Европейската комисия ще предложи да се активира клаузата за освобождаване от инвестиции в отбраната, обяви в Мюнхен Урсула фон дер Лайен. “Това ще позволи на държавите членки да увеличат значително разходите си за отбрана“, каза тя.
Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще предложи да се активира клаузата за дерогация във фискалните правила на блока в опит да се увеличат “съществено“ инвестициите в отбраната на държавите-членки.
Мярката, каза фон дер Лайен в речта си по време на Мюнхенската конференция по сигурността, ще бъде направена по “контролиран и условен начин“ и ще бъде последвана от “по-широк пакет от специално създадени инструменти за справяне със специфичната ситуация на всяка от нашите държави-членки“.
Tariffs drive inflation and hit workers the hardest.
It's not good business.
Because we need to protect our workers and preserve our interests, unjustified tariffs on the EU will not go unanswered.
Of course, we are ready to find agreements that work for all. pic.twitter.com/kuhApN9nAT
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 14, 2025
Блокът трябва да инвестира около 500 милиарда евро в своята отбрана през следващото десетилетие, за да продължи да подкрепя Украйна, но също така да гарантира, че може да се защити сама, ако е необходимо, срещу каквато и да е агресия.
По време на речта си председателят на ЕК коментира и митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп. Фон дер Лайен каза, че наложените мита само ще засилят инфлацията, а с това “ще ударят най-тежко работниците”.
“Това не е добър бизнес. Тъй като трябва да защитим работниците си и да запазим интересите си, неоправданите мита върху ЕС няма да останат без отговор. Разбира се, ние сме готови да намерим споразумения, които работят за всички”, каза още Урсула фон дер Лайен.
В рамките на Мюнхенската конференция по сигурността Фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антониу Коща се срещнаха с президента на Украйна Володимир Зеленски. Те се ангажираха с “продължителна и стабилна подкрепа за Украйна до постигането на справедлив, всеобхватен и траен мир”
И Фон дер Лайен, и Коща подчертаха, че само такъв мир ще доведе до суверенна и просперираща Украйна и ще гарантира сигурността на Украйна и Европа. Те изразиха готовност да поставят Украйна в позиция на сила преди всякакви бъдещи преговори и че на Украйна се предоставят силни гаранции за сигурност.
“Губеща (войната) Украйна ще отслаби Европа, но също така и САЩ“, подчерта председателят на ЕК.
Накрая президентът фон дер Лайен и президентът Коста подчертаха готовността си да засилят работата за ускоряване на процеса на присъединяване на Украйна към Европейския съюз.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.