IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Зеленски: Ако Тръмп се откаже от Украйна, Европа не може да запълни празнината

Президентът ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

„Ако Доналд Тръмп оттегли подкрепата на САЩ за Украйна, Европа сама няма да може да запълни празнината“. 

Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за „Гардиън“. 

„Има гласове, които казват, че Европа може да предложи гаранции за сигурност без американците, а аз винаги казвам „не“. Гаранциите за сигурност без Америка не са истински гаранции за сигурност“, каза Зеленски.

Тръмп заяви, че иска да сложи край на войната в Украйна, но скептиците се опасяват, че едно споразумение, постигнато с посредничеството на САЩ, може да включва принуждаване на Украйна да капитулира пред максималистичните искания на Владимир Путин. Украинският президент заяви, че е готов да преговаря, но иска Киев да го направи от „позиция на силата“, и каза, че ще предложи на американските компании изгодни договори за възстановяване и инвестиционни отстъпки, за да се опита да привлече Тръмп на своя страна.

„Тези, които ни помагат да спасим Украйна, ще имат възможност да я възстановят със своя бизнес заедно с украинския. За всички тези неща сме готови да говорим подробно“, каза той.

Зеленски ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността по-късно тази седмица, където очаква да се срещне с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, един от най-враждебно настроените към Украйна хора сред близкото обкръжение на Тръмп. На миналогодишната конференция Ванс, който тогава беше сенатор, отказа да се срещне със Зеленски, а преди това той е заявявал, че „наистина не го интересува какво ще се случи с Украйна, по един или друг начин“.

Украинският лидер също така планира да се срещне с други членове на екипа на Тръмп, както и с влиятелни сенатори в Мюнхен, но „все още няма дата“ за среща със самия Тръмп. През уикенда републиканецът заяви, че „вероятно“ ще се срещне със Зеленски тази седмица, и е възможно украинският президент да отлети за Вашингтон от Мюнхен.

„Надяваме се, че нашите екипи ще определят дата и план за срещи в САЩ; веднага щом това бъде договорено, ние сме готови, аз съм готов“, каза Зеленски.

В интервю за Fox News, излъчено на 10 февруари, Тръмп заяви, че през последните години САЩ са похарчили стотици милиарди долари за Украйна.

„Те може да сключат сделка, може да не сключат сделка, може да станат руснаци някой ден, но ние ще имаме всички тези пари там и аз казах, че ги искам обратно“, каза американският президент.

Това означава, че наред с често чуваните послания на Зеленски за геополитическите и моралните рискове от допускането на Русия да надделее в Украйна, той е добавил и някои нови, специално подготвени за президента на САЩ. Най-забележителна е идеята, че САЩ ще получат приоритетен достъп до украинските „редки земни метали“ - перспектива, която предизвика интереса на Тръмп дотолкова, че той я спомена няколко пъти в последните си медийни изяви.

Украинският президент заяви, че е представил тази идея на Тръмп още през септември, когато двамата са се срещнали в Ню Йорк, и възнамерява да се върне с „по-подробен план“ за възможностите за американските компании както при възстановяването на следвоенна Украйна, така и при добива на украински природни ресурси.

„Украйна разполага с най-големите запаси от уран и титан в Европа“, каза Зеленски, и „не е в интерес на САЩ“ тези запаси да бъдат в руски ръце и евентуално да бъдат предоставени на Северна Корея, Китай или Иран.

Но според него има и финансов стимул: „Ценни природни ресурси, в които можем да предложим на нашите партньори възможности, които не съществуваха преди, да инвестират в тях. За нас това ще създаде работни места, а за американските компании - печалби“.

Зеленски заяви, че за сигурността на Украйна е от решаващо значение военната подкрепа от САЩ да продължи, като даде за пример произведените в САЩ системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“.

„Само „Пейтриът“: може да ни защити от всички видове ракети. Има и други европейски системи, но те не могат да осигурят пълна защита. Така че дори от този малък пример можете да видите, че без Америка гаранциите за сигурност не могат да бъдат пълни“, каза той.

Първите седмици от президентството на Тръмп дадоха на украинците много поводи за притеснения. Имаше глобално замразяване на проектите на USAID, което в Украйна торпилира стотици организации, работещи за всичко - от армейски ветерани до училища и бомбоубежища. През уикенда Тръмп призна в интервю за „Ню Йорк Поуст“, че вече е разговарял с Путин по телефона в опит да започне преговори. На въпроса колко пъти, той отговори само: „По-добре да не казвам“.

Зеленски заяви, че е „много важно“, че президентът на САЩ се е срещнал с украинска делегация преди срещата с Путин, но спря да критикува Тръмп за непрозрачните му изявления.

„Ясно е, че той наистина не иска всички да знаят подробностите и това е негово лично решение“, каза украинският лидер.

Относно замразяването на USAid Зеленски заяви:

„Ако американската страна има възможност и желание да продължи хуманитарната си мисия, ние сме изцяло за това, а ако не, тогава ще намерим собствен изход от тази ситуация“.

Публичните изявления на Тръмп по отношение на Украйна досега бяха откъслечни и често противоречиви, но една от преобладаващите теми е, че макар той да иска да сключи споразумение за прекратяване на войната, Европа трябва да носи отговорност за поддържането на мира след това. В отговор френският президент Еманюел Макрон лансира идеята за европейски мироопазващи сили, които биха могли да бъдат разположени в Украйна в определен момент след сключването на споразумение за прекратяване на огъня. Зеленски заяви, че подобна мисия би работила само ако бъде разгърната в голям мащаб.

„Що се отнася до идеята на Еманюел, ако тя е част от гаранцията за сигурност, тогава да, ако ще има 100-150 000 европейски войници, тогава да. Но дори тогава няма да сме на същото ниво на войски като руската армия, която ни се противопоставя“, каза президентът на Украйна.

Европа все още е далеч от съгласието си да разположи боеспособни войски в Украйна - ход, на който Путин едва ли ще се съгласи в преговорите. Зеленски заяви, че една по-мека мироопазваща мисия едва ли ще проработи, освен ако не е придружена от гаранции, че ще се изправи срещу Русия, ако Москва възобнови военните действия.

„Ще бъда откровен с вас, не мисля, че войските на ООН или нещо подобно някога е помагало на някого в историята. Днес ние наистина не можем да подкрепим тази идея. Ние сме за мироопазващ контингент, ако той е част от гаранцията за сигурност, и отново искам да подчертая, че без Америка това е невъзможно“, добави Зеленски.

Ако Тръмп все пак успее да накара Украйна и Русия да седнат на масата за преговори, Зеленски заяви, че планира да предложи на Русия директна размяна на територии, като се откаже от земите, които Киев държи в руската Курска област от началото на изненадващата офанзива там преди 6 месеца.

„Ще разменим една територия за друга“, каза той, но добави, че не знае коя част от окупираната от Русия земя ще поиска Украйна в замяна.

„Не знам, ще видим. Но всички наши територии са важни, няма приоритет“, заяви Зеленски.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата