Големият сблъсък започна. Когато екипът за национална сигурност на президента Тръмп пристигна в Европа тази седмица, много малко от твърдото им послание беше изненада. Но за политическите и дипломатическите лидери, които пристигнаха в Мюнхен в петък за годишната конференция по сигурността, на която винаги се показват разломните линии в западния съюз, шокиращи бяха размерът и внезапността на разрива с администрацията на Тръмп.
В рязък контраст с първия си мандат Тръмп започна да налага мита, преди да е започнал дори бегли дипломатически преговори, като засегна както съюзници, така и противници и унищожи дългогодишни търговски споразумения, пише The New York Times.
Докато Тръмп подписваше изпълнителни заповеди, неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс пристигна в Париж и заяви пред събралите се лидери, обсъждащи бъдещето на изкуствения интелект, че Америка ще доминира в индустрията, ще произвежда най-модерните чипове на американска земя, ще пише софтуера там и ще определя правилата. Европа може да се качи на борда или да се махне от пътя.
След това дойде Украйна. В сряда новият министър на отбраната на Тръмп, Пийт Хегсет, заяви на среща на съюзници в Брюксел, че Украйна трябва да се откаже от целта си да си върне всички изгубени територии във войната с Русия. В рамките на няколко часа Тръмп разговаря по телефона с руския президент Владимир В. Путин, обещавайки преговори, но вече отстъпвайки териториите, окупирани от Русия, и уверението на руския лидер, че Украйна никога няма да бъде в НАТО. Междувременно министърът на финансите Скот Бесент е в Киев, за да започне преговори за американските права върху неизползваните от Украйна редкоземни метали.
Декларациите за едностранни отстъпки оставиха европейските лидери и, разбира се, президента на Украйна Володимир Зеленски на практика встрани, странични наблюдатели на преговорите за съдбата на границите на Украйна и, донякъде, за бъдещето на Европа. В четвъртък те започнаха да се противопоставят на посланието на новата администрация, деликатно, признавайки, че предизвикването на гнева на Тръмп може да ги остави в по-дълбоко замразяване.
Предстои да видим дали администрацията на Тръмп ще се вслуша в предупреждението, ще го пренебрегне или ще се опита да извърви среден път, предоставяйки на Европа и Украйна нещо като задкулисна роля в преговорите. Но до четвъртък коментарите на Хегсет предизвикаха такъв шум сред европейските лидери, че той сякаш отстъпи по въпроса дали ще бъдат направени изпреварващи отстъпки на Путин, пише още изданието.
Първите индикации за това в каква посока ще тръгне администрацията могат да дойдат в петък, когато Ванс, държавният секретар Марко Рубио и редица други новоизлюпени служители на Тръмп в областта на националната сигурност ще се настанят в странния Bayerischer Hof, луксозен хотел, който е домакин на конференцията още от времето на Студената война. Говори се за среща с Зеленски. Но факт е, че Тръмп и екипът му вече са изложили новия американски дневен ред, като са поставили искания отпред. А в тази нова ера на насилствена дипломация те са много.
В интервюта през последните няколко дни американски официални лица посочиха, че планират да окажат натиск върху европейските държави, че когато се стигне до защита на Украйна след мирно споразумение, тежестта ще бъде почти изцяло върху собствените сили на Европа, като Америка ще оказва подкрепа с разузнаване и консултации, но без войски.
Макар че публичните изявления ще заемат първите страници на вестниците, както обикновено, най-интересните разговори ще се проведат при закрити врати.
Сред най-напрегнатите може да се окаже срещата на новоназначения директор на националното разузнаване Тулси Габард, чието възприемане на руските опорни точки разтревожи европейските служители, и на директора на ЦРУ Джон Ратклиф с ръководителите на разузнаванията на основните съюзници, които са силно ангажирани с противодействието на кампанията на Путин за саботаж в Европа.
Шефовете на британските, канадските, австралийските и новозеландските разузнавателни служби - така наречените „пет очи“, които съставляват най-тясното разузнавателно партньорство, наследено от победителите във Втората световна война - ще търсят всякакви признаци, че Тръмп намалява натиска върху Русия.
Преди три години европейците в Мюнхен публично се усъмниха в американската и британската оценка, че Русия е на път да нахлуе; четири дни след края на конференцията през 2022 г. Путин направи точно това. През последните две години мюнхенската среща е изпълнена с разговори за това как неговата незаконна инвазия е укрепила НАТО и е разширила редиците му.
На частни срещи и на главните сцени американски официални лица уверяваха света, че Вашингтон ще се придържа към войната „колкото е необходимо“ и се зарича „нищо за Украйна без Украйна“. На съпътстващите заседания те щяха да се пазарят за формулировката на обещанията, че един ден Украйна ще стане пълноправен съюзник на НАТО, ако имаше разногласия за това какво означава един ден.
Посланието на Хегсет тази седмица беше, че възвръщането на загубените земи от Украйна е „нереалистична цел“. Според него новият график за членството на Украйна в НАТО е толкова далеч в бъдещето, че може и да не е бил никога.
Но не само острият тон разтревожи и разгневи европейските служители. Беше и фактът, че Тръмп и Хегсет сякаш казаха на Путин точно това, което той искаше да чуе за формата на сделката.
И предупреди, че всеки мир може да се окаже фалшив.
Всъщност очертанията на примирието са ясни от известно време и то неслучайно много прилича на примирието, с което беше спряна Корейската война. Русия на практика ще претендира за земите, окупирани от нейните войски - около 20 % от територията на Украйна.
Големият въпрос е кой ще охранява новите линии и там Тръмп настоява, че Европа трябва да се изправи и че ако европейските войски бъдат нападнати, това няма да представлява нападение срещу силите на НАТО, което да изисква отговор.