Украйна води война срещу две държави с ядрени оръжия: Русия, подписала договора за неразпространение на оръжия, и Северна Корея, която не е. От 2014 г. Москва подкопава логиката и буквата на Договора за неразпространение на ядрено оръжие (ДНЯО) с ядрената си позиция.
В своя преамбюл ДНЯО предписва: „Държавите трябва да се въздържат в своите международни отношения от заплахата или използването на сила срещу териториалната цялост или политическата независимост на всяка държава.“ По-специално, такова използване или заплаха за използване на сила от държава с ядрено оръжие срещу държава без ядрено оръжие е недопустимо. Това пишат в статия за The National Interest Уилям Алберк, нерезидентен сътрудник в Центъра на Хенри Л. Стимсън, базиран в Берлин и Андреас Умланд, анализатор в Стокхолмския център за източноевропейски изследвания (SCEEUS) , базиран в Киев.
Логиката на неразпространението на ядрени оръжия сега също е атакувана чрез влизането на Северна Корея в руско-украинската война. От 2023 г. насам Русия все повече разчита на Северна Корея по време на атаката си срещу Украйна. Отшелническата държава вече подкрепи сериозно войната на Русия чрез доставка на военно оборудване и боеприпаси и допълнително разшири сътрудничеството си с Москва през есента на 2024 г., като изпрати войски да се бият срещу Украйна. След тяхното разполагане севернокорейските военни части вече са участвали в преки битки срещу украинските сили и са взели значителни жертви. Ангажираността на Северна Корея в този конфликт помага за разширяване на обхвата и мащаба на войната до глобален пожар.
Северна Корея се оттегли от ДНЯО през 2003 г., много преди участието си в тази европейска война. Откакто се отказа от необходимостта да спазва международните споразумения относно оръжията за масово унищожение, Пхенян се почувства свободен да конструира и тества ядрени оръжия и свързаните с тях системи за доставка без ограничения.
Нито започването на военни действия от Москва с Украйна през 2014 г., нито пълното влизане на Пхенян във войната десет години по-късно намалиха абсолютното ограничение на ДНЯО върху способността на Украйна да търси ползите от ядреното възпиране и защита. Неговото добросъвестно спазване на ДНЯО сега поставя Украйна в неизгодно положение спрямо две държави, притежаващи ядрено оръжие: Русия като официална държава с ядрено оръжие и Северна Корея като де факто държава с ядрено оръжие извън ДНЯО.
Тази ситуация поставя геополитическата роля на ДНЯО под още по-голям натиск, отколкото когато Украйна имаше работа само с Русия. Изпълнението на договора от Украйна и нейните неядрени съюзници сега изглежда несправедливо и обременяващо, тъй като ги излага на риск по отношение на Русия и Северна Корея. За да опростим, Украйна е атакувана от държави, притежаващи ядрено оръжие, с два различни правни статуса и няма средства в контекста на ДНЯО за справяне с тази безпрецедентна ситуация.
Новите отношения на Северна Корея с Русия във връзка с руско-украинската война засягат и други руски задължения по ДНЯО. През юни 2024 г. Владимир Путин и Ким Чен Ун подписаха Договор за всеобхватно стратегическо партньорство , който влезе в сила в началото на декември 2024 г. Той включва обещание да се защитават взаимно в случай на въоръжено нападение, което вероятно може да включва Русия или Северна Корея, използващи ядрени оръжия.
Освен това двете страни се ангажират да се противопоставят на „прилагането на едностранни принудителни мерки, включително мерките, които приемат екстериториален характер“.
Въпреки че все още официално е държава с ядрено оръжие, Русия вече не поддържа санкциите срещу Северна Корея, които, като един от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, тя въведе в отговор на разработването на ядрени оръжия от Северна Корея извън ДНЯО.
Вместо това Москва прие и узакони правото на Пхенян да притежава ядрено оръжие. Руският външен министър Сергей Лавров заяви през септември 2024 г., че „прилагането на термина „денуклеаризация“ към КНДР (Корейската народнодемократична република) вече няма никакъв смисъл. За нас това не е на масата.“
Днес разяждащите ефекти от експанзията на Русия в Украйна върху глобалния ред на сигурността се влошават допълнително от засиленото участие на Северна Корея в руско-украинската война. За да се запази режимът на неразпространение, всички държави, подписали ДНЯО, трябва да бъдат недвусмислени в подкрепата си за Украйна. Те трябва да осигурят военна или невоенна помощ, за да могат на Киев да постигнат убедителна победа на бойното поле, водеща до освобождаване на всички украински територии, които в момента са незаконно окупирани от Русия. Поддържането на логиката на неразпространението на ядрени оръжия изисква справедлив мир, който не позволява на Русия да бере никакви плодове от своята агресия, поддържа зачитането на международното право, включително основните му принципи на национален суверенитет и териториална цялост, и компенсира Украйна за нейните загуби.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.