IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Адовата седмица на Зеленски: Шок в Украйна, след като Тръмп обърна гръб на Киев

Това доста разстрои хората, казва източник от Киев

Адовата седмица на Зеленски: Шок в Украйна, след като Тръмп обърна гръб на Киев

Володимир Зеленски имаше няколко трудни седмици през последните три години, но последната може да е най-лошата от тях.

Още в понеделник, в едночасово интервю за Guardian от кабинета му в Киев, украинският президент беше в предпазливо оптимистично настроение. Той каза, че е получил "положителни сигнали от американците" за предстоящите преговори. Той съобщи, че неговият екип работи за определяне на дата за среща с Доналд Тръмп и изрази увереност, че президентът на САЩ разбира колко е важно да координира позицията си с Киев, преди да говори с Русия.

Основното послание на Зеленски, към което той се върна няколко пъти в интервюто, беше, че е жизненоважно за САЩ да играят ключова роля в налагането на евентуално мирно споразумение. Ако на Украйна трябваше да бъде отказано членство в НАТО, това поне изискваше гаранции в стила на НАТО, които биха възпрели Владимир Путин да се върне, за да отхапе още парчета от страната след година или пет. 

„Гаранциите за сигурност без Америка не са истински гаранции за сигурност“, каза той недвусмислено.

Но реалността на втория мандат на Тръмп може да ви удари бързо. До сряда американският министър на отбраната Пийт Хегсет изключи както членството на Украйна в НАТО, така и каквато и да е роля на САЩ в налагането на мирно споразумение. По-късно същия ден, в изненадващо съобщение, Тръмп каза, че е провел 90-минутен телефонен разговор с Путин и даде пресконференция след това, по време на която продължи да разкъсва тригодишната реторика на САЩ за подкрепата на Украйна.

В Киев съобщенията предизвикаха шок, толкова потресаващ, колкото разтърсващите стените гърмежи от ракети Искандер, които бяха свалени в покрайнините на града в ранните часове на тази сутрин.

Това беше „лоша война за влизане“ за Украйна, каза Тръмп, предполагайки, че изборът да бъде нападнат е бил на Киев. Той отказа да каже, че Украйна ще бъде равностоен партньор в бъдещите преговори, коментира рейтингите на Зеленски в социологическите проучвания и многократно подчерта, че негов приоритет е да си върне парите, похарчени от САЩ за помощ на Украйна през последните няколко години, като се завъртя около цифри, които изглеждаха изтръгнати от нищото.

Той повтори думите на Хегсет, че възстановяването на териториалната цялост на Украйна е малко вероятно, и дори предположи, че Русия може би по някакъв начин заслужава да запази окупираната територия, защото „те взеха много земя и се бориха за тази земя“. Прочитането на разговора гласи, че Тръмп и Путин са говорили за „великата история“ на своите нации и са обсъдили Втората световна война, като всичко това ще бъде музика за ушите на Путин.

Може би коментарът на Тръмп, който предизвика най-голям гняв в Украйна, беше небрежната забележка в телевизионно интервю, че „може някой ден да са руснаци, може някой ден да не са руснаци, но ние ще си получим всички пари, хвърлени там, казах, че си ги искам обратно“. Това беше лекомислено отхвърляне на екзистенциалната битка на Украйна да се защити от руската окупация, обвита в търсене на пари.

В отговор Зеленски върви по незавидно дипломатическо въже. Той знае, че ако започне дори леко да критикува президента на САЩ, това може да влоши нещата за страната му. В понеделник той отправи предпазливи комплименти, накланяйки шапка пред „решителността“ на Тръмп. Той повтори описанието в петък на Мюнхенската конференция по сигурността, когато Джей Д Ванс, вицепрезидентът на САЩ, акатува Европа в своята реч, но почти не спомена Украйна, и когато със сигурност имаше много различни думи в личните мисли на Зеленски.

Има потискащо усещане за дежавю в ситуацията. В първите месеци от президентството на Зеленски, още през 2019 г., той беше въвлечен в драма с импийчмънт, след като Тръмп се опита да го притисне да разследва бизнес сделките на Хънтър Байдън в Украйна. Когато Тръмп публикува бележка от разговора им, от тях стана ясно, че  Зеленски се е опитал да избегне навлизането в престъпен заговор, като ласкае Тръмп. („Вие сте абсолютно прав. Не само 100%, но всъщност 1000%“, каза той, когато Тръмп разкритикува европейската подкрепа за Украйна.)

Този път, когато залозите са още по-високи и оцеляването на Украйна като държава е заложено на карта, екипът на Зеленски излезе с „план за победа“, предназначен да привлече вниманието на Тръмп. Вместо да се позовават на споделени ценности или европейска сигурност, нито едно от които не вълнува Тръмп, те вместо това предложиха съвместна експлоатация на „редкоземните елементи“ на Украйна и потенциално доходоносни договори за американски компании за възстановяването на следвоенна Украйна.

„Тези, които ни помагат да спасим Украйна, ще имат шанса да я реновират, с техния бизнес заедно с украинския бизнес. Готови сме да говорим подробно за всички тези неща“, каза Зеленски в понеделник.

Предложението проработи и в сряда министърът на финансите на САЩ Скот Бесент пристигна в Киев с проект на споразумение за природните ресурси. Но докладите за съдържанието показват, че тя изисква Украйна да предаде 50% от своите минерални богатства, без да й бъдат предоставени гаранции за сигурност в замяна. 

„Това доста разстрои хората“, каза източник в Киев. Засега Зеленски отказва да подпише.

За някои служители от други съюзнически нации, много от които са дълбоко ангажирани лично в битката на Украйна за отхвърляне на руското господство, разпадането на подкрепата на САЩ през последната седмица се почувства като предателство.

Посланикът на ЕС в Украйна Катарина Матернова написа във Фейсбук, че е присъствала на погребението на двама украински войници в западния град Лвов в петък и е „плакала като дете“, докато са били положени да почиват. 

Как може да се сключи сделка за Украйна без Украйна? Как такова споразумение може да бъде обяснено на семействата на хилядите украински войници, които паднаха, защитавайки целостта на родината си?", попита тя.

Много украинци казват, че са готови да приемат отстъпки, направени в името на мирно споразумение, след три дълги години на разстроен живот и хиляди смъртни случаи. Но ключовият въпрос какви гаранции за сигурност изглежда ще направи още по-трудно Киев да получи задоволителен отговор.

От друга страна, ако не се сключи сделка, Украйна ще се изправи пред изключително трудна ситуация във военно отношение. В края на миналия месец изданието "Украинска правда" цитира Кирило Буданов, ръководител на военното разузнаване, който каза пред затворена парламентарна комисия, че ако преговорите не започнат сериозно до лятото, "може да се развият опасни процеси, заплашващи самото съществуване на Украйна". По-късно Буданов отрече да е направил забележките и службата за сигурност на СБУ започна разследване, за да се опита да открие източниците на изданието, което показва чувствителността на темата.

Няколко източника в Киев казаха, че докато фронтовата линия се е стабилизирала от края на миналата година, до началото на лятото украинските сили може да имат проблеми, особено ако доставките на военна помощ от САЩ спрат. В момента армията се справя с проблем с дезертьорството, трудности при мобилизирането на нови войски и силно изтощение сред тези на фронтовата линия.

Някои обаче предупреждават за опасностите от прибързано сключване на бърза сделка, особено сега, когато спектърът от възможности, предлагани от Тръмп, изглежда толкова обезпокоителен. 

„Колкото по-рано стигнем до масата, толкова по-лош ще бъде резултатът“, каза Вадим Пристайко, бивш външен министър. „Това е контраинтуитивно и знам, че е болезнено, но все пак има начини. Не трябва да се отказваме. Има една украинска поговорка: „Не падай, преди да те застрелят“, каза той.

Пристайко каза, че трябва да има начини за по-силно ангажиране на Европа в контекста на отстъплението на Тръмп, особено чрез прокарване на споразумение за изпращане на пари на Украйна от замразени руски активи. И докато резултатите за Украйна може да изглеждат мрачни сега, много украинци напомнят на външните хора, че страната е била отписвана и преди. През февруари 2022 г. много наблюдатели очакваха руската армия да превземе Киев за дни. Вместо това столицата остана изправена и населението започна отпор.

„Украйна оцеля три години, а Русия все още се бори за някои села в Донбас. Това е чудо“, каза високопоставен източник от сигурността. „Не вярвам, че фронтът ще се срути, но ще стане по-трудно. Имаме време, но плащаме много за това време, преди всичко с живота на нашите хора."

Освен бъдещето на Украйна, Зеленски има свое собствено политическо бъдеще, което да обмисли през следващите седмици. И Тръмп, и неговият пратеник Кийт Келог повдигнаха въпроса за изборите, тема, която също често се споменава от Кремъл като предполагаема причина, поради която не могат да преговарят с него, след като официалният му мандат приключи миналата година.

В интервюто в понеделник Зеленски настръхна и беше най-близо до директна критика на администрацията на Тръмп, когато беше попитан за тези искания. „Това е вътрешен въпрос… никой, дори някой с много сериозна позиция, не може просто да каже: „Искам избори утре“. Това е суверенното право на Украйна и украинците“, каза той.

Зеленски посочи предизвикателствата на провеждането на избори в сегашния климат. Военното положение го изключва и дори да има прекратяване на огъня, трудно е да си представим как ще работи логистиката на гласуване в цялата страна, като се имат предвид милионите гласоподаватели, живеещи в окупирани територии, зони на първа линия и в чужбина като бежанци.

„Дали изборите ще са след 20 години, когато решим всичко? Не. Но не можем просто да извикаме силно „Искаме избори“. Нека бъдем честни, днес нашите хора биха видели това като нещо шокиращо“, каза той.

Все по-остри критики към Зеленски могат да се чуят от някои украинци на фона, които се оплакват относно стила му на лидерство и централизацията на властта в президентската администрация. Имаше също така объркване и гняв относно ненавременен ход тази седмица за налагане на финансови санкции на бившия президент Петро Порошенко, в нещо, което изглежда като акт на политическо отмъщение. Но малко са гласовете, които смятат, че сега е моментът за гласуване.

„Нашата позиция е, че по време на война няма място за политика и особено за избори“, каза Валентин Наливайченко, депутат от партията „Отечество“ на бившия премиер Юлия Тимошенко и бивш ръководител на агенцията за сигурност на СБУ. „Това ще бъде краят за Украйна. Започването на политическа или предизборна дейност би означавало победа на Путин на следващия ден."

Ако през следващите месеци бъде сключено някакво устойчиво мирно споразумение, изборите може да се състоят по-късно през годината, предполагат анализатори. Големият въпрос ще бъде дали Валерий Залужни, популярният бивш командир на армията, който сега служи като посланик в Лондон, ще се кандидатира. Ако го направи, неофициалните проучвания сочат, че има вероятност той да спечели; срещу други кандидати Зеленски има много по-добри шансове.

Широко разпространено е мнението, че самият Зеленски планира да се кандидатира за още един мандат, въпреки че когато го попитаха, той заяви, че – както много други в Украйна – това ще зависи от това какво ще се случи през следващите месеци. „Това наистина е риторичен въпрос за мен… Наистина не знам. Не знам как ще завърши тази война“, каза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата