За жителите на град близо до Москва, борещи се с разрушаващата се канализационна система, и селяните в Далечния източен регион на Русия, които са ужасени от тигри, има само един човек, който наистина може да реши проблемите им.
„Уважаеми Владимир Владимирович!, заяви жена във видеообръщение към президента Путин, което беше записано тази седмица в Пушкино, малък град на около 20 мили от руската столица. - Само вие можете да се справите с тази ситуация … всичките ни надежди са свързани с вас.“
💩 Russia: Putin's loyal subjects plead to their dear leader - "We are in danger of a cholera epidemic."
— Igor Sushko (@igorsushko) February 11, 2025
Residents of the Moscow suburb of Pushkino say the sewer system collapsed. For 3 months raw sewage has been flowing into the rivers and then pumped back as tap water. pic.twitter.com/orgtFKyo6S
Жената беше сред група жители, които са недоволни от това, което според тях са отпадни води, изливащи се в резервоар, който доставя тяхната питейна вода.
„Страхуваме се за нашите деца, страхуваме се, че ще започне епидемия от холера, дизентерия и други чревни инфекции“, казва мъж във видеото.
На около 4000 мили на изток, в село, наречено Приморски, близо до Китай, местните също са решили, че президентът е най-добрата им надежда. Те обаче търсеха защита от тигрите, които са убили няколко от кучетата им.
„От години живеем страхувайки се от падането на нощта. Проблемът се задълбочава – нахлуванията на тигри в нашето село са по-чести от всякога“, пишат те в писмо до Путин.
Руският лидер не е отговорил нито на селяните, нито на жителите на Пушкино. И все пак едва ли минава месец без онлайн видео обръщение от група обикновени руснаци, които искат той да разреши проблемите им. Този месец имаше поне още два публични призива към Путин – единият за нискокачествени въглища, които се продават в Кемерово, Сибир, а другият за токсично депо близо до Нижни Новгород, град на 250 мили източно от Москва.
Критиците казват, че този навик да се иска от държавния глава да се намеси пряко в сравнително незначителни въпроси - почти немислимо на Запад - е резултат от умишленото консолидиране на всички значими правомощия в кабинета на президента. След четвърт век на власт Путин изкорени всички политически съперници и кремълската пропаганда го представя като единственият спасител на нацията.
„В система на управление без реална обратна връзка хората се обръщат към по-висш орган с очакването, че той ще разреши проблемите им. В Обединеното кралство можете да пишете на представител, който сте избрали. В Русия почти никой не знае кой дори е техният представител“, казва Алексей Миняйло, руски опозиционен активист, чиято социологическа група Chronicles изследва обществените нагласи към войната в Украйна.
"Освен това политическият протест е опасен. Мрънкането пред Путин е безопасно, никой няма да ви накаже за това, че сте отправили жалба към Путин“, допълва той пред The Times.
Ищците често скандират или вдигат плакати с надписи „Путин — помоги!“ („Путин – помощ!“). Те също така често се обръщат към президента с „tu“, неофициалната версия на руския за „ти“, на която архаичният английски еквивалент е „thou“, който традиционно се използва, когато се хората се обръщат към царя или Бог.
В Русия практиката да се моли царя за помощ става обичайна през 16-ти и 17-ти век. Ранните петиции са били наричани „челобитная“ на руски, произлизащи от практиката да се удря земята в краката на царя с чело в знак на подчинение. Сред популярните поговорки сред руските селяни са: „Дръж главата си наведена и сърцето си покорно“ и „Когато те бият, казвай благодаря за урока“.
Дори най-старите образци на петиции характеризират царя като истински приятел на народа и пазител срещу лошото отношение към него от корумпираното чиновничество. В първите дни на руската колонизация на Сибир през 17-ти век, протосвещеник в изгнание на име Аввакум се обръща към цар Алексей Михайлович за своя военачалник-управител в региона, който бие и изгаря поданиците си до смърт. Самият Аввакум е екзекутиран, изгорен на клада няколко години по-късно.
По време на революцията от 1905 г. в Русия работниците от Санкт Петербург, водени от свещеника Георгий Гапон, подават петиция до Николай II, като поставят няколко искания, включително всеобщо избирателно право и подобряване на правата на работниците. Когато тази петиция беше посрещната с насилие, със стотици застреляни от имперските сили пред Зимния дворец, имиджът на царя като защитник на народа беше сериозно накърнен. Много историци казват, че това клане, наречено Кървавата неделя в Русия, е едно от ключовите събития, довели до болшевишката революция от 1917 г.
Виждането на Путин като всемогъщ лидер беше установено през ранните му години на власт от кремълските центрове.
„Върху този мит, че Путин решава всичко, че няма алтернатива на Путин, работихме непрекъснато през първите му два мандата“, призна веднъж Глеб Павловски, бивш съветник на Кремъл.
„Ние съзнателно потиснахме политическия процес. Провеждахме политиката на управлявана демокрация: ако имахте голям конфликт, трябваше да дойдете при нас, в Кремъл, при Путин и ние щяхме да ви помогнем да го разрешите. Не можеш да се харесаш на никой друг“, каза той.
През последните години съпругите и майките на мъже, които са били мобилизирани за войната в Украйна, също се обърнаха директно към президента в опит да ги върне у дома. След като той пренебрегна молбите им, през декември 2023 г. някои майки отправиха далеч по-малко официално послание към Путин. „Гори в ада!“ написаха те. "Или отидете на фронта и сам умрете там."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.