IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Противоречивите бизнес политики на Тръмп сеят икономическа несигурност

Много фирми са оптимистично настроени за президентството на Тръмп

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Обикновено са необходими години, за да може един президент да остави своя отпечатък върху икономиката. Доналд Тръмп го направи само за няколко седмици. 

Планът му за повишаване на митата за Канада, Мексико и Китай разтърси пазарите и заседателните зали. Някои предприятия виждат признаци, че депортациите могат да засегнат работната им сила. Повече от 40 000 федерални служители се готвят да подадат оставки, а други преосмислят бъдещето си под натиска на Елон Мъск и неговия Департамент за правителствена ефективност.

В същото време програмата на президента Тръмп, която е насочена към бизнеса и изкопаемите горива, развълнува много предприятия, които направиха съобщения за инвестиции в размер на няколко милиарда долара. Крайната цел изглежда е икономика с по-малка роля за вноса, имигрантите и федералното правителство и по-голяма за частните инвестиции. Изпълнението обаче породи силна несигурност - сред собствениците на предприятия, работниците и търговските партньори - която може да потисне растежа, поне временно, пише The Wall Stereet Journal.

Макар че изборът на Тръмп беше подхранван отчасти от загрижеността на избирателите за инфлацията и стандарта на живот, той все пак наследи стабилна икономика. През четвъртото тримесечие брутният вътрешен продукт нарасна с 2,5 % спрямо предходната година, а петъчният доклад за заетостта на Министерството на труда показа, че през януари икономиката е добавила 143 000 работни места, докато нивото на безработица се е понижило до ниските 4 %. Инфлацията рязко спадна от 9%-ния си връх през 2022 г., макар че все още е по-близо до 3% от целевото равнище от 2% на Федералния резерв.

Много фирми са оптимистично настроени за президентството на Тръмп, като проучванията сред главните изпълнителни директори, главните финансови директори и собствениците на малки предприятия след изборите показват забележимо нарастване на оптимизма. Институтът за управление на доставките съобщи по-рано този месец, че неговият индекс на новите поръчки на производителите през януари е нараснал до най-високото си ниво от близо три години.
Но събитията след встъпването в длъжност намалиха оптимизма. Индексът S&P 500 се повиши с 5% през първите пет дни след изборите и оттогава се движи встрани. В петък Мичиганският университет съобщи, че предварителният му индекс на потребителските нагласи, базиран на анкети, проведени след встъпването в длъжност на Тръмп, е спаднал през февруари. Предварителните резултати от проучването на малкия бизнес, проведено от Vistage Worldwide за The Wall Street Journal, показват, че скокът на доверието след изборите се е обърнал през февруари. На Уолстрийт току-що приключи най-спокойният януари от десетилетие насам по отношение на обявленията за сливания и придобивания.

Итън Карп, главен изпълнителен директор на Magnet, организация с нестопанска цел в Кливланд, която работи с местни производители, заяви: "Има толкова много сътресения. Хората не знаят какво ще се случи. Въпреки че има потенциална дългосрочна полза от тарифите по отношение на преместването на производството, непосредствените неща, които се случват, са просто смут".

Въпреки че Тръмп водеше кампания за по-високи мита, все пак беше шокиращо, когато на 1 февруари той обяви мита от 25% за Канада и Мексико, 10% за канадската енергия и 10% за Китай.

На следващия ден някои жители на Нова Англия получиха известие от базираната в Канада компания Irving Energy, в което се казваше, че "правителството на САЩ е обявило нова тарифа (данък) върху вноса от Канада", включително върху отоплителното масло и пропан, и че тарифата ще бъде добавена към договорите на клиентите.

Два дни след изявлението си Тръмп спря за 30 дни 25-процентните мита върху Канада и Мексико, но запази митата върху Китай. През изминалия петък Тръмп заяви, че иска „реципрочност“ - съпоставяне на тарифите на САЩ с тези на търговските им партньори. В понеделник той обяви 25% мита върху вноса на стомана и алуминий.

Както малките, така и големите предприятия се опитват да реагират, но са затруднени от това, че не знаят каква ще бъде крайната цел.

Алисия Чонг, собственик на Blu Monaco, онлайн търговец на дребно на декоративни офис консумативи и канцеларски материали, базиран в Уорминстър, Пенсилвания, е поискала от някои от китайските си производители 10% отстъпка, за да компенсира разходите за по-високите мита. "Ако това не проработи, ще увелича цените с 5 %", казва Чонг.

Първата фабрика, която отговори, заяви, че ще обмисли намаляване на цената, но само ако компанията увеличи размера на поръчката си. Чонг заяви, че не желае да направи това, тъй като наличието на твърде много запаси оказва натиск върху паричния поток на Blu Monaco.

Чонг също така планира да потърси алтернативни доставчици във Виетнам, което може да отнеме от шест до девет месеца, каза тя. „Съществуващата фабрика разполага с всички мои дизайни“, казва Чонг. Намирането на нова фабрика „е като да започнеш нова връзка“, каза тя. Само през първата седмица на февруари думата „мита“ се е появила в 172 стенограми на разговори за печалби на 1500 публично търгувани американски компании, според FactSet, в сравнение с 32 през целия февруари миналата година.

Индексът на политическата несигурност, базиран на новинарски статии, разработен съвместно с Ник Блум, икономист от Станфордския университет, достигна нива, наблюдавани за последно по време на пандемията и след финансовата криза от 2008 г. Според Блум несигурността може да възпрепятства дългосрочните инвестиции, например в научноизследователска и развойна дейност и инфраструктура.

По време на конференция на доставчиците на авиокосмически продукти миналата седмица консултантът Ричард Абулафия, управляващ директор на AeroDynamic Advisory, се пошегува: „Слава Богу, че имаме стабилна политическа и регулаторна среда, която да ни помогне да преминем през тези трудни времена“ и предизвика смях. Той каза, че индустрията е очаквала търговска война с Китай, но е била заслепена от митата за Канада и Мексико. "Това е просто странно".

Когато тази седмица Wyoming Machine, предприятие за производство на ламарина в Стейси, щата Минесота, се срещна с голям клиент, планът на президента Тръмп за налагане на мита върху вноса от Канада беше предмет на обсъждане. Трейси Тапани, съпредседател на компанията с 45 души персонал, която купува алуминий от Канада, заяви, че многократните промени в тарифната политика са затруднили работата на нейната компания.

Засега нейната компания е задържала инвестициите и наемането на служители. "Няма да взимаме големи решения или планове", докато не се появи повече сигурност, каза Тапани.

Все пак икономиката на САЩ е доказала своята устойчивост. През първия си мандат Тръмп наложи мита върху перални машини, соларни панели, стомана и алуминий и повечето вносни стоки от Китай. Икономиката все пак нарасна стабилно до настъпването на пандемията, а инфлацията остана ниска.
А някои ръководители похвалиха фокуса на Тръмп върху стимулирането на американското производство. Марк Джей Коста, главен изпълнителен директор на Eastman Chemical, заяви пред анализатори, че този фокус е „невероятно важен. Мисля, че много от нас забравят, че всъщност не може да има икономика без индустриална база“.

Имиграцията, голяма част от която е нелегална, допринесе значително за ръста на работната сила и за продажбите на някои компании през последните години. Но влизането на мигранти рязко се забави миналата година, а Тръмп започна мащабни усилия за депортиране след встъпването си в длъжност. Това променя поведението по начин, който може да се отрази на икономиката.

Собствениците на фирми в някои квартали с голям брой имигранти казват, че са забелязали забележим спад на пешеходния трафик, особено след каквато и да е дейност на правоприлагащите органи.

Мигел Алфаро, който притежава мексикански ресторант в Лос Анджелис заедно със съпругата си, каза, че продажбите му са спаднали с около 50%, откакто Тръмп встъпи в длъжност. "Има по-малко движение по улиците", каза той. "Надявам се на Бога, че ще можем да останем отворени, защото съм инвестирал много пари в това, нашите спестявания".

Във фермерския регион около Бейкърсфийлд, Калифорния, някои производители на цитрусови плодове съобщават за 75% спад на хората, които са се явили на работа след акция на американския граничен патрул в началото на януари, преди встъпването в длъжност на Тръмп, казва Кейси Кримър, президент на Калифорнийската цитрусова взаимоспомагателна организация, която представлява три четвърти от производителите в щата. Макар че оттогава ситуацията се е нормализирала, той каза, че това подчертава потенциала за смущения.

Според нови оценки на Института за миграционна политика в средата на 2023 г. в САЩ са живели 13,7 млн. нелегални имигранти, което се равнява на около 4 % от общото население на САЩ. Още милиони живеят в домакинства със законни имигранти или граждани.

Плановете на Тръмп включват както изпращане у дома на много мигранти, които вече са тук, така и забавяне на притока на новопристигащи. Планът, насочен към възстановяване на контрола върху границата и намаляване на престъпността и наркотиците, е популярен сред избирателите, недоволни от рязкото увеличаване на броя на нелегалните мигранти при Байдън, не само в граничните щати, но и в северните градове. 

Федералното правителство има огромен икономически отпечатък, като общият брой на заетите в него цивилни служители, без пощенските, е 2,4 млн. души, което представлява около 1,5% от всички работни места извън селското стопанство. Освен това през последната фискална година то е похарчило 6,75 трилиона долара, което се равнява на почти една четвърт от годишното икономическо производство.

В рамките на няколко седмици администрацията на Тръмп пристъпи към съкращаване на персонала чрез изпълнителни действия и чрез разформироване на агенции. Тя събра десетки хиляди оставки като част от плана за изкупуване на акции, след прочистването на персонала по въпросите на многообразието, равенството и приобщаването, както и други съкращения. Администрацията на Тръмп работи за разформироване на USAID - агенция с 10 000 души и 44 млрд. долара.

Намаляването на работната сила може да има по-дълготраен ефект. Те могат да повишат регионалните нива на безработица, особено около Вашингтон и по-малките метрополни райони, зависещи от военни бази или здравни центрове, установи анализ на Джонатан Швабиш от Urban Institute. Ако администрацията на Тръмп премести до 100 000 работни места извън Вашингтон - обещание от предизборната кампания - „това ще бъде икономическа катастрофа“ за района на окръг Колумбия, Мериленд и Вирджиния, заяви сенатор Тим Кейн (окръг Ватикана).

Никълъс Лоулес, на 39 г., който работи в Службата на генералния инспектор на Министерството на вътрешната сигурност, е одобрен да работи дистанционно от Сайър, Пенсилвания, през 2022 г. Когато Тръмп настоява федералната работна сила да се върне незабавно към работа на пълен работен ден на място, Лоулес решава да подаде оставка от длъжността си и да вземе откуп. Той каза, че ще се опита да разшири компанията за охрана, която притежава, вместо да си търси работа, тъй като не е сигурен дали ще може да намери позиция на трудния пазар на труда за бели якички.

"С този наплив след днешния ден на държавни служители ще става все по-зле", каза той.  

Обявените досега съкращения едва ли ще доведат до особени промени в общите разходи или в икономиката. Целият бюджет на USAID се равнява на по-малко от 1 % от федералните разходи. Тръмп направи така, че най-големите пера - социалното осигуряване, Medicare, отбраната и лихвите по дълга - на практика да не бъдат ограничавани, а републиканците в Конгреса планират нови големи разходи за сигурност и национална отбрана.

Тръмп се е насочил към съкращаване на 10% от общата федерална работна сила, или 240 000 души. Това е по-малко от 5% от броя на хората, които напускат или губят работата си всеки месец. Много от тях ще се пенсионират или ще си намерят нова работа. Всъщност някои компании от частния сектор виждат в това шанс да привлекат таланти, казва Виктор Хоскинс, президент и главен изпълнителен директор на Управлението за икономическо развитие на окръг Феърфакс.

По думите му на неотдавнашно двудневно събитие за наемане на персонал в Северна Вирджиния работодателите са обявили около 10 000 свободни работни места в области като киберсигурност, здравеопазване и космическа индустрия, а са се явили около 1000 души.

Шанън Русо, главен изпълнителен директор на Kinetix, фирма за аутсорсинг на персонал, базирана в Атланта, смята, че политиката на администрацията на Тръмп „Америка на първо място“ ще засили нуждите от наемане на малки и средни фирми, работещи извън правителствения сектор.

В момента има много шум, но тъй като повече хора се чувстват стабилни, те ще правят инвестиции, поради което аз ще мога да правя инвестиции - каза Русо. В момента тя има 65 служители и се надява да удвои размера на фирмата до края на 2025 г. Клиентите вече си уговарят срещи, за да говорят за наемане на служители, след като миналата година не желаеха да го правят, каза тя.

Изборът на Тръмп донесе надежди за бум на инвестициите, стимулиран от по-евтината енергия, дерегулацията, по-ниските данъци и преместването на производството. В деня след встъпването в длъжност на Тръмп някои от най-известните имена в света на технологиите обещаха да инвестират до половин трилион долара в изграждането на инфраструктура с изкуствен интелект в САЩ.

Подкрепата на Тръмп за изкопаемите горива даде тласък на природния газ като по-приемлив отговор на ненаситната нужда на изкуствения интелект от енергия. Duos Technologies в Джаксънвил, която произвежда инструменти за автоматична инспекция на железопътни вагони, през последните месеци разшири дейността си в областта на цифровата инфраструктура, необходима отчасти за бума на ИИ.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата