IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ние сме по-спокойни от мъжете... Жените миньори в Украйна искат да останат под земята

Страната обаче е загубила около 80 % от своите въглищни залежи от 2014 г. насам

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Обхватът на войната е отнел мъже от дълбоките подземия. Някои миньори са тръгнали да се бият по свой избор, други са били мобилизирани. Повечето от тях ще се върнат, а много няма да се върнат. Сега жени са слезли под земята, за да заемат мястото на отсъстващите мъже в източните въглищни мини на Украйна.

„Не са останали достатъчно мъже, които да работят в мините и да се бият на фронта“, казва Руслана Хорианска, 37-годишна бивша фризьорка от град Павлоград, на 50 мили от Днепър, която се отказва от работата си в салон, за да работи като машинен оператор в близката мина.

„Някой трябва да влезе и да заеме мястото им“, казва тя, застанала до транспортна лента за въглища в мрака на шахта на 300 метра под земята. „Като жена се гордея, че съм тук долу, че освобождавам мъжете, за да отидат да бъдат войници, и че поддържам страната ни със сила и топлина.“

Хорянска е сред първите от малката пионерска група от 13 украински жени, които кандидатстват за работа под земята в Павлоградските мини след промяна в трудовото законодателство на Украйна през 2022 г. След руската инвазия през февруари същата година и обявяването на военно положение Украйна изпитва остър недостиг на работна ръка в сектора на тежката промишленост, тъй като мъжете работници заминават да се бият. В отговор на това бяха премахнати ограниченията за жените, които заемат длъжности в тежката промишленост и подземните мини.

От този ден насам броят на жените, които започват помощна работа в мините, се е увеличил многократно, пише The Times. Понастоящем в две въглищни мини край Павлоград, собственост на ДТЕК, най-голямата частна енергийна компания в Украйна, Хорянска е една от 145-те жени, работещи под земята.

Като цяло в тези две мини сега работят общо 600 жени сред 3000 души персонал, включително работещите над земята. Около 700 мъже са мобилизирани от двете мини след нахлуването на Русия. В цяла Източна Украйна ДТЕК заявява, че близо 3000 от нейните 20 000 миньори са заминали да се бият.

Промяната в трудовите роли на половете отразява тенденция в цяла Украйна. Въпреки че преди инвазията 47 % от украинските жени са били заети, отмяната на забраните за жените да полагат труд при „опасни или вредни“ условия насърчи работничките да заемат работни места, които преди това са били доминирани от мъже, особено в минното дело, стоманодобива и транспорта.
Много жени се надяват, че въпреки физическите трудности, свързани с работата под земята, работата им в мините ще продължи и след края на конфликта. Надеждите им може да се превърнат в реалност, тъй като броят на украинците, които са се преместили в чужбина или са загинали в боевете, означава, че Украйна ще изпитва недостиг на работници през следващите години.

Украйна, миньори

Преди това счетоводителка във ферма, Бабенко започва работа под земята през март миналата година. Подобно на много от жените в миньорската общност, семейството ѝ е пряко засегнато от войната, а зет ѝ е изчезнал от 2022 г. насам.
От 700-те миньори, които са напуснали двете въглищни мини „Павлоград“, за да се присъединят към армията, 60 са убити по време на бойните действия, а над 200 са ранени. Миналата седмица на страниците на мината в социалните мрежи се появиха шест нови некролога за загинали миньори.

Фронтовата линия е на малко повече от 30 мили и въпреки че темпото на сраженията е бавно, страховете от руски пробив все още са в съзнанието на тези, които в началото на смяната си се качват в индустриалните асансьори от съветската епоха дълбоко под земята.

„Особено в първите дни на инвазията страхът сред някои миньори беше, че ако фронтът се придвижи бързо, те ще слязат под земята в една страна и ще се появят отново в окупирана“, казва Алена Лапина, 37-годишна, мениджър комуникации в мината.

Всъщност войната нанесе поражения на украинския сектор на въглищата и стоманата, който често се превръща в център на бойните действия. Някога Украйна е имала достъп до шестите по големина запаси от въглища в света, които първоначално са били разработени от Джон Хюз, уелсец, и уелски миньори, които са пътували до Украйна, за да разработят въглищните находища в Донбас през XIX век. Страната обаче е загубила около 80 % от своите въглищни залежи от 2014 г. насам, когато проруските сепаратисти за първи път завзеха обширни територии от Донбас - промишления източен регион на Украйна, който сега е до голяма степен окупиран.

Стоманодобивната промишленост на Украйна също е опустошена - първо от разрушаването на два стоманодобивни завода в Мариупол през 2022 г., а наскоро и от затварянето на мината за коксуващи се въглища, собственост на „Метинвест“ край Покровск, която беше евакуирана миналия месец на фона на тежки боеве. Това е най-голямата мина за коксуващи се въглища в Украйна и беше от жизненоважно значение за стоманодобивната промишленост на страната.

Минното дело някога е било област, в която са работили само мъже, но на фона на мрачните перспективи на войната и нейното въздействие върху украинската икономика, споделените трудности и усилия са накарали много миньори да приемат присъствието на жени, работещи в тунелите до тях.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата