IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Птичият грип в Америка е политически проблем и заплаха за здравето

Администрацията на Доналд Тръмп поема управлението на епидемията в ключов момент

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Ресторантите за закуска в САЩ са толкова непоклатими, че федералната агенция за реагиране при извънредни ситуации използва затварянето им като индикатор за тежко природно бедствие. И все пак на 3 февруари Waffle House се поколеба - обяви допълнителна такса от 50 цента за яйце, позовавайки се на нарастващите разходи поради птичия грип. Шокът е повсеместен: средната цена на дузина яйца сега е над 7 долара (вж. графиката), което е 140% увеличение спрямо преди една година. Въпреки това супермаркетите разпродават яйцата, пише The Economist.

Епидемията от птичи грип, която започна при пуйките през февруари 2022 г., вече е довела до смъртта на 150 млн. птици, включително 41 млн. само през декември и януари. Болестта вече е разпространена сред млечните крави и е заразила най-малко 67 души, предимно млекопроизводители. През януари е починал първият човек. Въпреки това, тъй като няма данни за разпространение на болестта от човек на човек, експертите твърдят, че понастоящем тя не представлява голяма заплаха за хората.

Тя обаче представлява икономически и политически риск. Министерството на земеделието (Usda) вече е похарчило над 2 млрд. долара за ограничаване на епидемията. Разходите за потребителите вероятно ще бъдат много по-големи. А цената на яйцата е особено важна в политически план. През септември Джей Ди Ванс, тогава кандидат за вицепрезидент, подчерта нейното повишаване, като заяви, че яйцата са по-скъпи "благодарение на инфлационната политика на Камала Харис". Обвинението в немарливост на федералната администрация е донякъде вярно: реакцията на бившата администрация срещу птичия грип беше спираща. Въпреки че администрацията на Тръмп не може да поправи грешките си, тя може да избегне тяхното повтаряне.

Много държави ваксинират птиците срещу птичи грип: Мексико го направи и до голяма степен избегна сегашното огнище. Но въпреки че Америка разполага с подходяща ваксина, тя не е използвана, вероятно поради цената и риска за износа на пилешко месо. Много търговски споразумения блокират вноса на ваксинирани птици, тъй като те могат да пренасят инфекцията, без да проявяват симптоми. Реакцията срещу болестта "винаги е на границата между запазването на здрав селскостопански сектор и правенето на избор за вносителите и износителите", обяснява Томас Марш, икономист от Вашингтонския държавен университет. В същото време високата цена на яйцата увеличава печалбите на фермерите със здрави пилета, докато други получават компенсация за пилетата, които трябва да бракуват.

За разлика от пилетата, кравите обикновено се възстановяват от птичия грип. Но епидемията при едрия рогат добитък е по-опасна за здравето на хората, тъй като повишава вероятността вирусът да мутира и да премине от човек на човек. Тестването е от съществено значение за проследяване на разпространението и развитието на болестта. Ветеринарите започват да съобщават, че кравите в Тексас се разболяват през декември 2023 г., а през март 2024 г. официално е обявено огнище на болестта по говедата. Локалното тестване е можело да започне още тогава, казва Фред Гингрич, ветеринарен лекар от Американската асоциация на практикуващите лекари по говедата, но „никой не е искал да се включи доброволно и никой не е бил сигурен кой има правомощия да го направи“. Министерството на земеделието на САЩ (USDA) не изискваше лактиращите крави, пътуващи през границите на щата, да бъдат тествани до края на април. До този момент огнището е достигнало седем други щата. Националната рамка за тестване на цистерни с мляко започна да се създава едва преди два месеца. „Това е просто много разочароващо - психически и емоционално“, казва д-р Гингрич.

Администрацията на Доналд Тръмп поема управлението на епидемията в ключов момент: не само цените на яйцата са скочили, но и в стада в Невада е открит нов вариант на птичи грип. Съобщава се, че Джералд Паркър е избран за ръководител на службата на Белия дом, която реагира на пандемии (при хора и животни). Д-р Паркър, ветеринарен лекар, който е служил както на администрацията на демократите, така и на администрацията на републиканците, би бил добър избор, който показва, че администрацията приема заплахата сериозно. По време на изслушването си в Конгреса Брук Ролинс, номинирана от Тръмп за министър на земеделието, заяви, че птичият грип ще бъде „един от най-важните приоритети“.

Досега по отношение на политиката, свързана със самото селско стопанство, Тръмп следеше за приемственост. „Не бихме очаквали, че ще има големи промени между администрациите“, казва Джейми Джонкър, главен научен ръководител в Националната федерация на млекопроизводителите. Но в областта на епидемиологията се наблюдават сътресения, които заплашват да влошат нещата. При встъпването си в длъжност Тръмп преустанови комуникациите между агенциите и организациите извън правителството. Въпреки че някои сътрудничества бяха възобновени, научните срещи бяха отменени, а очакваното проучване за несъзнателно заразените ветеринарни лекари не беше публикувано. „Това е зашеметяващо развитие на нещата“, казва Дженифър Нуцо, директор на Пандемичния център към университета „Браун“. „Сега е моментът, в който се нуждаем от повече данни по-бързо, а не от данни по-късно.“

Не може да се направи много по отношение на сегашните цени на яйцата и usda очаква те да се повишат още повече. Епидемията от птичи грип е проблем, който отнема много време на фермерите. Кокошките трябва да бъдат умъртвени, оборът да бъде дезинфекциран, дезинфекцията да бъде подписана от федерални и щатски служители, а новите пилета да бъдат докарани и отгледани. Като цяло процесът отнема поне половин година. Но други елементи на епидемията могат да бъдат управлявани, особено за да се намали рискът за здравето на хората и говедата. „Ако имах моите дъги и еднорози, от всеки млекопреработвател или от всяка ферма щяха да се вземат проби веднъж месечно“, за да се види дали е имало огнище, казва Кийт Поулсен, ветеринарен лекар по инфекциозни болести в Университета на Уисконсин-Медисън.

Новата администрация може да се окаже по-ефективна от старата в убеждаването на скептично настроените към правителството фермери да участват в програми за тестване. Едно нещо обаче несъмнено ще стане по-трудно: проследяването на случаите при хората. Много земеделски работници са имигранти без документи и вероятно ще избягват тестването, особено след като администрацията на Тръмп обяви, че ще позволи прилагането на имиграционни мерки в болниците.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата