IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Крахът на Швеция: От модел за либерално общество, до страна, застигната от кървав ад

Имиджът на страната става все по-труден за обяснение

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Учениците се разпръснаха и намериха прикритие. Класните стаи бяха барикадирани и коридорите моментално се превърнаха в местопрестъпления. Една жена използва шала си, за да се опита да спре кръвта, изтичаща от ранения мъж до нея. Друг свидетел каза пред вестник, че е видял „кървава баня... най-лошото нещо, което съм виждал“.

Във вторник един полицейски началник описа сцената в Campus Risbergska, кампус за обучение на възрастни в Оребро в централна Швеция, като наподобяваща „ад“.

Знамената бяха свалени наполовина, а на следващия ден крал Карл XVI Густав каза: „Цяла Швеция скърби“.

Масовата стрелба в Campus Risbergska е най-лошата в историята на Швеция. Но тя е поредната трагична отбивка по пътя на Швеция от мирно, либерално общество с високо доверие, образец на модерна социалдемократическа държава, към все по-разногласна, въоръжена и понякога изпълнена с насилие страна. 

Оребро е уникална и несравнима трагедия за Швеция, но тя удари страна, която вече е неспокойна за себе си. Почти всеки разговор вече се връща към два фактора: миграция и престъпност. Шведите, независимо дали бяха членове на парламента или бивши членове на банди, нови мигранти или местни жители, говореха за сегрегацията, бдителността и затворените общности с откровеност и тъга, които биха удивили техните баби и дядовци.

Материално страната все още изглеждаше заможна. Но политически това е погрешно твърдение. Крахът на Социалдемократите, лявоцентристката партия, която управляваше страната през по-голямата част от 20-ти век, остави празнота, която беше запълнена от твърд десен национализъм. Шведските демократи, чиито корени са в неонацизма, набраха популярност през 2010 г., превръщайки се в една от най-големите партии в Риксдага и определяйки националния политически дневен ред.

Нарастващата осведоменост за групови престъпни стрелби и бомбени атентати, свързани с огромния приток на мигранти и разрастващата се търговия с наркотици от 2015 г. насам, промени политическите лоялности. Години наред шведската левица твърдeше, че престъпността се корени в бедността. Но аргументът на Шведските демократи, че престъпността е неразривно свързана с миграцията и интеграционните провали, спечели милиони избиратели.

На чаша Гинес в кичозен ирландски пъб в Сьодертале Ян, 51-годишен мъж, който работи в бояджийски цех, казва пред The Times, че градът му е преобразен. Днес това е „град на банди“. Преди няколко седмици, след спор за влизане, в кръчмата стреля въоръжен мъж.

„Преди десет години нямаше деца войници“, казва Ян. „Но сега 15 и 16-годишните са на първа линия.“ Той направи гримаса. „Сьодертале не винаги е ягоди и мляко.“

Властите изнесоха оскъдна информация за мотивите на убиеца след зверството миналата седмица. Засега има само два твърди факта: извършителят е бял швед и училището, където е станала стрелбата, е имало голям брой ученици имигранти.

Най-малко 11 души, включително седем жени, и Рикард Андерсон, заподозреният стрелец, загинаха. Сред загиналите има сирийци и босненци, съобщиха от посолствата на тези страни. Ранени са още шестима души.

35-годишният Андершон посегна на живота си във вторник, заобиколен от три лицензирани оръжия и неизползвани амуниции. Първоначално полицията каза, че убиецът не изглежда да е мотивиран от идеология. Но в четвъртък изглежда, че преосмислиха това твърдение. Анна Бергквист, водещият изследовател, каза пред BBC: 

„Защо казаха това, не мога да коментирам. Разглеждаме различни мотиви и ще обявим каква е причината, когато я открием.”

Какъвто и да е мотивът му, бушуваща културна война за миграцията, терора, престъпността и крайната десница разтърси Швеция след атаката.

„Когато бял човек извърши клане, хората търсят обяснения, различни от тероризма“, пише Виктор Малм, колумнист за шведския всекидневник Expressen в четвъртък. "Терористите са другите."

„Цялото насилие, което се случва в днешна Швеция, засяга невинни хора“, каза пред Expressen Андреас Сундлинг, 28-годишен студент, който успява да се скрие от Андершон. „Питате се: „Можете ли да сме в безопасност в днешна Швеция?

Най-успешната нация, която светът някога е познавал... но не и сега

Оребро, на около 120 мили западно от Стокхолм, е университетски град с около 160 000 души и средновековен замък, който се издига над река Свартан. Това е и прозорец към радикалните промени в Швеция през последните 40 години. Когато немският пътеписец Ханс Магнус Енценсбергер обикаля из Швеция за книгата си Европа, Европа през 80-те години на миналия век, той нарече шведите „световни рекордьори по послушност“.

Страната, описана от Ензенбергер, е модерна, мирна и толерантна, но също така е колективистична и скучна. През 1986 г убийството на Улоф Палме, министър-председателят, в киното беше шокиращо не на последно място заради рядкото убийство с оръжие в Стокхолм (Палме дори се движеше без охрана).

Подобно на други скандинавски нации, в продължение на десетилетия Швеция се характеризира с високи нива на социално и политическо доверие. Нейният икономически успех се ръководи от редица иновативни компании като Volvo, Ikea, Tetra Pak и Ericsson. Социалната държава на Швеция, Folkhemmet (народен дом) беше една от най-обширните и щедри в света. През 2005 г. The Guardian описва Швеция като „най-успешното общество, което светът някога е познавал“.

Днес нещата са малко по-различни. През август 2023 г. The Guardian посети Оребро, за да установи, че „оръжия се намират толкова лесно, че социалните служби казват, че повечето от високорисковите млади хора, с които работят във връзка с младежките престъпления, могат да се сдобият с поне едно на ден“. Деца на десетгодишна възраст се разхождаха с пистолети, докато гангстерските войни се засилваха в незаконната търговия с наркотици.

Оръжията, които са строго лицензирани от държавата, бяха относително редки в Швеция преди 2010 г. Убийствата с огнестрелно оръжие са били още по-редки. В началото на 2000-те години броят на годишните убийства с оръжие в страната беше едноцифрен и един от най-ниските в Европа.

Но през последните години Швеция, с население от десет милиона, е трета след Черна гора и Албания по най-висок брой убийства с оръжие на 100 000 жители в Европа. Полицията казва, че незаконни огнестрелни оръжия се внасят в Швеция от Западните Балкани. Много от тези оръжия, заедно с наркотиците, се продават на банди.

А оръжията се използват. През 2024 г. в Швеция е имало 296 стрелби, които са довели до смъртта на 44 души и раняването на 66 души, показват данните на полицията. Рекордът за най-голям брой стрелби е през 2022 г., когато са извършени 391 стрелби в цяла Швеция. Около 62 души загинаха, а 107 бяха ранени.

Оръжията също са централна тема за дебата след смъртните случаи в Оребро. Шведската обществена телевизия SVT предположи, че Андершон е използвал ловна пушка, докато Шведското радио каза, че полицията е посочила оръжието като автоматично огнестрелно оръжие. По-късни доклади предполагат, че и четирите му оръжия са лицензирани ловни пушки.

Всеки на възраст над 18 години без криминално досие може да кандидатства за разрешително за пушка, пистолет или полуавтоматична пушка. Но след стрелбата дясноцентристкото коалиционно правителство на Швеция обяви планове за по-строг контрол върху притежанието на оръжие, включително затегнати процедури за проверка и отмяна на реформа от 2023 г., която позволи закупуването на AR-15, щурмова пушка, използвана при много стрелби в американски училища.

Швеция е попаднала в „перфектна буря“, казва анализаторът по сигурността Магнус Рансторп. Има най-малко 30 000 банди престъпници, формиращи „насилствена екстремистка среда“. Той противопоставя Швеция със съседна Дания, където живеят едва 1500 тежки престъпници.

Страхът от конфликт кара последователните шведски правителства да игнорират бурята, на мнение е Рансторп.

„Швеция е общество, ориентирано към консенсус. Не искахме да видим как реалността ни гледа в очите.”

Като допълнително засилва чувството на разделение и безпокойство, на 30 януари Салван Момика, иракски християнски активист, който предизвика бурни протести след изгарянето на Корана в Стокхолм през 2023 г., беше застрелян. Убийството не изглежда свързано с банда. Това обаче отново подчертава лекотата, с която могат да бъдат намерени огнестрелни оръжия за целенасочени убийства в Швеция.

„С убийството на Салван Момика, изгарянето на Корана и бунтовете, бомбардировките, стрелбите и сега това масово убийство“, пише авторът Ивар Арпи в четвъртък, „имиджът на страната става все по-труден за обяснение.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата