Американските и европейските енергийни компании са изложени на нарастващ риск от криза в доставките на уран, тъй като търсенето на ядрена енергия нараства за захранване на всичко - от електричество за домакинствата до центрове за данни, предупреждават данни от индустрията, пише Financial Times.
Заплахата от бъдещ недостиг идва, тъй като най-големият производител в света на метала, използван за захранване на ядрени реактори, Казахстан, продава повече на Русия и Китай, докато по-малко отива в САЩ и Европа.
"Руските и китайските играчи бяха много заинтересовани да осигурят достъп до ресурси в Централна Азия и Африка, създавайки много агресивна конкурентна среда", каза Бенджамин Годуин от Prism Strategic Intelligence.
Въпреки че имаше излишък от уран след ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г., това пренасищане постепенно се преодолее, казаха ръководители.
Енергийните компании черпят енергията си от различни източници, включително нефт, газ и възобновяеми източници. Въпреки това, докато светът преминава към по-чиста енергия, анализаторите очакват нарастващо търсене на ядрена енергия: Световната ядрена асоциация очаква глобалното търсене на уран да се удвои до 2040 г.
Множество нации, включително САЩ, Обединеното кралство и Южна Корея, обещаха да утроят капацитета на глобалната ядрена енергия до 2050 г., докато технологичните групи се обръщат към горивото за центрове за данни с ИИ.
Китай и Русия, които граничат с Казахстан, също се стремят да разширят значително ядрената енергия в страната. Казахстан доставя около 40 процента от световния добив на уран. Центърът за стратегически и международни изследвания на САЩ (CSIS) предупреди този месец, че Китай и Русия "бързо разширяват приема на добит уран от международни партньори".
Той добави, че има „разминаване“ между усилията на западните правителства да осигурят веригата за доставки на уран, „включително добива на уран“, и плановете за разширяване на използването на горивото.
"Производството на уран е уязвимост, на която всъщност не обръщаме внимание", каза Граселин Баскаран, директор на CSIS.
Само 28 процента са отишли при купувачи от САЩ, Канада, Франция и Обединеното кралство взети заедно през 2023 г., което е спад от 60 процента през 2021 г. Цифрите не отразяват продажбите на целия казахстански уран, част от който се продава от партньорите на съвместното предприятие на Kazatomprom.
Въпреки че отговаря само за около 5 процента от световното производство на уран, Нигер е основен доставчик на реактори в ЕС. Но той намали доставките за Европа с една трета през 2023 г. в сравнение с 2021 г., според данни на Евратом.
Страната не е изнасяла уран през 2024 г., след като военен преврат през юли 2023 г. доведе до правителство, враждебно към западните минни компании.
Френската държавна Orano беше лишена от права за добив от правителството на Нигер миналата година. През 2023 г. Нигер представляваше 16 процента от урановите ресурси на Orano.
Компанията също изчерпва ресурсите си в Казахстан, където има активни мини, които се изчерпват, според Тева Майер, изследовател във френския Институт за международни и стратегически отношения.
Някои анализатори казаха, че американските енергийни групи ще трябва да доставят повече уран тази година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.