На 24 февруари 2022 г. руският президент Владимир Путин каза на хората си защо започва пълномащабно нахлуване в Украйна в това, което той нарече „специална военна операция“.
„С разширяването на НАТО на изток с всяка изминала година ситуацията за страната ни става все по-лоша и по-опасна“, каза той в телевизионно обръщение, непосредствено преди силите му да започнат атаката си. „Нещо повече, през последните дни ръководството на НАТО открито говори за необходимостта от ускоряване и форсиране на напредването на инфраструктурата на алианса до границите на Русия. С други думи, те удвояват позицията си. Вече не можем просто да наблюдаваме какво се случва.“
След почти три години война – война, която струва десетки хиляди животи и на двете страни – тази цел сега изглежда е изпълнена и Украйна е тази, която трябва да стои и да наблюдава, пише Newsweek.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че се е съгласил да преговаря с Путин и той и министърът на отбраната Пийт Хегсет на практика отхвърлиха шансовете на Украйна да се върне към границите преди нахлуването или членството в НАТО.
Докато отстранените европейски лидери се шашнаха в шок, присъдата на Карло Масала, професор в университета на Бундесвера в Мюнхен, беше ясна.
„Путин щеше да спечели тази война от тази гледна точка“, каза той пред Bild .
Кремъл приветства преговорите като "исторически", а видни руски фигури ликуваха.
Руският сенатор Алексей Пушков каза, че разговорът между Тръмп и Путин "ще остане в историята на световната политика и дипломация. Сигурен съм, че в Киев, Брюксел, Париж и Лондон сега с ужас четат пространното изявление на Тръмп за разговора му с Путин и не могат да повярват на очите си".
Междувременно руският фондов пазар се повиши и това не беше единствената добра новина за Путин. От негова гледна точка опозицията у дома е потушена, понякога убийствено, а проблемни организации като Международния наказателен съд, който издаде заповед за арест на Путин, но сега е изправен пред санкции от страна на САЩ, също са на прицела на Тръмп.
Русия все още има сериозни проблеми, особено засегнатата от санкции икономика. Но ако целта на Путин е била да предотврати създаването на обединена нация на НАТО на границата на Русия, тази цел е най-малкото близо до изпълнението.
Тръмп, който каза, че Русия никога не би започнала своята пълномащабна инвазия, ако беше президент, проведе отделни телефонни разговори с Путин и украинския президент Володимир Зеленски в четвъртък, като обяви, че преговорите ще започнат незабавно и прекратяването на огъня е неизбежно. Това беше широко възприето като още една индикация, че връщането към границите на Украйна отпреди 2014 г. не е на масата.
Предишния ден Тръмп каза, че е имал пряк контакт с руския президент, което според Bloomberg е хванало европейските служители неподготвени.
Хегсет каза още, че всяко мирно споразумение трябва да включва гаранции за сигурност, за да се гарантира, че войната няма да започне отново, но Европа трябва да направи повече. Той изключи присъединяването на Украйна към НАТО, което е ключово искане на Путин.
Кира Рудик, лидер на украинската либерална, проевропейска партия Holos, каза пред Newsweek в четвъртък, че коментарите на Хегсет показват, че САЩ искат да прехвърлят отговорността за подкрепата на Украйна върху европейските партньори на Киев.
Естонският политик Марко Микелсон предупреди за "черен ден за Европа".
Кийр Джайлс, старши консултант в Chatham House, каза, че Хегсет е изключил надеждни гаранции за сигурност за Украйна от САЩ или НАТО, но всяко прекратяване на огъня ще бъде кратко и ще даде на Русия място за глътка въздух, за да възстанови сухопътните си сили по-бързо.
Докато засегнатата от санкциите икономика на Русия е изправена пред насрещни ветрове, Путин ще бъде подкрепен от скока на руския фондов пазар в четвъртък.
Московската борса (MOEX) и индексът RTS скочиха с повече от шест процента. Рублата, чиято стойност се срина през последните месеци, се засили с 3,72 процента спрямо щатския долар до 90,5 процента.
Въпреки това Путин все още е изправен пред турбулентна икономика с инфлация от 9,5 процента, която централната банка се опитва да ограничи с рекорден основен лихвен процент от 21 процента.
Това се подхранва от военните разходи на Путин и недостига на работници, изострени от огромните жертви в Украйна и нарастващата демографска криза.
Междувременно санкциите на САЩ от предишната администрация на Байдън добавиха към проблемите на икономиката, като „сенчестият флот“ на Русия, разбиващ санкциите, се използва за транспортиране на петрол, създавайки допълнителни проблеми за износа на нейните генериращи приходи енергийни ресурси.
Междувременно Сенатът на САЩ утвърди Тулси Габард за директор на националното разузнаване след въпроси от републиканци и демократи относно предишни нейни коментари, които според тях са симпатизиращи на Русия.
С телефонно обаждане Тръмп преобърна дългогодишната политика на САЩ по отношение на войната в Украйна. Но докато Кремъл потвърди, че е започнал планирането си за преговори, Мари Дюмулен, директор на по-широката европейска програма на Европейския съвет за външни отношения, каза, че не е ясно как САЩ възнамеряват да продължат тези преговори.
Каквото и да се случи, Путин изглежда има надмощие над своите европейски съперници. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.