Президентът на САЩ Доналд Тръмп дава заявка за борба с мексиканските наркокартели. Неговият нов указ предефинира войната срещу наркотиците като императив на националната сигурност и открива нови пътища за борба с наркотероризма.
Той признава, че трафикът на наркотици представлява ясна и настояща опасност за американската родина. Определянето на картелите като "чуждестранни терористични организации" дава възможност за събиране на военно разузнаване и спомага за замразяването на активи на картелите, а по-строгите наказателни санкции улесняват проактивния подход за спечелване на войната с наркотиците веднъж завинаги. Това пишат в статия за 19fortyfive Джеймс Фаруел, доктор на юридическите науки, който е старши сътрудник в Института за стратегически изследвания "Симподиум" и е съветник на Командването за специални операции на САЩ и на Стратегическото командване на САЩ и подполковник Джахара „Френки“ Матисек, доктор на науките, военен професор в катедрата по въпросите на националната сигурност във Военноморския колеж на САЩ и сътрудник в Корпорацията за отбранителни анализи и изследвания, Европейския център за инициативи за устойчивост и Института за публична политика „Пейн“.
Фентанилът и другите наркотици убиха близо сто хиляди американци миналата година. Мексиканските наркокартели действат във всичките петдесет щата и 1286 града. Стратегията на администрацията на Тръмп надхвърля простото обозначаване. Нова работна група за вътрешна сигурност ще ръководи свързаните с това действия в САЩ, а новият министър на отбраната ще определи как да се използват военните сили на американска земя.
Прекласификацията признава една неудобна истина: кризата с фентанила представлява сложна форма на нередовна война, насочена срещу американското общество, като картелите служат като пълномощници в по-широка стратегическа кампания, координирана от Китай.
В предишните усилия за борба с наркотиците липсваше приложима стратегия за победа с определена крайна цел. Десетилетията на тактика „отбиване на номера“ срещу конкретни производители на фентанил, наркобарони и трафиканти не доведоха до почти нищо за спиране на потока от наркотици в Америка. Победата изисква да се издигнем над светкавичните тактики на Сикарио към големи идеи, които създават стратегически ефекти.
Как Доналд Тръмп може да се справи с картелите?
Първо: Определете желаното крайно състояние и стратегия за постигането му. Как ще спечелим? Какво представлява победата?
Второ: Спечелете войната у дома. Начинът на мислене на президента признава, че Съединените щати се нуждаят от спешни, твърдоглави действия, за да задушат търсенето. Стратегията трябва да включва образоване на потребителите, особено на нашата младеж, чрез надеждни социални медии, за да спрат да употребяват, и строги, безкомпромисни мерки срещу дилърите на наркотици.
Трето: Накарайте Китай да плати цената за това, че подкрепя производителите на фентанил.
Убеждаването не е дало резултат и няма да го направи. Това, което китайците разбират, е да сравняват разходите с ползите. Заплахата на президента да наложи строги мита на Китай, ако той не се пребори с фентанила, ще привлече вниманието на китайското ръководство. Възможно е да има някои странични икономически последици, но ако целта е да се накара Китай да ограничи фентанила, подходът на президента е умен.
Защо са необходими драстични действия? Президентът Си Дзинпин обеща на президента Джо Байдън, че Китай ще предприеме репресивни мерки у дома. Обещанието се оказа безрезултатно. Производството на фентанил е финансово доходоносна операция в цял Китай.
Дъг Ливърмор, експерт по картелите, отбелязва, че подкрепата на Китай за производителите на фентанил е част от кампания за хибридна война с цел да се навреди на Съединените щати. Заедно с Мексиканския институт към Центъра „Уилсън“ той посочва, че снабдявайки картелите с прекурсори за производство на фентанил, китайците превръщат картелите от регионални организации за трафик в „сложни транснационални заплахи, които обслужват стратегическите интереси на Пекин“ . Китай съчетава престъпна и политическа дейност, за да подкопае социалната структура на Америка. Това е неприемливо.
Четвърто: атакувайте картелите като бизнес предприятия. Картелите харчат огромни суми за трафик на хора, както и за набиране, настаняване, обличане, изхранване, транспорт и за сигурност. Картелите също така разнообразяват бизнес дейностите си от различни наркотици, земеделие и минно дело.
Изземването на активите им чрез тайни действия по дял 50 би нанесло значителен удар. В противен случай, ако са необходими специални операции, DEA разполага с 23 елитни екипа за специално реагиране в цяла Америка, които биха могли да бъдат разгърнати много ефективно на юг от границата.
Отдавна подкрепяме тази стратегия. През 2013 г. вестник „Вашингтон пост“ съобщи, че ЦРУ също я е прегърнало, но избягващата рискове администрация на Обама им е отказала. Но това е правилен ход; това са много пари.
Журналистът Никълъс Шаксон твърди, че картелите крият трилиони в офшорни сметки. Определянето на Тръмп позволява на американската разузнавателна общност да идентифицира тези активи. Конфискуването им ще срине способността им да функционират като предприятие.
Пето: Наркотиците са криза за общественото здраве. Натискът на администрацията, която настоява за разгръщане в национален мащаб на средства за общински здравни центрове и мобилни лечебни звена, както и за телемедицински решения за селските и необлагодетелстваните общности, има смисъл.
Спечелването на войната срещу наркотиците е трудно и тези действия ще предизвикат противоречия. Президентът разбира сериозността на предизвикателството. Призоваваме го да свали ръкавиците при спирането на потока от наркотици, за да спаси американците от бича на фентанила и други опасни вещества.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.