Замразяването на чуждестранното финансиране от администрацията на Тръмп е започнало да влияе на международните усилия да се потърси отговорност от Русия за предполагаеми военни престъпления в Украйна, като е спряло десетки работни места и десетки милиони долари помощ, пише Ройтерс, позовавайки се на осем анонимни източника и украински документ.
Украйна е започнала повече от 140 000 дела за военни престъпления след инвазията на Москва през февруари 2022 г., при която загинаха десетки хиляди души, бяха опустошени обширни райони на страната и бяха оставени психически и физически белези от окупацията. Русия последователно отрича да са извършени военни престъпления от нейните сили в конфликта.
Финансирани от САЩ международни инициативи, като например Консултативната група за жестоки престъпления в Украйна, предоставиха експертни познания и надзор на украинските власти. Киев беше похвален от западните си партньори за това, че разследва предполагаемите престъпления, докато войната все още бушува.
Според украински документ за финансирането от САЩ и съкращенията, видян от Ройтерс, става въпрос за шест финансирани от САЩ проекта на Главната прокуратура (ГП) на стойност 89 млн. долара. Финансирането на поне пет от тези проекти вече е замразено, според пет пряко ангажирани източника, които посочват прекъсвания на плащанията. Засегнатите са работили по въпроси, вариращи от съхраняването на доказателства от бойното поле до антикорупционни инициативи и реформа на украинската прокуратура.
Два от изброените проекти са били финансирани от USAID, три - от Бюрото за международни наркотици и правоприлагане и един - директно от Държавния департамент, показва документът.
От това финансиране 47 млн. долара са били директно отпуснати за търсене на отговорност за военни престъпления, показва документът. Въздействието върху програмите за борба с военните престъпления, описано в източниците и документа, не е било докладвано досега. Почти всички източници са говорили при условие за анонимност поради деликатността на въпроса.
Макар че програмите не оказват пряко въздействие върху усилията на Украйна да отблъсне настъплението на Русия, според поддръжниците им те са най-добрият шанс за цялостно документиране на докладваните жестокости на бойното поле в най-големия конфликт в Европа след Втората световна война, който продължава вече четвърта година.
Ройтерс не можа да установи дали засегнатите проекти са били специално насочени или са станали жертва на широкия обхват на 90-дневното замразяване на чуждестранната помощ, което Тръмп обяви при встъпването си в длъжност на 20 януари. Белият дом, Държавният департамент и украинският прокурор не отговориха на молбите за коментар относно въздействието и целта на съкращенията. Сред последиците от замразяването на разходите е и фактът, че близо 40 експерти, осигурени чрез Международната инициатива за наказателно правосъдие на Джорджтаун, водещата изпълнителна структура на ACA, са спрели работа, според двама от източниците.
На своя уебсайт ACA, която се финансира и от ЕС и Великобритания, заяви, че е предоставила повече от 150 експерти с „десетилетия опит“ в помощ на украинските прокурори. Един от източниците, участващи в осигуряването на външни правни експерти за Украйна, заяви: „Някои партньори нямат повече пари, за да плащат на персонала си.“
Друг източник заяви, че един съветник в ГПУ е пуснат в отпуск, а проект за предоставяне на подкрепа на жертвите на сексуално насилие, свързано с конфликти, също е спрян. Украинските неправителствени организации също са били засегнати. Представители на две такива групи заявиха пред Ройтерс, че работата им по събиране на доказателства от жертвите и документиране на щетите може да бъде засегната или вече е замразена.
„Нашата организация... ще продължи да съществува, но ще търсим алтернативни източници на независимо финансиране и съответно ще продължим да работим в тази област, само че по ограничен начин“, заяви Олександър Павличенко от Украинския хелзинкски съюз за правата на човека, обединение на украински групи за защита на правата на човека.
Групата спря работата на регионалните си офиси в Украйна, след като САЩ замразиха около 75% от годишния ѝ бюджет.
Ръководителят на друга украинска организация, която подпомага събирането на доказателства за военни престъпления и обучава юристи, заяви, че групата също е трябвало частично да преустанови дейността си.
Ако не бъде намерено ново финансиране, до три месеца ще бъдат съкратени работни места, заяви източникът, пожелал анонимност, за да говори откровено по чувствителен въпрос, който все още не е решен, пише агенцията. От първите седмици на руската инвазия международните партньори на Украйна превърнаха търсенето на отговорност за предполагаеми руски престъпления в ключова част от подкрепата си за разкъсваната от война страна.
Евгени Крапивин от Центъра за политическа и правна реформа в Киев заяви, че подкрепата на САЩ, особено на Американската агенция за международно развитие (USAID), е била жизненоважна в началото на войната.
Така например тя е финансирала наръчник от 800 страници за съдии, които за първи път се произнасят по дела за военни престъпления. Чуждестранните експерти са се оказали ценни поради ноу-хауто, което са донесли от предишни конфликти, добави той.
Оттогава украинските власти са натрупали ценен опит в резултат на инфраструктурата, създадена от чуждестранните партньори на Киев, каза той, като омаловажи отрицателното въздействие на намаляването на финансирането върху усилията на Украйна да разследва и преследва предполагаеми престъпления.
„В момента тази система е повече или по-малко стабилна и експертите са там“, каза Крапивин. „Разбира се, винаги се иска да има повече от тях, но тази система е изградена.“
Загубата на водещата роля на САЩ в усилията обаче може да има широкообхватни последици, заяви източник, пряко запознат с въпроса, който говори при условие на анонимност поради деликатността на въпроса. „Извършителите се окуражават и всички ние губим“, каза източникът. Много неправителствени организации разчитат на американска помощ и хората са „в шок“, каза източник от украинска правозащитна група с дългогодишна история на работа, свързана с военни престъпления, който също помоли да не бъде назоваван, за да говори за чувствителни въпроси.
Замразяването е повлияло и на планираното стартиране на финансирана от САЩ система за управление на делата, която е част от по-широките усилия за модернизиране на украинската съдебна система, заяви Леонид Сапелников, заместник-ръководител на Държавната съдебна администрация на Украйна, отговарящ за цифровизацията. Изчистването и укрепването на съдебната система е от основно значение за стремежа на Киев да се присъедини към Европейския съюз.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.