IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Зеленски не иска да е статист в сценария на Тръмп, ритнаха ли столчето на Европа?

Кои са червените линии на Украйна?

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Преговорите за мир в Украйна набират скорост. Мюнхен беше първото място, където САЩ започнаха да обсъждат прекратяването на войната срещу Украйна. Има ли готов план? Не напълно. Но доста неща станаха по-ясни, пише "Дойче Веле".

През следващата седмица държавният секретар на САЩ Марко Рубио ще обсъди в Саудитска Арабия заедно с високопоставени руски представители възможности за прекратяване на войната в Украйна. Освен това в арабската страна ще бъде подготвена среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин. Очаква се също така европейските държавни и правителствени ръководители да се срещнат на специална среща на върха в Париж през следващата седмица.

Опасенията на Европа

Те се опасяват, че Европа може да бъде изключена от мирните преговори между САЩ и Русия. Според „Политико“ нито един европейски представител няма да участва в преговорите в Саудитска Арабия следващата седмица. Украйна също няма да изпрати свои представители там, съобщава американското списание, като се позовава на украински официален представител.

На Мюнхенската конференция по сигурността специалният пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог даде уклончив отговор на искането на европейските съюзници за участие в преговорите. Предишните преговори се били провалили, защото там участвали твърде много страни, цитира думите му британската телевизия BBC. Украйна и страните от ЕС настояват, че трябва да бъдат на масата на преговорите в търсенето на мирно решение.

За Володимир Зеленски Мюнхен е градът, в който през февруари 2022 г. западните лидери с тревога обсъждаха ситуацията около очертаващата се вече война на Русия срещу Украйна. На тогавашната Мюнхенска конференция по сигурността обаче малцина вярваха, че подобно нещо е възможно, точно както и не вярваха, че Украйна ще издържи на руския удар. Три години по-късно основната тема на форума в Мюнхен беше планът за прекратяване на войната по предложение на новия президент на САЩ Доналд Тръмп, който пое курс към бързи преговори с руския президент Владимир Путин.

"Червената линия" на Зеленски

В края на първите два дни въпросът - на каква цена е възможен мирът - остана без ясен отговор. Дали цената ще е отказът на Украйна за членство в НАТО и от окупираните от Русия територии, както настоява Москва и както обяви новият шеф на Пентагона Пийт Хегсет в навечерието на Мюнхен? Вицепрезидентът Джей Ди Ванс не каза почти нищо по темата, а специалният пратеник на Тръмп за Украйна и Русия, генералът в оставка Кийт Келог, също не успя да даде конкретика, освен че заяви, че Вашингтон иска дълъг и стабилен мир в Украйна. Но планът явно не е напълно готов и украинският лидер ще обсъжда тематиката по време на следващата си среща с шефа на Белия дом, вероятно във Вашингтон. Не е известно кога ще се състои тя.

В Мюнхен Зеленски даде ясно да се разбере, че не приема ролята на статист в сценария на Тръмп. „Украйна никога няма да приеме сделки, сключени зад гърба ни и без наше участие“, заяви украинският президент на 15 февруари. Залата на хотел „Байришер Хоф“, където се провежда конференцията, реагира с аплодисменти.

Ден по-рано Зеленски заяви, че ще отиде на разговори с руския си колега Владимир Путин едва след като съгласува позициите си със САЩ и Европейския съюз. Зеленски даде да се разбере, че Европа трябва да бъде на масата за преговори при евентуални мирни преговори между неговата страна и Русия. Европа, САЩ и Украйна трябва да координират единна стратегия за отбрана и сигурност с ясен план за действие преди каквито и да било преговори, каза той.

Какво Вашингтон очаква от Украйна?

Европейците настояват да бъдат поканени на бъдещата маса за преговори, но американците не бързат да ги поканят. Условията за участие в преговорите с Путин не са единствената „червена линия“, която Зеленски очерта в баварската столица. В Мюнхен украинският президент отказа да подпише проект за споразумение за достъп на САЩ до находища на редки метали.

Според публикации в американския печат Вашингтон иска достъп до половината от тези украински запаси срещу продължаване на военната помощ за Киев. По принцип Украйна не е против, но подробностите тепърва ще се съгласуват.

Украйна се защитава от руската инвазия вече почти три години с помощта на Запада. Русия контролира около една пета от територията на Украйна, включително черноморския полуостров Крим, който беше анексиран през 2014 година.

Какви отстъпки очакват САЩ от Русия?

На конференцията в Мюнхен се чуха хаотични и непоследователни изявления на американските представители по въпроса за Украйна. Зеленски говореше за това със зле прикрито раздразнение. Украинският президент заяви, че в новата администрация на САЩ има „различни гласове“ и той „не е сигурен“, че „всички те са на страната“ на Украйна. Кои точно има предвид, Зеленски не уточни.

Докато все повече се говори за възможни отстъпки на Украйна, остава почти неясно какъв компромис иска Тръмп от Русия. Отговаряйки на въпрос по време на дискусията на ДВ „Конфликтна Зона“ (Conflict Zone) в Мюнхен, Келог заяви, че както в случая с Украйна, САЩ могат да поискат и от Русия „териториални отстъпки“. В същия контекст Келог спомена за санкции, включително срещу руския  „сенчест флот“, който според Запада помага на Москва нелегално да изнася петрол.

"Това не е добра новина за Киев"

Какъв е основният резултат от Мюнхен за Украйна? „Не бива да губим надежда, никой не е дал Украйна на Русия“, заяви пред ДВ британският политолог Марк Галеоти. „Но основното в тази Мюнхенска конференция е, че обикновено тук се говори за единството на Запада, а в случая имаме работа с разединението на Запада. Това не може да бъде добра новина за Киев“, каза още той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата