вътрешна мрежа за наблюдение, съчетана с най-всеобхватния вътрешен правоприлагащ апарат в света“, се казва в заповедта на Тръмп. Комунистическата партия „не разполага с капацитета сериозно да притъпи глобалната незаконна епидемия от опиоиди; тя просто не желае да го направи“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата