Европейският съюз (ЕС) и Канада заявиха, че са готови да предприемат ответни мерки, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да наложи мита върху целия внос на стомана и алуминий, засилвайки опасенията за търговска война, пише Ройтерс.
Късно в понеделник Тръмп подписа прокламации, с които повиши митническата ставка на САЩ за алуминия до 25 % от предишната ставка от 10 % и премахна изключенията за страните и квотните споразумения, както и стотици хиляди специфични за продуктите тарифни изключения за двата метала.
Мерките, които ще влязат в сила на 12 март, ще се прилагат за милиони тонове внос на стомана и алуминий от Канада, Бразилия, Мексико, Южна Корея и други държави, които са влизали в САЩ безмитно по силата на изключенията.
По време на посещението си в Париж във вторник министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо нарече митата "неприемливи". Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също осъди решението, като заяви, че блокът от 27 държави ще предприеме „твърди и пропорционални контрамерки“.
Стъпката ще опрости митата върху металите, "така че всеки да може да разбере какво точно означава", заяви Тръмп пред репортери. "Това са 25 % без изключения или освобождавания. Това е за всички държави, без значение откъде идва, за всички държави".
Тръмп заяви, че през следващите два дни ще последват съобщения за реципрочни мита за всички държави, които налагат мита на американски стоки, и каза, че разглежда и мита за автомобили, полупроводници и фармацевтични продукти.
Запитан за заплахите за ответни мерки от страна на други държави срещу новите му мита, Тръмп заяви: "Нямам нищо против".
В цифри, които вероятно допълнително ще раздразнят Тръмп, търговският излишък на Германия със САЩ е достигнал рекордно ниво от 70 млрд. евро (72,3 млрд. долара) през миналата година, според данни на германската статистическа служба.
Ръководителят на Европейската комисия Фон дер Лайен заяви, че дълбоко съжалява за решението на САЩ, като добави, че митата са данъци, които са лоши за бизнеса и още по-лоши за потребителите. През последното десетилетие износът на стомана от ЕС за САЩ е бил средно около 3 млрд. евро (3,1 млрд. долара) годишно.
"Неоправданите мита за ЕС няма да останат без отговор - те ще предизвикат решителни и пропорционални контрамерки. ЕС ще действа, за да защити интересите си", заяви тя в изявление.
Един от вариантите за ЕС би бил да активира отново митата, които наложи през 2018 г. и които бяха спрени по силата на примирие, договорено между Фон дер Лайен и тогавашния президент на САЩ Джо Байдън.
В момента митата на ЕС върху американски продукти като бърбън, мотоциклети и портокалов сок са спрени до края на март.
Американската търговска камара към ЕС (AmCham EU), представляваща американските компании, работещи в Европа, също разкритикува този ход като вреден за работните места, просперитета и сигурността от двете страни на Атлантическия океан.
"Щетите ще се разпространят не само върху секторите на стоманата и алуминия, засягайки всички предприятия, които разчитат на тези материали по цялата верига на доставки", добави тя в изявление.
Последният търговски удар на Тръмп доведе до рекордно високи цени на златото във вторник поради търсенето на убежище, като благородният метал достигна 2 942,70 долара в азиатската търговия, след което се понижи с 0,1 % до 2 904,59 долара в средата на европейската търговия.
Вносът на стомана представлява около 23% от американското потребление на стомана през 2023 г., според данни на Американския институт за желязо и стомана, като най-големите доставчици са Канада, Бразилия и Мексико.
На Канада, чиито богати хидроенергийни ресурси подпомагат производството на метали, се падат близо 80% от вноса на първичен алуминий в САЩ през 2024 г.
В речта си в кулоарите на срещата на върха за изкуствения интелект в Париж министър-председателят Трюдо заяви, че Канада ще се стреми да подчертае отрицателното въздействие на американските мита и ако е необходимо, отговорът ѝ ще бъде твърд и ясен.
Тръмп ще наложи и нов северноамерикански стандарт, изискващ вносната стомана да бъде „претопена и излята“, а алуминият да бъде „претопен и отлят“ в рамките на региона, за да ограничи вноса в САЩ на минимално обработени китайски и руски метали, които заобикалят други тарифи.
Въпреки че Китай изнася само малки количества стомана за САЩ, той е отговорен за голяма част от излишния стоманен капацитет в света, според САЩ. Той твърди, че субсидираното производство в Китай принуждава други страни да изнасят повече и води до претоварване на китайска стомана през други страни в САЩ, за да се избегнат митата и други търговски ограничения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.