Президентът на САЩ Доналд Тръмп започва да говори на лидерите на Европейския съюз какво трябва да направят, за да гарантират мира в Украйна. Неговите искания обаче ще принудят блока да действа на границата на своите финансови и ресурсни възможности. Това съобщава Bloomberg, цитирана от "Фокус".
Американската агенция припомня, че в сряда Тръмп проведе телефонни разговори с руския президент Владимир Путин.
Според двама европейски служители ключовите съюзници на САЩ в Европа не са получили никакво уведомление за това и са шокирани от развитието на ситуацията. Друг европейски поддръжник на Украйна нарича това "разпродажба“, заявявайки, че САЩ отстъпват пред ключовите искания на Путин още преди началото на разговорите.
Според един високопоставен европейски служител Русия има значително предимство в човешките ресурси пред Европа, а военната ѝ икономика може да произвежда снаряди и друго военно оборудване със скорост, която надхвърля нуждите на армията на фронта в Украйна.
Междувременно държавите членки на ЕС обсъждат дали да ограничат покупките до европейски доставчици - които няма да са готови да доставят някои от необходимите оръжия в продължение на години - вместо да работят с британците или да купуват от американците.
В същото време европейците са обезпокоени, че никой от екипа на Тръмп няма реален опит в преговорите с руснаците. Повечето членове на екипа на Путин са офицери от разузнаването и имат десетилетия опит в работата със САЩ и Украйна.
"При цялата увереност на Тръмп пътят към сделка остава крайно несигурен, тъй като Путин не показва склонност към компромис по отношение на дългогодишните си искания, а целта му да колонизира Украйна изглежда остава непроменена. Но общите очертания на едно споразумение стават все по-ясни“, пише медията.
Според Bloomberg Economics, ако европейците успеят да установят комуникация с Белия дом, те ще се опитат да убедят Тръмп да запази подкрепата на САЩ за Киев достатъчно дълго, за да могат страните от ЕС бързо да изградят собствени способности.
Ако обаче Вашингтон откаже да се присъедини към силите на НАТО, за да противодейства на евентуална руска атака, Путин ще успее да създаде разрив между САЩ и техните съюзници от ЕС, което е отдавнашна негова цел.
Според анализаторите възстановяването на украинската армия може да струва около 175 млрд. долара за 10 години, в зависимост от състоянието на Въоръжените сили на Украйна към момента на уреждането и територията, която те ще трябва да защитават.
Според неотдавнашните дискусии в централата на НАТО в Брюксел основната част от средствата ще отидат за изграждане на военния капацитет на членовете на ЕС и за увеличаване на общия бюджет за отбрана до 3,5 % от БВП.
Допълнителни средства ще бъдат отпуснати за артилерийски запаси, системи за противовъздушна отбрана и ракетни системи. Това ще укрепи източните граници на ЕС, ще подготви военните сили на ЕС за бързо разгръщане и ще допринесе за значителен растеж на европейската отбранителна промишленост.
Военните сили ще допринесат и за укрепване на източните граници на ЕС, ще подготвят европейските армии за бързо разгръщане и ще дадат тласък на отбранителната промишленост на континента.
Икономистите на Bloomberg изчисляват, че ако бъдат финансирани чрез дълг, това ще добави още 2,7 трилиона долара към нуждите от заеми на петте най-големи европейски членки на НАТО през следващото десетилетие.
В същото време разширяването на собствените въоръжени сили на Европа, заедно със защитата на Украйна, може да струва на най-големите държави на континента допълнителни 3,1 трилиона долара през следващите 10 години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.