IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Германски град, белязан от нацисткото минало, се бори с възхода на крайната десница

Напомнянията за нацисткото минало на Германия са навсякъде в град Пфорцхайм

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Малки месингови „камъчета за препъване“, осеяни по улиците, маркират домовете на евреи, които са били депортирани и убити. „Отче прости“ умолява банер отстрани на църква, който отбелязва въздушните нападения на Луфтвафе над английския град Ковънтри и британските килимни бомбардировки, които убиха една трета от населението на Пфорцхайм.

Никоя друга модерна нация не е направила толкова много, колкото Германия, за да се изправи срещу своята история и да предупреди следващите поколения за опасностите от демагозите, обещаващи лесни решения и разпалващи омраза, пише Financial Times.

И все пак, 80 години след края на Втората световна война, проучванията показват, че гласоподавателите на 23 февруари ще дадат второ място на Алтернативата за Германия (AfD), партия, която си играе с лозунгите от нацистката ера и призовава за масово депортиране на мигранти. В Пфорцхайм, град със 130 000 жители в югозападната провинция Баден-Вюртемберг, AfD - която сега се насочва към множество западни градове след поредица от триумфи в бившия комунистически изток - вече се радва на някои от най-силните си изборни резултати навсякъде в западната част на Германия.

Индустриалният упадък и необичайно високите нива на миграция тласнаха избирателите към проруската, антиевропейска партия и подчертаха границите на международно възхваляваните усилия на Германия да преодолее миналото си.

Ние в Германия всъщност трябва да сме доста имунизирани срещу този десен вирус“, каза Бен Хафнер, гимназиален учител по история в Пфорцхайм, който наблюдава с тревога как партито привлича малко, но забележително малцинство от неговите ученици. „Но за съжаление Германия е все по-заразена с него.“

Докато той, подобно на водещи политически експерти, казва, че AfD не е същото като нацистката партия на Адолф Хитлер, той я разглежда като сериозна заплаха за „либерално-демократичния ред“, залегнал в следвоенната конституция.

Пфорцхайм, наричан „златният град“ заради традициите си в производството на бижута и часовници, дълго време беше крепост на германските дясноцентристки християндемократи (ХДС) – една от двете големи „народни партии“, които ръководят всяко западногерманско правителство от 1949 г. насам. Но тъй като се бореше със социални и икономически проблеми, това се оказа плодородна почва за AfD. Партията спечели 23 процента на европейските избори в Пфорцхайм миналия юни. На местен вот същия ден тя пое контрола над градския съвет.

Лицето на AfD в Пфорцхайм е Даяна Цимер, тиха 26-годишна жена, която ръководи местната група на своята партия и се кандидатира за Бундестага. Цимер, който се съсредоточава най-вече върху необходимостта от съживяване на стагниращата германска икономика, се стреми да дистанцира Баден-Вюртембергското подразделение на AfD от най-радикалните фигури на партията. Въпреки това регионалният клон е класифициран като предполагаема дясна екстремистка организация от вътрешното разузнаване на Германия. Миналия месец в съседния град Карлсруе AfD пусна „билети за депортиране“ в пощенските кутии в райони с голям брой мигранти – ход, който Цимер се опитва да омаловажи като „трик“.

Историята не фигурира в листовките на партията за местните избори. Но Цимер изразява съчувствие към неотдавнашната намеса на Илон Мъск, най-богатият човек в света и новооткрита мажоретка на AfD , който каза, че в Германия има „твърде много фокус върху вината от миналото“.

„Мисля, че би било добре, когато ние в Германия можем понякога да се успокоим малко и да кажем: Обичам Германия, обичам родината си“, каза тя.

Връзката с Втората световна война в Пфорцхайм се усложнява от опустошенията, които е претърпял, с около 17 600 души, убити от британските кралски военновъздушни сили в 22-минутна бомбардировка през 1945 г., въпреки че градът не е имал значителна тежка промишленост или заводи за боеприпаси. „Това, което се случи, беше военно престъпление, но нямате право да го казвате“, оплака се местен представител на AfD. радът организира бдение със свещи, за да отбележи годишнината, която тази година съвпада с парламентарните избори. От десетилетия факелен марш се провежда и от няколко десетки неонацисти, които изобразяват германците като жертви на Втората световна война. Както и в предишни години, властите очакват контрадемонстрация от антифашистки протестиращи и няколкостотин полицаи ще присъстват.

Въпреки че златните магазини все още са осеяни в центъра на града, бижутерската индустрия е в упадък от 80-те години на миналия век.

Един от днешните критични сектори – веригата за доставки на автомобилната индустрия – е изправен пред огромна несигурност на фона на екзистенциална криза в германската автомобилна индустрия. Напоследък се наблюдава скок в работата на непълно работно време, тъй като затруднените компании се стремят да задържат работниците, но съкращават работното им време.

Това, което наистина отличава Пфорцхайм обаче, е големият му брой мигранти за град с неговия размер. В годините след прочутото решение на Ангела Меркел от 2015 г. да отвори границите на Германия за онези, които бягат от конфликта, той се превърна в убежище за хора от малцинството йезиди в Ирак, както и за някои сирийци и украинци. Има и много работници от страни от ЕС, включително Румъния, Унгария и Полша. Тридесет на сто от населението притежава чуждестранен паспорт, а 6,5 на сто са търсещи убежище – много повече от съответните средни национални стойности от 14,6 на сто и 3,8 на сто.

Йоахим Хюлсман, ръководител на службата за младежта и социалните грижи в града, каза, че има много успешни истории на семейства, които са станали част от местната общност. Но пристигащите също оказват огромен натиск върху обществените услуги. „Не беше „щастлив завинаги“, каза той. „Имаше много трудности.“ Меркел формулира решението да приема търсещи убежище като част от историческата отговорност на Германия към Европа и света. Докато Пфорцхайм беше най-безопасният град в Баден-Вюртемберг през 2023 г., според последните налични статистики полицията признава, че много хора не се чувстват в безопасност. Поредица от скорошни фатални атаки на търсещи убежище на други места в Германия засилиха тези страхове и доминираха в националния предизборен дебат.

AfD, която иска да вдигне санкциите срещу Москва и да възобнови газовите потоци от Русия, намери особено възприемчива публика сред голямата общност от руско-германци в Пфорцхайм, избягали от Съветския съюз. Самата Цимер от AfD е дъщеря на руски емигранти.

„Резултатите говорят сами за себе си“, каза Цимер, посочвайки факта, че делът на гласовете на нейната партия е достигнал цели 49 процента в силно руския район Бъкенберг-Хайдах.

ХДС, втората по големина фракция в съвета, през декември внесе предложение за намаляване на данъка върху имотите, което беше прието с гласове от крайната десница. Лидерът на партията Фридрих Мерц миналия месец предизвика политически фурор, като предприе подобна стъпка, приемайки необвързващо предложение за миграцията с гласове от AfD - първото в следвоенния парламент на Германия. Андреас Ренер, лидер на фракцията на ХДС в съвета, подчерта, че не е имало дискусии с крайната десница преди хода. Но той каза, че е „грешка“ от страна на други партии да изключат възможността някога да се разрешат предложения с помощта на гласовете на AfD, твърдейки, че той трябва да се съсредоточи върху въвеждането на промени, които имат значение за избирателите.
Въпреки това Анкатрин Вулф, ръководител на групата на социалдемократите, каза, че не трябва да има сътрудничество в съвета с AfD, която „не е нормална“ партия. Тя и нейната ГСДП вярват в справянето с безработицата, неравенството и бедността, които могат да накарат гласоподавателите да се почувстват застрашени от миграцията, но също така и в изправянето на това, което смятат за насаждане на страх от AfD по въпроса.

Проучванията сочат, че AfD ще спечели поне 20 процента от гласовете в цялата страна. На фона на нарастващото безпокойство сред основните партии относно възхода му, анализатори посочват, че голямо мнозинство от германските избиратели все още казват, че никога няма да гласуват за него. Нито желаят крайната десница да бъде включвана в коалиционните преговори.

Но Пфорцхайм показва как този консенсус може да бъде под напрежение. Младежките работници изразяват тревога за успеха на AfD в използването на TikTok за насочване към членовете на поколението Z, които са по-склонни да гласуват за партията, отколкото хората над 60 години. Това също така впрегна гнева на младите хора заради блокировките, които причиниха опустошение на живота им по време на пандемията от коронавирус. Някои в града са оставени да се чудят дали крайнодесните тенденции могат да се предават през поколенията, тъй като повече от 57 процента от Пфорцхаймър са гласували за нацистката партия през 1933 г.
Юлия Балке, ръководител на младежката работа в местната организация с нестопанска цел SJR, се опитва да образова младите хора за действителните политики на AfD и да постави партията в контекста на германската история. Но те се борят да направят връзката.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата