Строителството на въглищни електроцентрали в Китай нарасна миналата година до най-високото ниво от почти десетилетие, което противоречи на обещанието на президента Си Дзинпин, че въглеродните емисии ще достигнат пика си преди 2030 г., казаха изследователи, цитирани от Financial Times.
В доклад, публикуван в четвъртък, мозъчният тръст Център за изследване на енергията и чистия въздух (Crea) и Global Energy Monitor (GEM) заявиха, че въпреки че Китай е добавил рекордните 356 GW вятърни и слънчеви мощности за генериране на електроенергия през 2024 г., той също е започнал да строи въглищни електроцентрали с 94,5 GW капацитет, най-много от 2015 г. насам.
Новото строителство, както и възобновяването на спрени проекти с друг капацитет от 3,3 GW, засилиха ролята на въглищата в енергийната система на втората по големина икономика в света, въпреки натиска им към възобновяеми енергийни източници, се казва в доклада.
Китай е най-големият емитер на парникови газове в света, представляващ около 30 процента от общото количество в света.
Но също така бързо развива възобновяема енергия - разширяването на капацитета за вятърна и слънчева енергия миналата година беше почти еквивалентен на общия инсталиран в САЩ. Xi обеща страната да достигне пикови емисии на въглероден диоксид преди 2030 г. и нетни нулеви емисии до 2060 г.
„Китай винаги е действал в отговор на климата и е твърдо ангажиран със зелено и нисковъглеродно развитие“, каза високопоставен китайски служител. „Нашият интензитет на въглеродни емисии продължава да намалява, делът на неизкопаемите горива в общото потребление на енергия постоянно се увеличава.“
Но докладът на Crea и GEM твърди, че структурните фактори в производството на електроенергия в Китай означават, че нарастването на въглищните централи може да попречи на прехода към възобновяема енергия.
Купувачите на електроенергия бяха заключени в дългосрочни споразумения за закупуване на енергия от въглища, които ги наказваха, ако не успеят да закупят договорените количества. Това ги обезсърчава да дадат приоритет на чистата енергия, се казва в доклада.
Въгледобивните компании също финансират 75 процента от новоодобрените въглищни мощности, задвижвайки нови проекти дори „когато пазарните основи не го оправдават“, се казва в доклада.
„Въглищата и чистата енергия все повече се конкурират за място в енергийната система на Китай. През четвъртото тримесечие на 2024 г., въпреки забавянето на растежа на търсенето на електроенергия, производството на изкопаеми горива остава високо, докато използването на слънчева и вятърна енергия спада рязко“, се казва в доклада.
Други анализатори казаха, че част от причината Китай да строи повече въглищни централи може да е липсата на единен национален пазар.
Това означаваше, че различни региони построиха свои собствени въглищни централи, за да осигурят местно „следване на натоварването“ – енергия, използвана за балансиране на колебанията от възобновяеми източници – потенциално създавайки капацитет, който не би бил необходим, ако имаше национален пазар.
Въглищните централи и възобновяемите енергийни източници имат различна икономика, казаха анализаторите. Въглищните централи често са получавали „плащания за капацитет“, тъй като са били разчитани, че предоставят електричество в мрежата, за да поддържат възобновяеми енергийни източници. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.