IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ могат да осигурят противовъздушна отбрана на украинските мироопазващи сили

Русия се готви за по-широка война в Европа

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Според правителствени източници от Обединеното кралство САЩ биха могли да осигурят някаква форма на „въздушно прикритие“ на мироопазващите сили в Украйна в замяна на редкоземни минерали, след като европейските лидери изразиха гнева си към президента Тръмп за започването на мирни преговори с президента Путин.

Те обвиниха Тръмп в „умиротворяване“ и в това, че вкарва съюзниците на САЩ в „смъртоносен капан“, като сигнализира за отстъпки пред Русия, преди официалните преговори за Украйна дори да са започнали, пише The Times.

Дейвид Лами, министърът на външните работи, ще се отправи към Мюнхенската конференция по сигурността в петък, за да се опита да намали напрежението в НАТО, като призове европейските си колеги да „запазят спокойствие“. Високопоставен правителствен източник заяви: „Не можем да се изложим като европейците; те сами се изложиха.“

Скот Бесент, министърът на финансите на Тръмп, заяви по време на посещението си в Киев в сряда, че сделката за минералите може да послужи като „щит за сигурност“ за Украйна след войната. „Увеличавайки нашия икономически ангажимент чрез партньорство с правителството и народа на Украйна, това ще осигури - след като този конфликт приключи - дългосрочен щит за сигурност за всички украинци“, каза Бесент.

Британското правителство лобира пред американците да осигурят някаква форма на въздушно прикритие, вероятно под формата на системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, за да защитят войските, които ще наблюдават всяко мирно споразумение. „Това е тяхната гаранция за сигурност“, заяви високопоставен правителствен източник по повод забележките на Бесент, като добави, че САЩ не изключват предоставянето на въздушно прикритие.

Тръмп и неговият министър на отбраната Пийт Хегсет предизвикаха сериозен дипломатически скандал тази седмица, когато изглежда изключиха възможността за членство в НАТО и връщане на Украйна към границите отпреди 2014 г. Хегсет беше принуден да отрече, че 90-минутният разговор между Тръмп и Путин е бил „предателство“, след като Европа заобиколи САЩ за това, че не са включили Украйна.

От Даунинг стрийт обаче отказаха да кажат дали всяко потенциално мирно споразумение ще трябва да има съгласието на Украйна и се дистанцираха от европейските нападки срещу Тръмп.

Джон Хийли, министър на отбраната, заяви в централата на НАТО в Брюксел: „Мисля, че хората изпреварват себе си. Проведени са телефонни разговори. Не са започнали никакви преговори. Преговорите, ако се проведат, трябва да са в основата на Украйна“.
Довиле Сакалиене, министър на отбраната на Литва, заяви, че Русия се готви за по-широка война в Европа и че сделка, договорена от Путин и Тръмп, ще бъде „смъртоносен капан“. Тя заяви, че ако САЩ и Европа не работят заедно „за демократичния свят, това ще бъде най-мрачното време след Втората световна война“.

Кая Калас, ръководител на външната политика на ЕС, разкритикува Тръмп, че е дал твърде много, като заяви: „Ясно е, че всяка сделка зад гърба ни няма да проработи“. Тя добави: „Не е добра тактика за водене на преговори, ако просто се откажеш от всичко, преди преговорите дори да са започнали. Това не може да проработи, умиротворяването винаги ще се провали.“

Хегсет отвърна на удара, заявявайки, че е „просто евтина политическа точка“ да се обвинява Тръмп в отстъпчивост заради признаването на реалността на „твърдата сила“ в Украйна и че само Тръмп, като „ лидер на свободния свят“, ще реши кой да е на масата за преговори. Той предупреди Европа да не третира Америка като основен гарант и доставчик на военна сигурност за европейците. „Не се заблуждавайте, президентът Тръмп няма да позволи на никого да превърне Чичо Сам в „Чичо Изкормвач“ - каза той.

Президентът Зеленски заяви, че Украйна няма да приеме каквото и да е мирно споразумение без нейно участие. Той призова Вашингтон да предложи гаранции за сигурността на Украйна при липсата на официален път към членство в НАТО. По-късно Кремъл заяви, че Украйна може да участва в преговорите, но на отделен път от този между Тръмп и Путин.

Зеленски ще говори на Мюнхенската конференция по сигурността след среща с Джей Ди Ванс, вицепрезидент на САЩ, и Марко Рубио, държавен секретар. Официални представители на САЩ и Русия ще се срещнат в Мюнхен в петък, заяви Тръмп в Овалния кабинет, като Украйна също е поканена да участва в разговорите. Сър Киър Стармър отказа да критикува решението на Тръмп да изключи членството на Украйна в НАТО и исканията му, че Европа трябва да поеме тежестта на всяка бъдеща мироопазваща мисия.

Стармър добави, че приема искането на Тръмп Европа да направи повече за подобряване на собствената си отбрана и сигурност, но добави, че е „много важно САЩ да са част от това“. Той добави, че Обединеното кралство е готово да „изиграе своята роля“ в предоставянето на гаранции за сигурността на Украйна в случай на каквото и да е мирно споразумение, но спря да се ангажира с изпращането на войски.

По-късно на пресконференция с индийския министър-председател Нарендра Моди Тръмп заяви, че „целият свят гори“ и той се опитва да потуши тези пожари. Той също така заяви, че иска да намали ядрените оръжия и иска да се срещне с Русия и Китай, за да обсъди и трите държави да намалят драстично разходите си за отбрана.

Моди заяви, че иска да копира от Тръмп и да „направи Индия отново велика“, и заяви, че „Мага и Мига“ могат да формират „мега партньорство“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата