Година след подозрителната смърт на Алексей Навални в руски затвор, неговите поддръжници помагат за избора на надгробен камък за гроба му в Москва.
„Това ще бъде място на надежда и сила за всички, които мечтаят за прекрасната Русия на бъдещето“, казва вдовицата на опозиционния политик Юлия Навальна, цитирайки една от най-известните му фрази.
Разкривайки списъка си с дизайни във видеоклип миналата седмица, тя се надяваше, че гробът ще стане място, където тези, които се противопоставят на Владимир Путин, отиват, "за да помнят, че не са сами". Сега Навална живее в чужбина и е изправена пред арест, ако се върне в Русия. Думите й показват докъде са се свили амбициите.
Години наред Алексей Навални беше най-големият политически съперник на Владимир Путин: харизматичен и смел. Днес дори неговите адвокати са хвърлени в затвора като "екстремисти", а огромен брой поддръжници са избягали от Русия. Тези, които са останали, са предимно уплашени и мълчат.
Сега Владимир Путин, който далеч не е победен от разрушителна война срещу Украйна, изглежда като диктуващ условията за мирно споразумение заедно с Доналд Тръмп.
Дали руската демократична опозиция и нейната мечта за промяна умряха в двора на арктическия затвор с Алексей Навални?
Притискане на демократичния живот на Русия
Ксения Фадеева излежаваше деветгодишна присъда, когато телевизорът в килията й съобщи, че Навални е мъртъв. Беше колабирал в затвора по време на ежедневната си разходка.
„Бях в ступор, дори не можех да говоря“, спомня си активистка. "Беше кошмар."
Самата Ксения беше политически затворник, наречена „екстремистка“ заради предишните си връзки с Навални. Тя ръководеше неговия щаб в родния си сибирски град Томск, когато Навални се опита да се кандидатира срещу Путин на президентските избори през 2018 г. Но властите в страната му забраниха. В знак на заплаха по онова време, колата на Ксения е надпаскана със спрей, а гумите й са нарязани. А в друг ден вратата на апартамента й беше запечатана с лепило за пяна, заклещвайки я вътре. Младата активистка вдига рамене за всичко това. Това е опасността, която идва с работата.
В този момент Путин изтласква демократичния живот от Русия в продължение на близо две десетилетия. Той беше преминал от контрол върху медиите към манипулиране на избори и наказване на протестите. После идват отравянията и политическите убийства. Този месец се навършват и 10 години от убийството на Борис Немцов, друг мощен глас на опозицията. Застрелян е в гръб близо до червените стени на Кремъл.
Русия беше анексирала Крим незаконно предходната година и рейтингът на Путин все още се носеше на вълна от токсичен национализъм. Критици като Немцов бяха публично заклеймени като предатели. Безжизненото тяло на политика, проснато под приказни светлини в цветовете на руското знаме, бележи началото на една мрачна нова ера.
Опозицията бе криминализирана и депортирана
Навални направи всичко възможно, за да вдъхне нов живот на обсадената руска опозиция. Майстор на социалните медии и на антикорупционния дневен ред, той беше наистина привлекателен, особено за по-младата тълпа. Но през 2020 г. той беше отровен с нервнопаралитично вещество "Новичок" и едва не умря.
Алексей оцеля след опити за отравяне и години в някои от най-тежките затвори в Русия, след като разкри корупцията на почти всяко ниво на управление
"Знаех си, че могат да те вкарат в затвора, да разпръснат протести с палки, да измислят наказателни обвинения. Но отравяне с химическо оръжие?" спомня си Ксения Фадеева за шока, който изпитва от нападението. „Мислех, че има някакви спирачки в системата, но сгреших.“
Когато Навални се върна от лечение в чужбина, той беше арестуван на летището. От този ден, нататък, той не видя свобода.
В тази среда липсата на открита опозиция в Русия едва ли е изненадваща.
„Не мисля, че има страна в света, където мнозина биха рискували години в затвора за изказване“, пише веднъж Владимир Кара-Мурза, виден активист, от собствената си затворническа килия.
Осъден на 25 години затвор за осъждане на руските военни престъпления в Украйна, Кара-Мурза се изнервя на критиките към руснаците за това, че не са успели да се противопоставят по-твърдо на Путин и не са успели да спрат пълномащабната инвазия. Навални вече беше в затвора. Пръскането на антивоенни протести бързо беше потушено.
„Вътре в Русия не става дума за това, че няма никой с харизмата на Навални“, казва Татяна Становая, старши сътрудник в Carnegie Russia-Eurasia Cеntre, обяснявайки липсата на нов лидер след смъртта му, пред BBC. „Говорим за пълна криминализация на опозицията."
Миналия август Владимир Кара-Мурза и Ксения Фадеева бяха взети от килиите си и принудително депортирани като част от огромна размяна на затворници. Кремъл депортираше несъгласието. Дотогава Навални беше мъртъв.
Ксения смята, че ако беше жив, дори от чужбина Навални би могъл да промени нещата.
„Нещата щяха да са различни, ако бяха пуснали Навални при размяна. Гласът му щеше да е силен, опозицията щеше да има повече влияние“, казва тя. „В днешните тежки условия не знам къде ще намерите друг лидер като Навални."
Летаргия
Екипът му не спира да работи в изгнание. Едната половина лобира пред западните правителства за по-ефективни санкции, другите се опитват да разбият стената на руската пропаганда с изобличения на обкръжението на Путин.
Последният им филм е насочен към могъщ съюзник на Путин, Игор Сечин, като твърди, че Путин само се преструва, че „прави Русия велика“, докато той и неговите приближени ограбват богатството на страната.
Подобни разследвания предизвикаха реални протести. Сега тези зрители, които все още са в Русия, могат да гледат само чрез VPN и повечето не смеят да публикуват коментари.
„Сега можете да получите наказателно обвинение, само ако си мръднете пръста“, посочва Ксения Фадеева, въпреки че последният филм е гледан почти два милиона пъти за 10 дни.
Ксения е сигурна, че по-голямата част от тази публика е в Русия.
„Хората не са променили възгледите си, те все още са там. Те определено четат, следят и гледат“, казва тя. "Но те не могат да протестират. Те просто оцеляват."
Това е дума, която активистите често използват: те описват руските опозиционни сили в един вид модел на летаргия.
„Можем да се придържаме към нашите основни продемократични ценности и да се опитаме да запазим хората в безопасност за бъдещата Русия“, твърди Анастасия Буракова, а нейният собствен проект „Ковчег“ се опитва да направи точно това. „Но никой не знае как успешно да сложи край на тази диктатура."
„Представете си да попитате: „Подкрепяте ли Владимир Путин или искате да отидете в затвора за 15 години“, казва Ксения Фадеева, подигравайки се със стойността на провеждането на социологически проучвания в авторитарен режим.
Други смятат, че изследователите все още имат начини да премерят социалния пулс и потвърждават, че това не е поставено от Юлия Навальная и останалите. Вдовицата на Навални има морален авторитет, но не се доближава до неговите политически умения.
„Всички тези… либерални фигури имат изключително нисък рейтинг на одобрение“, казва академикът Татяна Становая. Вместо това тя забелязва консолидиране на подкрепата за Кремъл, което тя свързва с нарастване на украинските удари с дронове срещу Русия. „Хората виждат, че сме много уязвими и трябва да изберат най-силния играч, на когото да разчитат. Не защото харесват Путин или го смятат за положителен герой. Това е защото той може да защити Русия в много враждебна среда.“
Нищо, че Путин сам създаде тази среда, като влезе във война.
Помага и факта, че Доналд Тръмп сега изглежда застава на страната на Москва. Президентът на САЩ веднъж каза, че „разбира“ ветото на Русия върху присъединяването на Украйна към НАТО. Сега той изглежда е приел това важно условие, дори преди каквито и да било мирни преговори.
„Мисля, че войната допълнително затвърди антизападните настроения“, предполага д-р Джейд Макглин от Кингс Колидж. „Също така наистина не виждам доказателства, че има дори силно малцинство от руснаци, които желаят либерален тип демокрация със западни съюзници. Мисля, че либералите… в крайна сметка не успяха да убедят хората.“
В тази линия има много неща, включително икономическата болка и огромната корупция, преживяна от руснаците, когато СССР се разпадна. Всичко това помогна демокрацията да стане мръсна дума.
От години държавната телевизия също крещи във всеки хол, че критиците на Русия са нейни врагове и западни агенти.
„Кремъл си играе с истински страх, вкоренен в руските умове. Западът се опитваше да съсипе Русия, да я отслаби и раздели“, твърди Татяна Становая. „Има добра почва, върху която Кремъл да работи."
Разделено несъгласие
Опозиционните сили също са дълбоко разделени.
Яростни съперничества и сблъсъци на личността, които датират от много години, са се засилили в изгнание и сега често избухват в жестоки и много публични битки.
„Можем да дебатираме, след като демокрацията в Русия започне, но засега имаме една и съща цел и един и същ враг: той е в Кремъл“, изразява разочарованието на мнозина Анастасия Буракова, че подобни борби водят до опасно разсейване.
Това разделение е част от причината, поради която Джейд Макглин смята, че руските активисти в изгнание е по-добре да бъдат наричани „дисиденти“, отколкото политическа опозиция.
„Политиката е практичност, в противен случай си философ“, твърди тя. "А предизвикването на тези, които са на власт, е невъзможно в момента в Русия."
Анастасия Шевченко е съгласна. Но просто оцеляването на путинизма не е достатъчно добро за нея.
„Мразя, когато хората все още говорят за „красивата Русия на бъдещето“, цитира тя Навални. „Не можеш да си щастлив до разрушените градове, където са убити толкова много хора."
Други опозиционери настояват да споменават „войната на Путин“, за да внушат, че повечето руснаци са против нахлуването – което вбесява украинците.
„Мисля, че да се твърди, че това е война на един човек, когато имате 600 000 войници там и над три милиона в отбранителната индустрия, без да включвам всички пропагандисти, не е убедително“, категорична е Джейд Макглин.
Други начини за помощ
Но Анастасия Шевченко се бори да се съсредоточи върху нещо друго. Въпреки че промяната в Русия остава „много далече“, тя вижда, че Украйна сега е в и може да й помогне. Тя се превърна в телефонна централа за жените на украински войници, държани в Русия: военнопленници, които не могат да се обаждат на украински номера от руски затвори, набират руския мобилен телефон на Анастасия. Тя свързва майката или съпругата им на друга линия и поставя телефоните заедно, за да могат да говорят.
„Ако можете да помогнете на Украйна, трябва да го направите“, смята тя. „Но ние, руснаците, сме фокусирани само върху Русия и аз не разбирам това."
Все още пренастройвайки се към живота извън затвора и извън страната си, Ксения Фадеева засега измести собствения си фокус от политиката към правата на човека, помагайки на политическите затворници.
„Все още вярвам, че Русия има всички шансове да стане нормална, свободна, мирна европейска страна“, настоява Ксения Фадеева. "Но сега режимът е много по-суров, по-авторитарен."
Анастасия Шевченко е съгласна, но помни разпадането на СССР и признава, че историята е непредвидима.
"Никога не знаеш какво се случва. Нещата могат да се променят бързо. Така че трябва да си готов."
Но готов за какво?
Призракът на национализма
Идеята Русия да скочи от путинизма към либералната демокрация изглежда по-малко вероятна от всякога.
Джейд Макглин не вижда никаква перспектива, освен ако визията, довела до нахлуването в Украйна – „тази имперска, шовинистична визия за Русия“ – не бъде победена.
„Мисля, че там ще видим истинска опозиция“, смята тя. „От недоволни националисти, особено в страна с десетки хиляди ветерани от войната и всичките им травми.
"Какво ще "продадат" тогава властите на хората? Каква идея?", чуди се Ксения Фадеева, когато войната най-накрая свърши.
Всички са съгласни, че политическите репресии ще останат интензивни. Както казва анализаторът Татяна Становая: „Държавата, особено репресивният апарат, няма уменията да отстъпи“.
В неделя привържениците на Навални проведоха мемориали от Аржентина до Австралия, за да отбележат годишнината от смъртта му. В Москва някои посетиха гроба му, а тези, които все още се придържат към мечтата за демократична Русия, ще проверяват кой друг все още е там.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.