IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как съкращенията в USAID носят голяма победа на Китай

Пекин вече се намесва с помощта на своя близък съюзник Камбоджа

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Наскорошните усилия на администрацията на Тръмп да закрие USAID, най-големия в света доставчик на правителствена помощ за чужбина, създадоха празнина, която Китай с удоволствие ще запълни, казват анализатори, цитирани от Newsweek.

Малко след като встъпи в длъжност миналия месец, Тръмп подписа изпълнителна заповед за 90-дневна пауза върху чуждестранната помощ , с изключение само на спешната хранителна помощ и военната помощ за Израел и Египет. Съединените щати са най-големият доставчик на хуманитарна помощ в света, което представлява над 40 процента от глобалната помощ миналата година, според ООН . Около две трети от тази помощ идва от Американската агенция за международно развитие (USAID).

Администрацията сега работи за сливането на USAID с Държавния департамент, съкращавайки работната си сила от около 10 000 на по-малко от 300. Усилията, ръководени от новосформирания Департамент за правителствена ефективност (DOGE), предизвикаха критики от хуманитарни организации и законодатели, които предупреждават, че замразяването на тези програми може да застраши живота и да разшири влиянието на Китай.

Китай вече се намесва с помощта на своя близък съюзник Камбоджа, страна, която все още е засегната от противопехотни мини от геноцидното управление на Червените кхмери в средата до края на 70-те години на миналия век и последвалата виетнамска инвазия и гражданска война.

Малко след замразяването на USAID Камбоджанският център за противоминни действия обяви безвъзмездна помощ от Китай в размер на 4,4 милиона долара за финансиране на обезвреждането на противопехотни мини в седем провинции за една година.

Междувременно в Непал високопоставен човек в основната опозиционна Комунистическа партия на Непал каза, че китайските служители са ги уверили, че Пекин е "готов да помогне, ако Непал е изправен пред предизвикателства в хуманитарната помощ, здравеопазването и образованието", съобщи англоезичната непалска новинарска агенция Annapurna Express миналата седмица.

Newsweek пише още, че Китай критикува чуждестранната помощ на САЩ като самообслужваща, обвинявайки Вашингтон, че дава приоритет на собствените си интереси.

"Бъдейки егоистична, арогантна, лицемерна и грозна и безразсъдно намесваща се във вътрешните работи на други страни за собствените си изгоди, чуждестранната помощ на САЩ води до сериозно отрицателно въздействие върху световния мир", гласи доклад от април 2024 г. на Китайската академия за международна търговия и икономическо сътрудничество (CAITEC), изследователска институция, свързана с Министерството на търговията, която съветва Пекин.

CAITEC отбеляза, че бившият президент Джо Байдън за първи път в историята на USAID назначи администратора Саманта Пауър за постоянен член на Съвета за национална сигурност на Белия дом.

Това разкри „важността на помощта в преследването на стратегията за национална сигурност на САЩ“, твърди академията. „В момента САЩ не само безсрамно декларират своето егоистично намерение да предоставят чуждестранна помощ, но също така изтласкват помощта към основното бойно поле на игрите на великите сили.“

Илон Мъск, ръководител на отдела за правителствена ефективност (DOGE), каза на 3 февруари по време на сесия на живо в X Spaces: "Стана очевидно, че това не е ябълка с червей. Това, което имаме, е просто топка червеи. Трябва да се отървете от всичко това. Непоправимо е."

Говорител на Държавния департамент на САЩ коментира пред Newsweek : „Ние преглеждаме всички фондове за чуждестранна помощ, за да гарантираме, че са съобразени с американските интереси. Националната сигурност е и ще остане основен приоритет. Периодът на преглед е мярка, въведена за нас, за да съгласуваме текущата си работа с дневния ред на „Първа Америка“. Резултатите от задълбочения преглед ще бъдат съобщени прозрачно.“

Дж. Брайън Атууд, директор на USAID по време на администрацията на Клинтън, заяви пред Newsweek : "Китай критикува програмите на USAID през последните няколко години. Тяхната цел беше да подкопаят подкрепата за USAID в САЩ и по света. Те ще бъдат възхитени, че администрацията на Тръмп иска да разпусне агенцията и ще се намеси бързо, за да замени САЩ в много страни. Това е сериозна самонаранена рана за Съединените щати".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата