Военните учения на Китай около Тайван са станали толкова обширни, че скоро могат да бъдат използвани като „смокинов лист“ за прикриване на атака срещу острова, според висшия американски военен командир в Индо-Тихия океан, пише Financial Times.
Говорейки на Форума за отбрана в Хонолулу, адмиралът от ВМС на САЩ Самуел Папаро също предупреди за нарастващото сътрудничество между Китай, Русия и Северна Корея, описвайки го като „възникваща ос на автокрация“.
„Китай, Русия и Северна Корея са образували триъгълник от размирници“, каза Папаро на събитието, спонсорирано от мозъчния тръст Pacific Forum. Народната освободителна армия значително увеличи активността си около Тайван през последните години, правейки по-трудно разграничаването между широкомащабни учения и действителната подготовка за нападение, каза Папаро.
„Техните агресивни маневри около Тайван в момента не са учения, както ги наричат, те са репетиции. Те са репетиции за насилственото обединение на Тайван с континента.
Позовавайки се на нарастващото сътрудничество между Китай, Русия и Северна Корея, Папаро каза, че САЩ са видели „координация във всичко - от патрули на бомбардировачи, които проникват в американските противовъздушни средства (зони за идентификация на противовъздушната отбрана) до споделени антисателитни способности и напреднали технологии за подводници от морското дъно до небесата“.
Папаро изрази загриженост относно нарастващата военна активност на Китай , като каза, че САЩ трябва да действат по-бързо, за да затворят критични пропуски, като например увеличаване на количеството оръжия, които Пентагонът има на свое разположение в Индо-Тихия океан. Американските представители на отбраната са загрижени, че нямат достатъчно оръжия в случай на война за Тайван.
Папаро, който наскоро беше домакин на среща на върха за изкуствения интелект, каза, че американската армия трябва да действа по-спешно в придобиването и внедряването на различни видове „безпилотни системи“. Той каза, че AI ще бъде „ключов инструмент“, за да помогне на САЩ да подобрят ранните предупредителни знаци за всяка възможна атака срещу Тайван.
Папаро призова за увеличаване на производството на автономни системи за разполагане в оспорвани зони като Тайванския проток, за да се създаде „адска среда“, която да възпира или да отблъсне китайска инвазия.
Но той също така предупреди, че САЩ трябва бързо да реформират своята система за обществени поръчки, за която много експерти по отбраната са съгласни, че се нуждае от цялостна ревизия.
„Това е тежка истина. Технологията сама по себе си няма да спечели тази битка. Трябва също така да реформираме отбранителната бюрокрация с безпрецедентна спешност“, каза той. „Снабдяване със скоростта на битката, а не със скоростта на комитетите.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.