Испания настоява ЕС да наруши едно от най-големите си табута и да принуди правителствата да отговарят за дълговете си взаимно, за да удвои покупателната способност на блока, пише Politico.
Лявоцентристкото правителство на Мадрид поиска да се повтори схемата на ЕС за съвместни заеми, използвана в ограничена степен от 2021 за финансиране на програмите за възстановяване след Косово и която трябва да изтече догодина, като постоянен начин за свръхголям централен бюджет.
Макар че идеята за повече съвместно задлъжняване е популярна в Испания, Франция и Италия, тя отдавна среща силна съпротива от страна на Германия и други предимно северноевропейски държави, които не искат да бъдат натоварени с по-високи разходи по заеми за други правителства.
Тъй като ЕС организира бюджета си за седемгодишен период, испанското правителство изложи приоритетите си преди първата официална среща на еврокомисарите във вторник вечерта, на която те ще започнат трудната задача да очертаят варианта за 2028-2034 г.
"Един общ механизъм, основан на заеми, финансиран чрез съвместни заеми, ще поддържа стратегически инвестиции и ще финансира европейски обществени блага", пише правителството в неофициален документ, видян от Politico.
Испания е първата голяма европейска държава, която официално очертава как трябва да изглежда следващият седемгодишен бюджет на ЕС. Очаква се Комисията да представи своето предложение това лято.
В момента общият бюджет на ЕС възлиза на 1,2 трилиона евро, което на годишна база е под един процент от общата му икономическа продукция.
Още по-противоречива идея, която Испания прокарва, се състои в това да се отложи изплащането на дълга на ЕС в размер на 300 млрд. евро, за да се опита да подобри паричните потоци. Този ход има за цел да създаде повече пространство за Комисията да финансира общите приоритети, включително прехода „към зелена икономика“, който според Испания заслужава повече пари.
"Това препрограмиране ще облекчи краткосрочния фискален натиск, ще осигури ликвидност на пазара на облигации на ЕС и ще позволи продължаване на инвестициите за бъдещия европейски икономически модел“, се казва в документа.
Но т.нар. пестеливи държави виждат в тази идея хлъзгав път към създаването на „фискален съюз“, в който Комисията постоянно поема дългове от името на 27-те си членки.
През 2021 г. Комисията предложи нови данъци върху вътрешните и чуждестранните въглеродни емисии и върху печалбите на мултинационалните компании; очакваше се, че заедно тези мерки ще генерират 36 млрд. евро годишно от 2028 г. нататък.
Националните правителства обаче се противопоставиха на идеята с мотива, че приходите вече се събират на национално ниво. В своя документ Испания подкрепя нови общоевропейски данъци, които „не намаляват съществуващите приходи на държавите членки“, а по-скоро увеличават размера на бюджета на ЕС.
За да се позволи още по-голямо харчене, Мадрид предлага да се използва част от 422-те милиарда евро, с които разполага Европейският механизъм за стабилност - спасителният фонд на еврозоната, за справяне с икономическите последици от руската инвазия в Украйна.
"Както показват пандемията и агресивната война на Русия срещу Украйна, това, което представлява заплаха за стабилността, не се ограничава само във финансовата сфера, а присъства и в реалната икономика", пише испанското правителство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.