IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Украйна отхвърли предложението на Тръмп да получи права върху половината от минералните запаси

Киев иска гаранциите за сигурност да бъдат обвързани с всяка сделка за природни ресурси

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собственост върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на страната си и се опитва да договори по-добра сделка, според няколко души, запознати с въпроса.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент предложи на Зеленски сделката по време на посещение в Киев в сряда, което дойде, след като Тръмп предположи, че САЩ дължат ресурси на Украйна на стойност половин трилион долара в замяна на помощта им за разкъсаната от война страна, пише Financial Times.
Според трима души, запознати с преговорите между САЩ и Украйна, Зеленски иска американските и европейските гаранции за сигурност да бъдат пряко обвързани с всяка сделка за минералните запаси.
Той също така желае други държави, включително държави от ЕС, да участват в бъдещата експлоатация на природните ресурси.
„Все още разговаряме“, каза Зеленски в Мюнхен в събота. „Имал съм различни диалози.“
Високопоставен украински служител, пожелал анонимност, коментира пред Financial Times, че Киев „се опитва да договори по-добра сделка“.
По време на посещението си в президентския офис в Киев тази седмица Бесент донесе документ, който Тръмп иска Зеленски да подпише, преди Бесент да се върне във Вашингтон, според петима души, запознати с въпроса.

Говорейки пред журналисти, преди той и Зеленски да обсъдят сделката насаме за около час, Бесент я описа като „икономическо споразумение“ с Киев за „по-нататъшно преплитане на нашите икономики“.
Администрацията на Тръмп ще „издържи до края с Киев, като увеличи нашия икономически ангажимент“, което ще „осигури дългосрочен щит за сигурност за всички украинци“, след като войната на Русия приключи, каза Бесент.
Основното безпокойство на Украйна е липсата на връзка с по-широки гаранции за сигурност, според трима души, прегледали предложението.
Украински официални лица попитаха как споразумението ще допринесе за дългосрочната сигурност на страната им, но им беше казано само, че ще осигури американско присъствие на украинска земя - неясен отговор, който остави ключови въпроси без отговор, казаха тези хора.
Бесент твърди, че самото присъствие на американци, които осигуряват обектите на минералните находища, ще бъде достатъчно, за да възпре Москва.
Друга пречка е спецификацията в документа, че Ню Йорк ще бъде юрисдикцията, в която се разрешават спорове относно правата върху минералите, според двама души, запознати с въпроса.

Зеленски, реч
След срещата им Зеленски каза пред репортери, че ще обмисли предложението, но няма да подписва нищо в този момент.
„Ще прегледаме този документ и ще работим бързо, за да гарантираме, че нашите екипи ще постигнат споразумение. САЩ са наш стратегически партньор и ние се ангажираме да финализираме детайлите“, каза Зеленски тогава.


Бесент каза след срещата, че Тръмп иска сделката да бъде сключена.
Зеленски заяви, че иска да обсъди по-нататък перспективата за сделка за права върху полезни изкопаеми на Мюнхенската конференция по сигурността, която се провежда този уикенд.
На среща с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в Мюнхен в петък той направи контрапредложение, което обсъди и с американски законодатели в кулоарите на форума.
В реч в Мюнхен в петък Зеленски каза, че неговият правен екип ще прегледа документа, представен от Бесент в Киев, за да предложи съвети и да предложи потенциални промени. Той го описа като меморандум между САЩ и Украйна, а не като официално споразумение за сигурност.
Зеленски не е подписал сделката, защото иска да накара други, включително европейски нации, също да участват в добива на минералите, каза европейски служител, информиран за срещите.


Предложението на САЩ е в съответствие с „план за победа“, който екипът на Зеленски разработва от миналото лято, за да задълбочи връзките с администрацията на Тръмп, като позволи на САЩ достъп до критични минерали, използвани във високотехнологичните индустрии.
Украйна разполага със скъпоценни минерали, които се оценяват на няколко трилиона долара, включително литий, титан и графит, всички от които са от решаващо значение за производството на високотехнологични продукти. Но много от тези ресурси са в райони, които са или под руска окупация, или са изложени на риск да бъдат превзети от настъпващите сили на Кремъл, тъй като се намират близо до фронтовите линии в източната част на Украйна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата