Докато малък робот се търкаля през руините на селото, тежката картечница стърчи от него. Малките му колела комично подскачат над замръзналата, изровена почва, но намерението му е смъртоносно. На няколкостотин метра друг робот напредва по успоредна пътека, след това още един и още един — повече от пет.
Докато се приближават към руска пехотна позиция през открито поле в района на Харков в Украйна, те се редуват да стрелят, избягвайки експлозии, които лесно биха ранили войник.
Няколко километра зад тях войниците от взвода за сухопътна роботика на украинската 13-та бригада на Националната гвардия използват джойстици, за да предвижат машините си към укрепената линия на окопите. Чрез видео от дрон високо отгоре, командир наблюдава битка между хора и роботи от вида, който някога се ограничаваше до научната фантастика.
Бригадата казва, че това е първият път, когато Украйна е започнала нападение с взвод роботи срещу руснаците. Това е визия за бъдещето на войната, върху която Украйна работи от дълго време. Правейки това, командирите се надяват да спасят живота на своите войници, да спечелят предимство пред руснаците и да решат постоянните проблеми с работната сила.
„Нашите роботи ни помагат да намалим броя на хората, от които се нуждаем в битка“, казва втори лейтенант „Математикът“, ръководител на наземните и въздушните безпилотни системи на бригадата "Хартия". Той е докторант, който трябваше да прекъсне академичната си кариера, за да намери иновативни начини да убие нахлуващите руснаци.
Роботите използват насочване с помощта на AI и решението дали да дръпнат спусъка е оставено на хората.
Взводът работи с въоръжените сили на балтийска страна, известна със своята цифрова грамотност, за разработване на по-добри операционни системи, казва "Математикът". Големите световни производители на оръжие, като BAE Systems и Rheinmetall, също следят отблизо това развитие, като и двете компании са отворили заводи в Украйна.
Взводът все още има няколко логистични проблема, които трябва да разреши. Колелата може да заседнат в неравен терен, а големият брой дронове, работещи на различни радиочестоти и най-вече във въздуха, означава, че сигналите им често си пречат. Пречка е и руското заглушаване.
Това обаче са проблеми, за преодоляването на които украинските производители работят.
В малка фабрика в Киев инженери от компанията за роботика Legit разработват платформи от следващо поколение, взимайки уроци от бойното поле от екипите за специални операции на военното разузнаване на Украйна, HUR, за които те предоставят платформи.
„Понякога те стрелят по танкове или някои големи превозни средства, понякога го използват в градски битки, за да разрушават сгради“, казва Володимир Кушнир, главен техник на Legit, пред The Times. „Последния път те заложиха експлозиви, които унищожиха сграда с тридесет руски войници в нея.“
The Khartiia unmanned ground vehicles and the Khartiians behind them, as reported by @timkmak:https://t.co/Wozpt7BhoW pic.twitter.com/b6a5jHMVtc
— Khartiia Brigade of the National Guard of Ukraine (@khartiiabrygada) February 9, 2025
Legit има набор от модели, които иска да изгради в мащаб, включително един с два противотанкови гранатомета за атака на вражеска броня. Веригите и кулите са отделни модули, така че една и съща основа може да се използва за различни задачи. Това също означава, че робот може да продължи да се бие, ако основата е повредена, или базата може да се върне в своите линии, ако купола е повреден.
Веригите на най-новата им платформа имат усъвършенствано окачване, моделирано като при танковете, което позволява точна стрелба в движение. Те използват сателитен интернет, а не радиочестоти, за да намалят шансовете за смущения и могат да поемат AI, който би им позволил да продължат да се бият, дори ако са отрязани от командването.
Александър Камишин, бивш министър на стратегическите индустрии на президента Зеленски и сега близък съветник, вярва, че Украйна ще може да създаде армия от роботи до края на годината.
„Ние сме пионери не само във въздушни и морски безпилотни системи, но и в наземни системи. Миналата година ги тествахме обстойно“, казва той.
Дроновете камикадзе на Украйна нанесоха ужасни щети на руснаците, като сега се оценява на 700 000 жертви, докато са похарчили 200 милиарда долара за своите военни усилия. И все пак значително превъзхожданата по численост пехота на Зеленски се бори да задържи територия. Нуждите на бойното поле ускоряват технологичното развитие, но голяма част от напредъка на сухопътните дронове все още се постига от малки компании, като Legit, които са усъвършенствали технологията си, използвайки опита на бойното поле от близките си лични връзки.
За да се разширят и да спечелят големи държавни търгове, те трябва да преодолеят сложната бюрокрация на Украйна и конкурентния и понякога корумпиран пазар. Бизнесът на Legit вече е бил нападнат от съперници и един от основателите му, войник от специалните операции, е под домашен арест, обвинен в печалба от продажба на продукти на военните, които според него е произвел на загуба. Осъден е и за притежание на експлозивите, които е произвеждал за тях. Инженерите на Legit също са мобилизирани и изпратени на фронта, въпреки техния специализиран опит, казва Кушнир.
Украинската пехота, която дава най-тежките загуби от всички нейни въоръжени сили, отчаяно се нуждае от повече роботи на бойното поле. Неизбежно руснаците ще копират тези идеи и битката по-често ще бъде робот срещу робот.
Засега атаките на роботите все още изискват проследяване от пехота. Докато роботите-картечници държаха главите на руснаците наведени, друг се приближи до тяхната землянка с противотанкови мини, пусна две в линията на изкопа, след което се оттегли преди експлозия. Пехотата на бригадата го последва, като понесе загуби при приближаването.
Украинските войски трябвало да изтеглят два робота на ръка, защото единият беше заседнал в коловоз, а другият остана без захранване. Без масово производство всеки е скъп и би бил с висока стойност за руснаците, ако го заловят.
До края на престрелката взводът превзел окопа, твърдейки, че около 30 руски войници са били убити. Не е възможно да се определи колко живота са отнели роботите, но атаките им ужасяват руснаците, казва Математик.
„Това е само метал и машина, които стрелят по вас, стотици куршуми, наистина точно с AI“, казва той. „Не мога да си представя как бих реагирал, ако бях там.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.