IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

„Бъдете жестоки“: Руската система за изтезания за украински военнопленници

На бойното поле Русия среща по-ожесточена съпротива от страна на украинците, отколкото Москва е очаквала

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

В седмиците след нахлуването на Русия в Украйна началникът на затворите в Санкт Петербург предава директно съобщение на елитна група от надзиратели, натоварена да следи за притока на затворници от войната: „Бъдете жестоки, не ги съжалявайте.“ Генерал-майор Игор Потапенко е събрал специалните части на службата си в регионалния щаб, за да им разкаже за новата система, която е разработена за пленените украинци.

Нормалните правила няма да важат, каза им той. Нямаше да има ограничения срещу насилието. Нямаше да има камери за наблюдение на тялото, които бяха задължителни в други части на руската затворническа система.

Надзирателите ще се редуват в руската затворническа система, като ще служат по един месец в затворите, преди други екипи да ги заместят. В цялата страна други отряди - от Бурятия, Москва, Псков и други места - получиха подобни инструкции, пише The Wall Street Journal.

Тези срещи поставят началото на почти тригодишни безмилостни и брутални изтезания на украински военнопленници. Охранителите нанасят електрически удари по гениталиите на затворниците, докато батериите не се изтощят. Те бият затворниците, за да им причинят максимални увреждания, като експериментират, за да видят какъв вид материал ще бъде най-болезнен. Те отказват медицинско лечение, за да позволят настъпването на гангрена, което налага ампутации.

Трима бивши служители на затвора разказаха пред The Wall Street Journal как Русия е планирала и осъществила това, което следователите на ООН определиха като широко разпространено и систематично изтезание.

Служителите - двама от специалните сили и един член на медицински екип - са включени в програма за защита на свидетели, след като са дали показания пред следователите на Международния наказателен съд. Двамата служители от специалните сили заявиха, че са напуснали затворническата служба, преди да бъдат принудени да участват в изтезания, но са поддържали връзка с колегите си, които са останали.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руският и украинският омбудсман, които следят за отношението към затворниците, са в контакт и че обменът на информация продължава. Той заяви, че широките обобщения за условията в руските затвори са неоснователни. „Трябва да се разгледат отделните случаи“, каза той.

Международният наказателен съд обвини Русия в нападения над цивилни граждани и незаконно транспортиране на украински деца в Русия, като издаде най-малко шест заповеди за арест на руски официални лица, включително на президента Владимир Путин. Други разследвания продължават, съобщи МНС, но отказа да коментира повече.

Русия има дълга история на жестокост в затворническата си система, датираща от първите десетилетия на Съветския съюз, когато Йосиф Сталин създава трудови лагери за онези, които се смятат за опасни за съветската власт. През последните десетилетия Русия предприе някои стъпки за подобряване на условията, като например отделянето на първите престъпници от останалата част от затворническата популация, а в някои региони бяха въведени камери за наблюдение на надзирателите след дългогодишни кампании на правозащитни групи.

Но руската затворническа система остава отделен свят в страната, със собствени правила, жаргон и дори татуировки, предназначени да обозначават авторитета в стените на затвора. Много от затворите се намират на отдалечени места, където надзирателите действат безнаказано, казват затворниците и правозащитниците.

Специалните сили в руските затвори не са обикновени надзиратели, които са разположени в отделните затвори на пълен работен ден. Вместо това те изпълняват ролята на преторианска гвардия, която е призована да се справи с особено опасни ситуации, като например извършване на обиски или овладяване на въстания.

Докато се занимаваха с украинските военнопленници, те имаха за задача да работят с местните затворнически надзиратели, за да ръководят действията на военнопленниците. Те са изтълкували инструкциите на Потапенко на срещата през март 2022 г. като картбланш за насилие, казват двамата бивши надзиратели. Те издигат лошото си отношение към украинците на ново ниво с убеждението, че имат разрешението на ръководството си, казва един от бившите надзиратели.

Докато били на служба, охранителите носели балаклави през цялото време. Затворниците били бити, ако погледнат надзирател в очите. Тези мерки, заедно с месечните ротации, са били взети, за да се гарантира, че отделните надзиратели и техните началници няма да могат да бъдат разпознати по-късно, казва един от бившите служители.

През март 2022 г. - същия месец, в който Потапенко провежда срещата с надзирателите в Санкт Петербург - Русия започва да подготвя пенитенциарната си система за пристигането на затворници от войната. Според документите и един от бившите служители на затворите в цяла Русия до затворническите власти са изпратени писма, в които се нарежда да се разчистят етажи, крила и дори цели затвори.

На бойното поле Русия среща по-ожесточена съпротива от страна на украинците, отколкото Москва е очаквала. Затворническите власти също така не са били подготвени за броя на военнопленниците, които ще трябва да държат.
Павел Афисов, който е пленен в град Мариупол в първите месеци на войната, е сред първите украински пленници, задържани в Русия. В продължение на две години и половина 25-годишният мъж е преместван от затвор в затвор в Русия, преди да бъде освободен през октомври миналата година.

Той казва, че побоищата са били най-лоши, когато е бил прехвърлян в нови затвори. След като пристигнал в затвор в руската Тверска област, северно от Москва, надзирателите го въвели в стая за медицински преглед и му наредили да се съблече гол. Те го шокират многократно с електрошоков пистолет, докато бръснат главата и брадата му.

Когато всичко свършило, му казали да извика „Слава на Русия, слава на специалните сили“, а след това му наредили да излезе пред стаята - все още гол - и да изпее руския и съветския химн. Когато казал, че не знае думите, надзирателите отново го пребили с юмруци и палки.

Според бившите надзиратели и правозащитниците насилието е имало своята цел за руските власти: да ги направят по-податливи на разпити и да сломят волята им за борба. Понякога разпитите в затворите са имали за цел да се изтръгнат признания за военни престъпления или да се получи оперативна информация от затворници, които са имали малко воля за съпротива, след като са били подложени на изключителна жестокост, пише изданието.

Жестокостта ги е направила по-склонни да се подчиняват на руските разпитващи и е изцедила „всякаква воля или способност да се борят отново, ако някога бъдат разменени“, казва Владимир Осечкин, който оглавява правозащитната организация Gulagu.net и е помогнал на руски офицери от пенитенциарната система да напуснат страната и да дадат показания пред МНС.

Бившите надзиратели описват зашеметяващото ниво на насилие, насочено към украинските затворници. Електрическите шокове са били използвани толкова често, особено в душовете, че служителите се оплаквали, че батериите им се изтощават твърде бързо.
Един бивш служител на пенитенциарната система, който е работил с екип от медици във Воронежка област в Югозападна Русия, казва, че надзирателите са биели украинците, докато полицейските им палки не се счупят. По думите му котелното помещение било осеяно със счупени палки, а служителите тествали други материали, включително изолирани тръби за гореща вода, за способността им да причиняват болка и увреждания.

Според него надзирателите умишлено бият затворниците на едно и също място ден след ден, което пречи на синините да заздравеят и причинява инфекция вътре в натрупания хематом. Лечението водело до отравяне на кръвта и мускулната тъкан загнивала. Най-малко един човек е починал от сепсис, казва служителят.

Много от надзирателите се наслаждавали на бруталността и често се хвалели колко болка са причинили на затворниците, казва той.
Украинският бивш военнопленник Андрий Егоров, на 25 години, си спомня как надзирателите в затвор в западната Брянска област на Русия са принуждавали затворниците да тичат 100 метра през коридора, държейки матраци над главите им. Надзирателите стояли отстрани и ги удряли в ребрата, докато тичат.

Когато стигнели до края на коридора, ги карали да правят лицеви опори и лицеви опори. Всеки път, когато се изправяха, надзирателите ги удряха с юмрук или с палка.

„Обичаха го, чуваше се как се смеят помежду си, докато ние викахме от болка“, казва той. „Там разбрах, че страхът съществува само за бъдещето, можеш да се страхуваш от това, което ще се случи след 10 или 15 минути, можеш да се страхуваш от това, което може да се случи. Но когато то се случва, вече не се страхуваш“.

Двама от най-дълго задържаните военнопленници - и Афисов, и Егоров - прекарват около 30 месеца в руската затворническа система, преди най-накрая да бъдат освободени при размяна, която ги връща у дома на 18 октомври. По време на медицинския си преглед след размяната Егоров установява, че има пет счупени прешлена. В момента той се лекува от нараняванията си и се среща с психолог, назначен от болницата. Той обаче е скептичен, че психологът може да му помогне.

„Ако не сте преминали през това, през което аз съм преминал, не можете да ми помогнете“, казва Егоров.

След като се завръща у дома, Афисов се съпротивлява на съня в продължение на дни, страхувайки се, че той може да се окаже сън и да се събуди отново в затвора. 

„Тогава, когато най-накрая се доверявах достатъчно, за да заспя, всичко, което сънувах, беше кошмар“, казва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата