Качвайки се на борда на частен самолет, стискайки американския си паспорт и целувайки чашата с уиски, която символизира свободата, Марк Фогел не е могъл да знае за огромните задкулисни усилия, които са били положени, за да стигне дотам.
Учителят по история от Пенсилвания е бил задържан в Русия в продължение на три години и половина по обвинение в притежание на марихуана. През тези години Москва беше започнала пълномащабна инвазия в Украйна, а студената война беше втвърдила отношенията между Русия и Съединените щати, които не се надяваха на сделка.
Затова беше изненада, когато във вторник вечерта беше обявено освобождаването на Фогел със снимка, на която той се усмихваше на борда на самолета „Гълфстрийм“, който го връщаше във Вашингтон, пише The Times.
Когато на следващия ден Тръмп обяви, че той и президентът Путин ще започнат мирни преговори за Украйна след „изключително продуктивен“ телефонен разговор, продължил повече от час, изглеждаше, че Фогел е част от много по-голяма картина.
Запитана от репортери на брифинг в Белия дом в сряда дали освобождаването на Фогел в замяна на руския гражданин Александър Винник е предварителна част от мирните преговори, прессекретарят на Тръмп Каролин Ливит се усъмни. Ясно е обаче, че ключовата фигура, участвала в осигуряването на размяната на пленници и омекотяването на почвата за разговора между Тръмп и Путин, не е специалният пратеник на Тръмп за Украйна и Русия, генерал-лейтенантът в оставка Кийт Келог, а строителният предприемач Стив Виткоф.
В дните, предшестващи освобождаването, се водеха напрегнати преговори, в които участваха Виткоф и самият Путин, с помощта на задни канали, които минаваха през Катар и саудитското кралско семейство. Виткоф, чиято официална роля е специален пратеник в Близкия изток, има заслуга за посредничеството при сключването на историческото споразумение за прекратяване на огъня миналия месец, което сложи край на 15-месечния конфликт между Израел и Хамас. Очевидно впечатлен, Тръмп веднага разшири портфолиото на милиардера. Разширяващата се папка на Виткоф обаче повдигна неизбежни въпроси за намаляващата роля на Келог.
Когато президентът публикува в своята социална медия Truth Social, че е разговарял с Путин и че двамата са се споразумели екипите им да започнат по-широки преговори за прекратяване на войната, той обяви екипа, който ще води преговорите: Марко Рубио, държавен секретар, Джон Ратклиф, директор на ЦРУ, Майк Уолц, съветник по националната сигурност, и Виткоф. Той не спомена Келог.
Очевидното замразяване на неговия пратеник за Украйна и Русия накара мнозина да се запитат дали той е умишлено отстранен или Тръмп просто е поставил на терена най-добрите си играчи.
Твърди се, че Тръмп не харесва бавния, дипломатичен подход, предпочитан от утвърдени фигури като Келог.
„Президентът е нестандартен мислител, а Келог съвсем не е такъв“, казва пред „Таймс“ бивш американски служител, работил в първата администрация на Тръмп. „Америка вече е правила това - то не проработи.“
Случаят на Фогел беше отпаднал от списъка с приоритети на САЩ до встъпването в длъжност на Тръмп. Едва когато Виткоф е инструктиран да се обади на контактите си в Катар - който посредничи при прекратяването на огъня в Газа и преди това е служил като посредник между Киев и Москва, за да осигури връщането на децата, незаконно депортирани от Русия от окупираните украински територии - нещата започват да се движат бързо.
Вътрешни лица също така посочиха политически документ, на който Келог е съавтор през април миналата година и в който сякаш се признава, че е малко вероятно да се сложи край на войната, докато Путин все още е в Кремъл. Запитан дали одобрява становището на Келог, Тръмп заяви пред NBC News: „Аз съм единственият, който може да спре войната.“
Твърди се, че президентът се доверява на 67-годишния Виткоф, стар приятел по голф, чието приятелство датира от няколко десетилетия, в личен план и е казал на близки до него хора, че колегата му, който се занимава с недвижими имоти, има нужните умения за водене на преговори, за да помогне за прекратяване на войната в Украйна.
Освобождаването на Фогел подчерта необичайния стил на преговаряне на администрацията на Тръмп, който избягва официалните канали и вместо това възприема делови подход. Виткоф разкри, че е бил на място в Русия само „седем или осем часа“, през които е седнал с Путин - среща, която би била немислима при предишните администрации.
В замяна САЩ очевидно са предложили освобождаването на Винник, който е управлявал борса за криптовалути и е бил задържан през 2017 г. През май миналата година той се призна за виновен за изпиране на 4 млрд. долара чрез своята криптоборса.
Фогел беше откаран направо в Белия дом, където Тръмп го чакаше да го посрещне. Майка му, 95-годишна привърженичка на Тръмп, неуморно е лобирала за освобождаването на сина си. Малфин Фогел трябваше да говори с Тръмп за случая на сина си на предизборен митинг в Бътлър, Пенсилвания, преди въоръжен мъж да се опита да го убие и той да бъде отменен.
Стивън Чунг, говорител на Тръмп, заяви онлайн: „Стив Виткоф е един от най-невероятните хора, които някога сте срещали, и това, което направи днес, не беше нищо друго освен херкулесовски подвиг.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.