IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Кога китайският лидер ще разговаря с Тръмп?

Тръмп изпрати противоречиви съобщения за разговори с висшия лидер на Китай Си Дзинпин

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Лидерите на двете съперничещи си суперсили в света имат много за какво да говорят. Но засега, изглежда, те не могат да се споразумеят кога трябва да говорят или дори дали вече са го направили, пише The New York Times.

През последните около 10 дни президентът Тръмп изпрати противоречиви съобщения за разговори с висшия лидер на Китай Си Дзинпин. Тръмп каза на 3 февруари, че ще имат обаждане в рамките на „ 24 часа “, след което се отказа, като каза, че „ не бърза “ да говори. Съвсем наскоро, когато го попитаха дали двамата са разговаряли, откакто той встъпи в длъжност, Тръмп каза, че са разговаряли .

Си, изглежда, не бърза да се ангажира, спирайки напредъка по редица трудни въпроси в съревнованието на нациите за глобална власт. (И двете страни твърдят, че лидерите наистина са говорили на 17 януари, преди встъпването в длъжност на Тръмп.) Дори когато Тръмп е наложил тарифи, насочени пряко и косвено към Китай, Си е играл хладнокръвно, предпочитайки да го видят като домакин на чуждестранни високопоставени лица на откриването на Зимните азиатски игри в ледения североизточен китайски град Харбин.

Прекъсването на връзката отразява отчасти как Си се опитва да покаже на Тръмп и китайския народ, че няма да бъде уплашен от мита, казват анализатори. Си не иска да бъде объркан с премиера Джъстин Трюдо от Канада или президента Клаудия Шейнбаум от Мексико, като и двамата бързо преговаряха с Тръмп, след като той заплаши да наложи 25-процентни мита върху износа на техните нации за Съединените щати.

Тръмп и Ишиба казаха, че се противопоставят на всякакви промени в статуквото в Тайванския пролив, направени не само със сила, но и чрез принуда. Споменаването на принуда, за което се смята, че е първото, се отнася до използването на Китай на невоенни средства за натиск върху Тайван, като кибератаки и търговски ограничения.

За да сключи каквато и да е сделка с Си, Тръмп почти със сигурност ще бъде притиснат да смекчи позицията на Вашингтон спрямо Тайван. Това може да включва обещание за намаляване на американските продажби на оръжия на острова или изявление, че Съединените щати „се противопоставят“ на официалната независимост на Тайван (в момента те казват, че „не подкрепят“ това).
Не е ясно дали администрацията на Тръмп изобщо ще обмисли подобни отстъпки, които могат да се разглеждат като удар по сигурността на Тайван.

Администрацията може също така да не е склонна да отстъпи на друго голямо искане на Си: разхлабване на ограниченията на САЩ върху износа на технологии за Китай, като усъвършенстваните полупроводници, необходими за захранване на изкуствения интелект, ключово поле на битка между двете най-големи икономически сили в света.

Що се отнася до Тръмп, той иска Китай да намали търговския си излишък със Съединените щати и да направи повече за борба с имиграцията без документи, както и с продажбата на химикали, използвани за производството на фентанил. Той призова Китай да одобри продажбата на TikTok, така че американска компания да може да купи половината от платформата за споделяне на видео, и предложи Пекин да помогне на администрацията му да прекрати войната в Украйна.

Китайски анализатори казаха, че всяко обещание от Тръмп трябва да се гледа скептично. Отношенията между двете страни изглеждаха стабилни, когато г-н Тръмп посети Пекин през ноември 2017 г. и похвали Си, заявявайки, че не обвинява Китай за търговския му дефицит със Съединените щати. Два месеца по-късно той започна своята търговска война с Китай.

Тръмп „каза няколко хубави думи“, каза Син Цян, американско-китайски експерт от университета Фудан в Шанхай. „Но това, което е важно, е как той ги превръща в действие. Действията му са противоположни."

Други анализатори коментираха, че очевидната липса на обаждане досега може да се обясни по-лесно. Китайските лидери обикновено не се срещат и не говорят с чуждестранните си колеги, докато техните подчинени не „разработят всички трудни въпроси“ за споразумение или съвместно изявление, каза Джон Гонг, професор по икономика в Университета за международен бизнес и икономика в Пекин.

Тръмп обаче действа по-скоро като бизнесмен, търсейки да преговаря със световните лидери в движение, както направи по време на първия си президентски мандат с Ким Чен-ун, лидерът на Северна Корея.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата